Отидете към основна версия

3 487 21

Най-критичните и вълнуващи избори в живота на турската държава

  • кемал кълъчдароглу-
  • реджеп ердоган-
  • турция-
  • избори-
  • анкара-
  • истанбул-
  • турци

800 000 млади хора за пръв път ще гласуват в Истанбул

Снимка: БГНЕС/ EPA
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Днес, 14 май, около 64 милиона избиратели ще се явят пред урните, за да гласуват за 600-те депутати в 28-ото Велико национално събрание на Турция и за 13-и президент на страната. Общо 24 политически партии ще участват в изборите, пише БТА.

Разходка из Истанбул през тези дни много ярко показва, че ще бъдем свидетели на най-критичните и най-вълнуващи избори в живота на турската държава и общество. На безброй много места са окачени големи постери на Ердоган, по-малко има на Кемал Кълъчдароглу, които са двамата основни прететенденти за президентския пост. Лозунги изпъстрят улиците: "Поверяваме ти Турция" (на Ердоган) и "Обещавам" (на Кълъчдароглу). На много места са разположени щандове и шатри на различни политически партии, където са изложени предизборни материали и отличителни емблеми, звучи музика. Истанбул, където са регистрирани 11 милиона и 350 хиляди избиратели, е мегаполисът, който в голяма степен е показател за избирателната активност. 800 000 млади хора за пръв път ще гласуват в този град.

Неслучайно лидерите на партиите на основните претенденти - Републиканския алианс и опозиционния Национален алианс и техните кандидати за президент - Реджеп Тайип Ердоган и Кемал Кълъчдароглу, проведоха най-големите си митинги в града на двата континента. Митингът на Ердоган събра близо 2 милиона души (1,7 милиона), което е рекорд в досегашните митинги в 20-годишното управление на ПСР.

Митингът на опозицията, макар и по-скромен по брой на участниците, бе най-многолюдният в историята на Народнорепубликанската партия (НРП) - водещата сила в Националния алианс. Митингът бе динамичен, с танци и веселие, с много млади хора, което също е важен показател, защото днес за пръв път ще гласуват над 5,3 млн. млади хора.

В разговори с жители на Истанбул може да усетите разликите в предизборните настроения.

“Изборите са много важни. Този път сякаш имаме повече надежди за промяна. Гласувах досега на всички избори, моята партия досега не спечели, но този път сигурно ще спечели”, каза Мевлют Чауш, 42-годишен преподавател по физкултура, в дните преди вота. “Няма друга алтернатива освен ПСР. С помощта на Аллах ще спечелим в неделя. До края сме зад гърба на Ердоган, който е истинският лидер на народа, който уважават в цял свят”, каза 60-годишният Ибрахим Татлъ, който уточнява, че е пенсионер, но продължава да работи.

И двамата ми събеседници обаче отказаха да ги снимам. Много млади хора се оплакват от безработицата, чийто индекс е най-висок сред 18-26 годишните.

Очакванията за промяна се свързват с Кемал Кълъчдароглу, а продължаването на статуквото - с Ердоган. Едни се осланят на дългогодишния му опит като президент, други горещо желаят промяна и демокрация и се надяват, че опозиционният кандидат Кемал Кълъчдароглу би могъл да ги спечели.

„Хората много се вълнуват от тези избори, те наистина искат да гласуват. Искат думата им да бъде предадена чрез демократични избори. Притеснени са, защото през последните 5 години много неща се върнаха назад като демокрация, социален живот, икономика и това не устройва страната ни”, коментира анализаторката Бехидже Зюмрют.

Всъщност вотът тази неделя ще бъде избор между

ДВЕ СИСТЕМИ, ДВА МИРОГЛЕДА, ДВА СВЯТА

Републиканският алианс на Ердоган и Бахчели (Девлет Бахчели, лидер на Партията на националистическото действие) залага на запазване на статуквото, продължаване на президентската система, на националистическите тенденции, в които доминират и религиозни, не на последно място - на борбата срещу терора.

Националният алианс на шест опозиционни партии залага на промяна с връщане към парламентарната система, премахване на икономическите несгоди като последица от управлението на ПСР, и на демокрацията. Подкрепата на прокюрдската Демократична партия на народите (която някои среди свързват с Кюрдската работническа партия ПКК) обаче е един от подводните камъни за НРП.

“Ще продължи ли Турция с президентската система или ще се върне към парламентарната демокрация. Доколко обществото е доволно или не от президентската система, която се въведе преди 5 години и се превърна в авторитарно управление на Ердоган. Кое ще се предпочете - централизиране на силата или излизане на преден план на общо мислене” - така обобщи основните въпроси на тези избори колумнистът от вестник "Поста" Орал Чалъшлар в разговор с кореспондента на БТА в Истанбул.

Подчертавайки, че "в Турция се идва на власт с избори и с избори се слиза от власт”, той каза: “Турските избиратели не подкрепят автоматично всеки път десни или леви партии. В критични повратни моменти избирателят наказва потисническата страна, независимо от това дали е в дясното или лявото пространство на политическия спектър. В Турция се идва на власт с избори и с избори се слиза от власт”.

Факт е, че Ердоган дойде на власт с избори, с избори спечели президентско управление, пак с избори остана на власт 20 години, натрупа богат опит във вътрешен и в международен план, което го превърна в един от водещите лидери. Турция постигна просперитет особено през втория мандат на управлението му. Но дали ще успее да се задържи на власт през следващите 5 години е големият въпрос в момента.

Според редица анализатори този път ще му е трудно. Изборите ще се проведат на фона на разнопосочни динамични процеси - пандемия, разрушителни земетресения, пропуквания в системата, произтичащи от едноличната власт, финансови и икономически сривове, не на последно място - терор и проблеми с бежанците. Такива критични моменти са изпит за функционирането на системата.

“При такива случаи избирателят дава своята оценка според положението. В критични повратни моменти, като настоящата ситуация, избирателят е склонен да застане откъм страната на промяната, да се противи срещу центровете на силата и да защитава онеправданата страна, независимо дали е в дясното или лявото пространство. Смятам, че на тези избори ще е така, избирателят ще се погрижи, за да се наместят камъните. Тоест избирателят ще прави политиката”, каза турският журналист.

Няколко нападения, които бяха извършени срещу опозиционни партии, също повишиха напрежението в страната.

Вън от съмнение е, че вотът днес ще премине под сянката на надпреварата за президентския пост между Реджеп Тайип Ердоган и Кемал Кълъчдолаглу, след като Мухаррем Индже вчера се оттегли от надпреварата, а за четвъртия кандидат - Синан Оган, също се твърди, че може да предприеме подобен ход.

Проучванията през последните 10 дни показаха увеличаване на рейтинга и на двамата главни претенденти. Ердоган изглежда, че успя да навакса негативите в имиджа от земетресенията през февруари.

През последните дни Кълъчдароглу не само че успя да преодолее разликата (3:2), но ново проучване показва, че води с шест пункта пред Ердоган. Оттук следва главният въпрос - ще бъде ли избран президент на първия тур или ще има балотаж на 28 май?

Стратегията на Ердоган е да отиде на балотаж. При този сценарий той ще бъде в по-изгодна позиция, като привлече част от електората на Мухарем Индже и на Синан Оган. Рекордният брой гласове на избирателите в чужбина (1,8 млн.) може да наклони везните в полза на Ердоган. Стратегията на Кълъчдароглу е да спечели непременно на първия тур. Редица анализатори прогнозират балотаж.

Компроматът срещу Мухарем Индже, за който съобщи БТА, обаче може да промени балансите. В същото време за опозицията е от особена важност опазването на сигурността на избирателните бюлетини след гласуването. По официални данни около 134 000 турски избиратели имат и българско гражданство, т.е. притежават двойно гражданство и имат право да участват в изборите. В населения компактно с изселници град Бурса Хасан Йозтюрк, чието потекло е от България, е кандидат на опозиционната НРП.

Какви са нагласите на електората с потекло от България и дали имат ли предпочитания, попитах Юксел Йозкале, председател на фондацията за икономически изследвания и социално подпомагане на балканските мигранти (БИСАВ) в Анкара.

“За нас е важна подкрепата, която една или друга политическа сила оказва за преселилите се от Балканите и от България хора; коя политическа сила работи за разрешаването на техните проблеми, полага грижи за укрепване на връзките със сънародниците, на добросъседството и сътрудничеството с институциите, с обществените организации в светлината на принципите на Мустафа Кемал Ататюрк - създателят на Република Турция, която тази година навършва сто години”, каза той. Друга изселническа организация - "Бултюрк", с председател Рафет Улутюрк в Истанбул, призова симпатизантите си да гласуват за запазване на президентската система начело с Ердоган.

Изборният ден в Турция днес ще започне в 8 часа и ще приключи в 17 часа. В същия час ще приключи и гласуването на граничните пунктове. Първите предварителни резултати се очакват след 18 часа, а за медиите - след 20 часа.

Автор: НАХИДЕ ДЕНИЗ

Поставете оценка:
Оценка 2 от 9 гласа.

Свързани новини