Макар че американските военни офицери тук предупреждават да не се прави прекалено директно сравнение между дебаркирането на съюзниците в деня на десанта в Нормандия през 1944 г. и предстоящата контраофанзива на Украйна, отзвукът от това, пред което Киев е изправен днес, е доминираща тема на тазгодишните възпоменателни церемонии в памет на младите американски войници, загинали на плажовете в Нормандия преди близо 80 години.
Дни наред в селата и градовете около плажовете "Омаха" и "Юта" се провеждат паради, мемориални събития, въздушни прелитания и парашутни демонстрации, за да се подготви годишното честване на деня на десанта, началото на операция "Овърлорд". Дебаркирането на 6 юни 1944 г. поставя началото на масираното сухопътно нахлуване на съюзниците, което в крайна сметка ще доведе до капитулацията на Германия и края на Втората световна война в Европа.
Честването се провежда в момент, когато Украйна се подготвя да започне собствена контраофанзива срещу Русия - предстояща битка, за която много от същите съюзнически сили вече са предоставили милиарди долари за оръжия и обучение на войниците на Киев, за да ги подготвят по най-добрия начин за победа.
"Има прилики с това, разбира се", каза председателят на Съвета на началник-щабовете на САЩ генерал Марк Мили. Той обаче предупреди да не се прави пряко сравнение с нахлуването в Нормандия през Втората световна война. Тогава за 24 часа над 150 000 войници стъпиха на сушата в Нормандия и в крайна сметка милиони се сражаваха в цяла Европа, за да победят нацистите.
Целта "със сигурност е една и съща - да се освободи окупирана територия и да се освободи държава, която е била несправедливо нападната от страна агресор, в случая Русия", каза Мили.
През последните няколко дни темата за Украйна е основна.
"(Те са - бел. ред.) много наивни, тези, които мислят, че мирът е вечен: историята ни показва точно обратното", заяви Ален Оле, кмет на Сент Мер Еглиз, на възпоменателната церемония в деня на десанта в неделя. "Доказателството е, че днес снарядите отново падат в Европа, на два часа път със самолет оттук. Къде и кога тази нова война ще спре, сега никой не знае", каза той.
Оле добави, че е наложително да се спрат "тези подпалвачи, преди огънят да отнеме децата ни, внуците ни, както и тези смели млади американски парашутисти".
На мястото, където през 1944 г. генерал Дуайт Д. Айзенхауер създава първия щаб на предна линия на върховното съюзническо командване, сегашният командващ Сухопътните войски на САЩ в Европа и Африка генерал Дарил Уилямс заяви, че изборът на Айзенхауер да продължи напред е като решението на Запада да не спира да въоръжава Украйна - че това е знак за надежда.
"Днес имаме особена нужда от надежда, защото тъмните облаци на войната отново са надвиснали над Европа", каза той.
Само на 20 мили (32 километра) от плажа "Омаха", по-големият град Карентан е мястото на ключово важна победа, която позволява на съюзническите сили да напреднат. Командирът на сегашната Втора бригада въздушнодесантни войски на 101-ва въздушнодесантна дивизия, чиито предшественици са дали живота си, за да освободят Карентан една седмица след деня на десанта, заяви, че теренът е свещен спомен за настоящето.
Подразделението е едно от първите, изпратени обратно в Европа след нахлуването на Русия миналата година, за да подсилят отбраната на Източна Европа.
"Макар и да не се върнахме да се бием, бяхме готови за битка", каза полковник Ед Матейдес, командир на Втора бригада, 101-ва въздушнодесантна дивизия.
"Затова днес сме тук, в Карентан, както и в цяла Нормандия тази седмица, да си спомним не само за миналото ни, но да обърнем внимание и на нашето настояще", добави той.
Два дни преди ежегодното честване на операция "Овърлорд" украинското министерство на отбраната разпространи в "Туитър" видео, на което един след друг войници поставят пръст на устните си като намек, че предстои дългоочакваната контраофанзива на Киев.
"Плановете харесват тишината", гласеше текстът във видеото. "Няма да има съобщения за началото", според превод на "Киев пост".
Обикновено тук има украинска военна делегация като част от честванията, но не и тази година, тъй като те се фокусират върху битката у дома, каза американски официален представител, който пожела да запази анонимност поради деликатното естество на въпроса.
Сент Мер Еглиз е първият френски град, освободен от съюзническите сили, а едноименната църква става известна с десантчика от 82-ра въздушнодесантна дивизия Джон Стийл, чийто парашут се закача за църковната кула и остава да виси там в продължение на два часа по време на първоначалното нахлуване.
"Денят на десанта е възпоменание. Мисля, че е и предупреждение", каза армейски полковник Марти О'Донъл, говорител на силите на американската армия в Европа. "Макар че със сигурност сега не се води световна война, положително трябва да се замислим върху историята, докато се занимаваме с настоящите събития", добави той.
превод: Светослав Танчев, БТА