Отидете към основна версия

2 416 52

"Възраждане" плаши хората с еврото, а властта спи непробудно

  • възраждане-
  • евро-
  • костя копейкин-
  • еврозона-
  • костадин костадинов-
  • бнб-
  • референдум

Опитът да бъде спряна България от еврозоната няма да е последният

Снимка: БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Коментар на Емилия Милчева:

България ще приеме еврото, когато е готова, и няма да чака десетилетия. Референдум, с който да се попитат гражданите искат ли левът да бъде единствената официална валута до 2043 г., няма да има. 49-ото народно събрание го отхвърли през юли миналата година, а вчера Конституционният съд (КС) отхвърли и искането на депутати от “Възраждане” и “Има такъв народ”, които го сезираха за противоконституционност на парламентарното решение.

Решението на съда идва близо 7 месеца след като беше сезиран - и по-малко от две седмици след попълването му с избраните от парламента за конституционни съдии Десислава Атанасова и Борислав Белазелков. От всичките 12 съдии с особено мнение е бил Янаки Стоилов, а съдия Атанас Семов е подкрепил мнозинството, но със специално становище. И двамата са от квотата на президента Румен Радев. Неизвестно как, от партията на Костадин Костадинов бяха разбрали в аванс за решението на конституционните съдии - съобщи го още преди десетина дни по БНР депутатът от “Възраждане” Цвета Рангелова.

Разпад във "Възраждане"

Вчерашният ден донесе и други лоши новини за “Възраждане”. От седемте ѝ съветника в Столичния общински съвет (СОС) четирима подкрепиха Цветомир Петров от ПП-ДБ за временен председател. Те бяха изключени от партията, но пък се сдобиха с позиция на зам.-председател на СОС - Севдалина Петрова е един от петимата заместници на Петров. Освен това тя оглави и една от комисиите - за устройството на територията, а неин колега-отцепник - тази за околната среда. Този удар провали плановете на формацията да играе значима роля в управлението на столицата, тъй като след местните избори “Възраждане” стана трета политическа сила в СОС. А сегашният разпад я лишава и от право на група, тъй като условието за СОС е да разполага с поне петима представители.

Ерозията на партията започна с това, което се случи и на предишните национал-популисти - поблазниха се от постове и примамливи предложения, нарушавайки обета на лидера, че “Възраждане” иска да управлява сама. Заради подкрепата в СОС днес бяха изключени и трима депутати от парламентарната група на „Възраждане” - Иво Русчев, Александър Арангелов и Николай Дренчев, който бе и заместник-председател на партията. Те са номинирали съветниците.

"Възраждане" ще шие нови знамена

Конституционните съдии обявяват решението си 4 месеца преди изборите за Европейски парламент, които за България се очаква да са на 9 юни. Дотогава ефектът му ще отшуми, независимо че инициаторите на подписката за референдума от партия “Възраждане” обещаха нови и нови протести. Ще им трябва обаче нов слоган, който да разпали ентусиазма на привържениците им, които бяха повече шумни, отколкото многочислени на вчерашната демонстрация с бали сено, оборска тор и опожаряване на VW Golf с чучело на съдия пред сградата на съда.

Събирането на подписите под искането за референдума енергизира м.г. предизборната кампания на “Възраждане” за предсрочния парламентарен вот на 2 април. За европейските избори ще им е нужно друго острие, което да обедини антиевропейското им повествование и опозиционен гняв. Проруските теми са изоставени на по-заден план, но ще прозират в наратива за паметта и българската история, срещу които воюва “продажният елит”. Останалите са познати, но ще се усилват още повече през сайтове, подкасти, видеа и през целия останал инструментариум на дигиталния свят.

“Властта слуша Брюксел и Вашингтон, не и гласът на народа”, “Това не е демокрация, а тоталитаризъм”, “Сороски предатели”, “Народен съд за Конституционния съд”, “Приемаме еврото заради шепа бандити, а народът ще обеднее още” и т.н., и т.н. В крайна сметка този наратив им осигури парламентарно представителство, но не и силно представяне на местните избори. А патриотичният - как новият елит е клиентелистки, обявил се срещу всичко българско и родно като (леденото) хоро, историята и турското робство, ще се миксира с евроскептичните твърдения - „Европейската комисия слугува на Вашингтон“, „в САЩ са пред революция“, а „евро никой не иска“.

Но в този пропаганден поток на хората особено въздейства твърдението, че политиците не зачитат установеното със закон право на обществото да бъде питано по важни въпроси и да се произнася по тях.

Ще се събудят ли управляващите

Подписката за референдум обаче не стресна управляващите, за да направят смислена информационна кампания, разяснявайки от А до Я за въвеждането на еврото, което България се подготвя да направи от 1 януари догодина. Десетте информационни видеа, подготвени от представителството на ЕК в България, са слабо гледани. Политиците в управляващата коалиция, улисани да разпределят десетки позиции в регулаторите, също не са ангажирани с темата. Банализирането ѝ до въпроса “Ще влезем ли в еврозоната от 1 януари” е далеч от ефективната комуникация.

Противниците на еврото са хора, които се страхуват от силно обедняване поради ниски доходи, принадлежност към уязвими социални групи и т.н., и други, които са се вкопчили в лева като символ на национален суверенитет. Милионите евро, които българи в чужбина изпращат на близките си, за да преживяват, не са аргумент за тях - за 2023 г. сумата е рекордна и надхвърля 1,32 млрд. евро. Не приемат за аргумент и облекчението за бизнеса и пътуващите, които сега губят средства заради превалутирането. Българите от първата група не пътуват, а от втората казват, че не им е проблем.

Опитът да бъде спряна България от еврозоната няма да е последният. Силите, които искат да я държат в кремълска орбита, ще опитат с други средства. В правовите държави провокациите към насилие и неофашизъм се наказват. Българските управляващи как възприемат изгорено чучело на съдия?

Поставете оценка:
Оценка 2.6 от 42 гласа.

Свързани новини