Отидете към основна версия

8 538 24

Какви приходи влизат, защо сметките на ПФК „Левски“ са запорирани… Пред ФАКТИ говори шефът на НАП Борис Михайлов

  • борис-
  • михайлов-
  • нап-
  • приходи-
  • левски

Явлението „заплата в плик“ вече е в значително по-ограничени размери, казва той

Снимка: БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Как се справя НАП със събирането на пари в държавата... Какво е състоянието на ПФК „Левски“? Пред ФАКТИ говори изпълнителният директор на НАП Борис Михайлов.

- Г-н Михайлов, Националната агенция за приходите се похвали с над 6 млрд. лева приходи към 17 март 2023 година. Как се движим спрямо плана?
-
Отчитаме рекорден ръст на приходите, които е събрала НАП както през изминалата година, така и от началото на тази година. Над 6,8 млрд. лева са общо постъпленията в приходната агенция от 1 януари до 23 март 2023 година, което е с над 850 млн. лв. или 14,3 % повече спрямо същия период на миналата година. През 2022 г. приходите в бюджета са близо 31,5 милиарда лева, което е с 3 милиарда повече, в сравнение с 2021 година.

- Вече сме във времето на плащане на данъци. Там как стоят нещата като приходи?
- Данъчната кампания за деклариране на доходите на физическите лица започна на 10 януари, а за фирмите, които внасят корпоративен данък, стартира на 1 март. На този етап кампанията протича според очакванията ни. До 23 март над 302 000 граждани вече са декларирали доходите си, като близо 75% са подали декларацията си през портала за електронни услуги. От 1 март до момента над 36 000 фирми са подали годишните си данъчни декларации.

- Абсолютно всички данъчни декларации ли са достъпни по електронен път?
- Всички декларации могат да се подават по електронен път. Това става през Портала за електронни услуги на НАП или през имейл на приходната агенция, като декларацията трябва да е подписана с квалифициран електронен подпис (КЕП). НАП вече предлага над 160 онлайн услуги. Това ни нарежда на водещо място в страната сред дигиталните институции. Продължаваме да развиваме е-услугите и да разработваме нови в името на потребителите. В момента в процес на тестване е нова електронна услуга, която ще дава информация за фирми и граждани, които имат непогасени публични задължения. Услугата ще дава възможност на потребителите за търсене по зададени филтри, което е улеснение за ползвателите ѝ.

- Поради различните кризи, които ни съпровождат, ставката ДДС за различни стоки бе намалена. Това как се отразява на фиска?
- За първите месеци на 2023 г. НАП е събрала над 2,6 млн. лв. ДДС. Въпреки намалената ставка на данък добавена стойност за някои стоки и услуги от 20 % на 9 %, постъпленията от ДДС в бюджета бележат ръст с 9,2 % повече в сравнение със същия период на предходната година.

- Приходите от осигурителни вноски към 17 март надвишават 2,7 млрд. лв., което е с над 425 млн. лв. или 18,5 % повече спрямо първите два месеца и половина на миналата година. Това какво означава?
- Към 23 март приходите от осигурителни вноски вече са над 3 млрд. лв., което е с 20,2 % или над 519 млн. лв. повече в сравнение със същия период на 2022 г. Това безспорно е добър показател, който може да означава, че все повече работодатели и техните служителите са осъзнали риска от това да внасят данъци и осигуровки върху по-ниски възнаграждения от реалните. Т.е. явлението „заплата в плик“ вече е в значително по-ограничени размери, каквато е и нашата цел. Съвместно с други институции - ГИТ, НОИ, браншови организации и синдикати, НАП работи усилено и следи рисковите сектори, в които е практика да се изплащат възнагражденията в плик, провеждаме кампании, в които информираме работодателите и техните служители за рисковете от това да дават или получават „заплати в плик“. Най-рисковите сектори са търговията на едро и дребно, строителството, хотелиерството и ресторантьорство. Благодарение на комуникационните и контролни мерки, които предприемаме, сме стопили с около 100 млн. лева годишно щетата за фиска от неплащане на данъци и осигуровки в реален размер.

- Какви са плановете на НАП за 2023 година? Какви приходи сте си поставил като цел?
-
Най-важната цел на НАП и ключова нейна роля в обществото е да осигури събираемостта на данъците, осигурителните вноски и публични задължения. До края на годината за нас е важно да повишим ефективността на данъчно-осигурителния контрол, включително борбата с измамите. Приоритет за Агенцията е постоянното обучение и усъвършенстване на професионалните знания и умения и на качествата в екипите, както и развитието на електронните услуги. През изминалите месеци сериозно разширихме и капацитета на дирекция „Надзор върху хазарта и хазартните дейности“. Вярвам, че промените, направени в нея, ще доведат до доста по-голяма ефективност, така че НАП успешно да изпълнява ролята на регулаторен орган в тази сфера.

- И да излезем малко от бюджетната сфера. Скоро имахте разговор със собственика на „Левски“ Наско Сираков, защото клубът е длъжник. Какво трябва да знаят феновете, какво можете да кажете вие за дълговете на клуба…
- Проведени са няколко срещи с ръководството на клуба, на които са обсъдени възможностите на дружеството да заплати дълга си. Сметките на ПФК „Левски“ АД са запорирани от НАП, като постъпващите суми се разпределят за погасяване на задълженията му. От средата на март дружеството има разрешение за неотложни плащания, което му дава възможност с част от сумата в сметките да прави плащания във връзка с дейността му. Това са, например, заплати и погасяване в срок на нововъзникващите задължения към НАП.

- Скоро НАП извърши и проверка на имоти на българи в Дубай. Какво констатирахте…
- Проверките на лица, притежаващи имоти в ОАЕ (Дубай), са възложени във връзка с данни, получени по линия на международния обмен на информация за придобити от български граждани имоти в ОАЕ. Целта бе да се установи произхода на средствата, с които са придобити недвижимите имоти и дали са декларирани в годишните данъчни декларации по чл.50 от ЗДДФЛ. Данните са към 15 март 2023 г., когато са приключили производствата на 21 от лицата. В резултат на извършените проверки са подадени 6 коригиращи декларации по чл. 50 от ЗДДФЛ и е съставен 1 АУАН (Акт за установяване на административно нарушение). След като приключиха проверките, са възложени 5 ревизии, а 4 от тях са приключили. Допълнително установените задължения са в размер на над 131 хил. лева.

Поставете оценка:
Оценка 2.1 от 14 гласа.

Свързани новини