Отидете към основна версия

1 202 1

Посланикът на Судан в Австрия Магди А Мофадал: Тази криза може да се превърне във възможност (ВИДЕО)

  • судан-
  • преврат-
  • конфликт-
  • гражданска война-
  • стрелба-
  • хартум-
  • военни-
  • боеве в судан-
  • примирие в судан-
  • бежанци-
  • оон-
  • посланикът на судан в австрия-
  • магди а мофадал

Все още можем да излекуваме дълбоките рани на нашата страна и да изградим нов Судан, който може да приеме всички свои синове и дъщери

Снимка: Al Jazeera
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Судан преминава през най-сложната криза в съвременната си история. Започна с опит за преврат от Силите за бърза подкрепа (RSF) на 15 април 2023 г., който се превърна в бунт. Кризата породи безпрецедентен брой жертви, широко разпространено човешко страдание и опустошение. Това засегна всеки аспект от живота в страната и доведе до масова евакуация на чуждестранни дипломати и граждани.

Ситуацията се утежнява от факта, че Судан в момента е изправен пред няколко кризи едновременно. Освен хуманитарна криза, страната преживява и криза на сигурността. Суданската икономика, която кърви от 2011 г. насам поради отцепването на Южен Судан и загубата на около 90 процента от приходите от износ, е на колене. В страната има безпрецедентна политическа фрагментация. Мирното споразумение от Джуба от октомври 2020 г. не е изпълнено напълно, тъй като две големи фракции все още не са го подписали. Междуобщностното насилие също достигна тревожни нива с платформите на социалните медии, широко използвани за разпространение на реч на омразата и стереотипи.

Очевидно е, че Судан е на кръстопът.

Страната е преминала през много възходи и падения от независимостта си от Обединеното кралство и Египет през 1956 г. и е в низходяща траектория. Въпреки това ситуацията не е лишена от надежда.

В не толкова далечната история няколко страни са успели да излекуват рани, които са били много по-дълбоки и по-болезнени от тези на Судан. Успехът на Южна Африка след падането на апартейда и постиженията на Руанда след геноцида са ярки примери в това отношение.

Това, което се случва в Судан, ще пресече границите, за да раздвижи вече размирния регион. Нестабилността в Судан ще задуши Република Южен Судан, която зависи изцяло от суданската инфраструктура за своя износ на петрол, опората на нейната икономика. Стабилността на Судан е била и ще продължи да бъде жизненоважна за регионалния мир и сигурност, противодействието на тероризма и борбата с нелегалната имиграция и транснационалната организирана престъпност.

Освен постигане на мир и подобряване на сигурността, разрешаването на настоящата криза в Судан ще изисква и пътна карта за икономическо възстановяване. За щастие Судан е богат на ресурси и възможности.

Тя е класифицирана от Организацията на обединените нации по прехрана и земеделие (FAO) като една от малкото страни, които могат значително да допринесат за постигане на продоволствена сигурност в Африка и арабския свят.

Нарастването на населението, което се очаква да се удвои до 2050 г., заедно с деградацията на земята, изменението на климата, ерозията на почвата и урбанизацията превърнаха продоволствената сигурност в основна грижа и в двата региона. Тъй като всеки един от 18-те държави носи голям потенциал за подобряване на продоволствената сигурност, инвестирането в хранителния сектор може да трансформира цялата страна и да предостави нови възможности за заетост на младите хора.

Судан също е надарен с минерални ресурси, които са необходими на световните пазари. Той има голям потенциал за възобновяема енергия, особено слънчева, и може да допринесе значително за глобалното търсене на нулеви въглеродни емисии.

Географското местоположение на Судан му предоставя широки възможности да се превърне в транспортен център, свързващ различни регионални икономически общности в Африка. В Судан има много туристически атракции, които имат потенциала да донесат така необходимите приходи и да съживят местните икономики около тях.

Инвестирането в гореспоменатите сектори в Судан не само би трансформирало икономиката на страната и би осигурило добра възвращаемост за инвеститорите, но също така би допринесло за постигане на балансирано регионално развитие, изграждане на нация и поддържане на мира.

За да помогне на Судан да постигне тези амбициозни цели обаче, има нужда от нещо като план Маршал, който може да възстанови икономиката му и да го подготви за етапа на излитане. Първо и най-важно, Судан трябва да бъде пощаден от настоящите глобални геополитически съперничества. Превръщането му в арена за международна конкуренция и съперничество само ще попречи на възстановяването на Судан. Ресурсите на страната са достатъчни, за да осигурят инвестиционни възможности за всички заинтересовани регионални и международни партньори.

Въпреки сериозността на сегашната ситуация, възможно е да спрем падането на Судан в бездната. Да се надяваме, че всички заинтересовани страни ще обединят усилията си, за да превърнат настоящата криза във възможност за изграждане на нов Судан, който може да излекува дълбоките си рани и да приеме всички свои синове и дъщери. Това би било огромна победа не само за Судан, но и за региона и международната общност като цяло.

* Мненията, изразени в тази статия, са собствени на автора и не отразяват непременно редакционната позиция на Al Jazeera.

*** Магди А Мофадал е Посланик на Судан в Австрия, судански дипломат от кариерата. Той се присъединява към Министерството на външните работи през 1995 г. и е служил в посолствата на Судан в Румъния, Кения, Южен Судан, Ню Йорк и Вашингтон. Той е посланик на Судан в Австрия от август 2022 г.

Източник: Al Jazeera

Превод и редакция : Оля Ал-Ахмед

Поставете оценка:
Оценка 3.7 от 3 гласа.

Свързани новини