Пускането в експлоатация на интерконектора с Гърция е най-добрата антиинфлационна мярка. Спадът на цената на природния газ с повече от 50% облекчава значително и бизнесите, и хората. И плюс това не коства нищо на държавния бюджет и енергийните компании. За разлика от компенсациите на калпак. Цената от 166 лева за мегаватчас от ноември е и с над 20% по-ниска от тази, на която бихме внасяли от Газпром ако договорът с руската компания се изпълняваше. Това коментира във "Фейсбук" Владислав Панев.
Това е реална политика. Неслучайно по време на редовното правителство хода на строителство на връзката с Гърция беше топприоритет. Плодовете ще се берат сега, точно преди началото на отоплителния сезон. И не се ограничават само до отоплението, но и до разходите на производители на торове (помним как Борисов рева, че Неохим излизат в планов ремонт и собственика на завода го беше срам, че присъства на такава гротеска), на стъкларски заводи, на хлебари, на таксиметрови шофьори.
То още е скъпо. Затова винаги трябва да се сравняват различните опции. Борсова цена в Амстердам вчера 160 евро. Цена на Булгаргаз за ноември 166 лева. Ето затова натискахме за азерския газ.
Отделно мерките за диверсификация трябва да продължат. По-лесно инсталиране на соларни мощности от домакинствата. Инвестиции в мрежата по европейските програми, които да отпушат инсталациите на евтини мощности за производство на електроенергия. Инвестиции в железопътна инфраструктура, които да привлекат заводи и в бедните райони на България. Промени в регулаторите, така че да осигурят конкурентна среда, а не да мачкат бизнеса ,който не се харесва на властта.
Това са истинските приоритети пред страната. Вместо това се занимаваме с интриги и кой е по-правоверен по една или друга линия.