Коментар на Даниел Смилов:
Демокрацията се основава на умереност - самоограничаване на политически силните, които не действат системно егоистично, а се грижат и за интереса на останалите, за общия интерес. Левитски и Зиблат - двама харвардски политолози - напомниха тази истина в книгата си "Как умират демокрациите", станала популярна през 2018-а година. А истината е стара, защото умереността (търсенето на мярата) и самоограничението са били разпознати като висши ценности още от времето на Аристотел. Раймон Арон - един от големите френски интелектуалци, либерали и демократи след Втората световна война - също издига умереността в централна характеристика на успешната демократична политика.
Днешните времена обаче започват да страдат от липса на умереност. На преден план излизат политици, които залитат в крайности от най-различен вид. В България още в началото на 21-и век първо се промени политическият език и партии като "Атака" започнаха да изричат немислими дотогава неща. Тази борба срещу (несъществуващата у нас) "политическа коректност" беше последвана от поставянето под въпрос на определени права на хората, принципите на конституционализма, НАТО и европейската интеграция.
С войните на Русия в Украйна умереността съвсем взе да изчезва. БНР започна да звучи като радио Москва във все по-големи часови диапазони, а откровено антидемократични тези започнаха да циркулират с "оправданието", че са антилиберални. Под път и над път политици взеха да се бият в гърдите, че само те защитават "националния интерес", а другите, видите ли, са "предатели". Този наш "национален интерес" обаче поразително започна да прилича на интересите на новия руски империализъм. А какво демократично може да има в подкрепата за Путиновата диктатура?
Успокоението, че "копейки" има не само у нас, а почти навсякъде, по-скоро засилва проблема. Ако някоя световна копейка успее да спечели изборите в САЩ, ще може да се каже, че умереността сериозно е отстъпила и радикализмът и крайностите са започнали да надделяват.
Идва ли нова радикална епоха?
Последната голяма вълна на радикализъм в света е била през 30-те години на миналия век. Тогава комунисти, фашисти и нацисти овладяват властта в много развити държави. И това води до най-голямата трагедия в световната история - Втората световна война. След нея Европа и Северна Америка си взимат поуки. Ново надигане на радикализъм има в края на 60-те и 70-те години и в държави като Чили, Аржентина, Гърция има доста кървави диктатури. Но като цяло радикализмът е бил регионален и не е диктувал световната мода. След краха на комунизма в Източна Европа радикализмът съвсем преминава в отстъпление. Но дали не идва краят на това отстъпление?
Между днешния радикализъм и радикализма от 30-те години на миналия век има следните значими разлики:
Липса на атрактивна политическа алтернатива на либералната демокрация
Нацистите и комунистите във Ваймарска Германия са се борили за революция и създаване на нов политически ред: диктатура на пролетариата или фюрерски режим. Днешните радикали не изповядват открита подкрепа за недемократична уредба. Но пък не пропускат да изразят солидарност с диктатори като Путин - за тях той е борец срещу Запада и неговата хегемония. У нас радикалите обичат да се идентифицират с по-амбивалентни фигури като Виктор Орбан, които поне с единия крак са в демократичния лагер. Автократичните им тенденции са одобрявани и приветствани, особено когато стане дума до ограничаване на правата на малцинствата (сексуални, етнически), на свободата на словото, борбата с "чуждестранните агенти" и т.н.
Липса на насилие по улиците
Радикализмът от времето на болшевишката или на фашистките революции се е характеризирал с насилие - въоръжени униформени политически групи са се разхождали по улиците и са се биели с "опонентите си". Днес насилието е вербално и по-скоро бутафорно, като при превземането на Капитолия от привържениците на Тръмп. Но и тук има разлики между държавите - българската традиция на протести е мирна, докато във Франция протестите често са придружени с насилие. Веднъж започнало обаче, насилието много трудно може да бъде удържано в умерени рамки, както показва българския опит от 1923 -1925 г. Затова и сега трябва да се отнасяме много сериозно към паравоенните формирования, групите на бивши военни и т.н., които се организират под чуждо влияние и следвайки най-вече руски примери. Такива организации могат да станат фитил на експлозия от насилие в страната.
Кризите ли произвеждат радикализъм или радикализмът - кризи?
През 30-те години на миналия век кризите са произвеждали радикализъм. Германия е била в изключително тежка икономическа ситуация с хиперинфлация, огромна безработица и т.н. Днес изглежда ситуацията е обратната - надигащият се политически радикализъм има нужда са се поддържа с производство на кризи: миграционна, здравна и др. Въпреки като цяло здравата световна икономика и умерения растеж на просперитета в глобален мащаб, радикалите днес измислят проблеми и ги налагат по паникьорски начин на публиката. Ще махат "Аз съм българче", ще ни чипират с ваксините, ще останем на студено през зимата, ще влезем в дългова спирала, ще ни обезбългарят с мигранти, ще облекат българчетата с украинското знаме и т.н. и т.н. Всичко това е стремеж за създаване на мини-криза, произведена с цел политическа мобилизация в полза на радикалите. Тези радикали са политически предприемачи, които търсят поляризиращи обществени теми, за да настроят групи от обществото срещу системата. Така антиваксърите стават путинофили - единственото общо е, че и двете веруя са антисистемни.
Опортюнисти и революционери
Радикалите и екстремистите се делят на две групи - революционери и опортюнисти. Революционерите са идеологически противници на либералната демокрация и искат да я заменят с някаква нейна алтернатива. Опортюнистите използват радикализма със стратегическата цел да спечелят повече гласове вътре в либералната демокрация. Първата група са антисистемни играчи. Втората група са хитреци в рамките на системата.
През 30-те години на миналия век доминиращи са били революционерите. Имало е и класически опортюнисти като Франц фон Папен в Германия, които са смятали, че ще използват Хитлер за собствената си електорална и политическа победа. Случило се точно обратното: опортюнистите бързо са били изтласкани от революционерите нацисти.
Съвременният радикализъм в Западна Европа и Северна Америка е в по-голямата си част опортюнистичен. Но опортюнистите налагат в публичната сфера антидемократично говорене, което постепенно ерозира устоите на демократичния ред. Въпросът е колко дълго демокрацията може да издържи опортюнистите радикали, които ежедневно тласкат големи групи от хора в антисистемна посока.
Войната и споменът за нея
През 20-те и 30-те години на ХХ-ти век нацизмът и комунизмът са изместили умереността, защото Първата световна война е наложила насилието като средство за решаване на политически междунационални конфликти в индустриалната епоха. Когато този вид разбиране стане доминиращо, умереността в национален и наднационален план скоро изчезва. След трагедията на Втората световна война и с настъпването на ядрената епоха се налага разбирането, че горещата война не може да реши никакъв проблем, а ще доведе до световна катастрофа. Именно това разбиране прави възможна експанзията на умереността и демокрацията от 1945-а година насам. Днес този фундамент започва да се разрушава. Войната в Украйна е европейското измерение на тази разруха, а Газа, Тайван и т.н. имат потенциал да превърнат феномена в глобален.
Застрашена ли е умереността в България?
Големият въпрос е може ли светът да запази умереността, без да се стига до световна трагедия, която нагледно да му демонстрира отново нейната безспорна ценност? Може ли просто историческият спомен за минали трагедии да е достатъчен, за да ни предпази от повторенията им? Уви, отговорът на тези въпроси не е съвсем ясен. Но в тази световна среда на отстъпваща умереност България трябва много внимателно да пази и осмисля спомените си от времената на крайности и радикализъм. Наложеният от Червената армия комунистически режим, насилието преди това от 1923-1925-а година са българският горчив опит с изчезването на умереността. Това не са периоди, които могат да бъдат мислени като безвъзвратно отминали заради цивилизоваността на съвремието ни. В крайна сметка през 1914-а година "цивилизована Европа" изпада в един трийсетгодишен цикъл на насилие. В Източна Европа този цикъл продължава доста по-дълго и приключва едва през 1989-а година.
Голямата задача е да не се допусне връщане към крайностите и радикализма, въпреки значителното политическо предлагане на опортюнисти радикали, които са готови на най-разнообразни маневри за спечелването на повече гласове и подкрепа. Радикалът опортюнист е все пак по-добър от радикала революционер. Проблемът е обаче, че границата между тях е тънка, а изкушението за опортюниста да стане "истински" революционер е голямо.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Сравнителен конституционалист
21:11 28.01.2024
2 гост
Коментиран от #21
21:16 28.01.2024
3 Както каза ШолЦ от трибуната
Демокрация всъщност е, че не можете да изразите мнението си !
Коментиран от #22
21:18 28.01.2024
4 РЕАЛИСТ
Коментиран от #17
21:18 28.01.2024
5 Да, бе
Коментиран от #7
21:19 28.01.2024
6 Калин
21:23 28.01.2024
7 ФЕЙК
До коментар #5 от "Да, бе":
Българската "овца" е най- на света: Най-стриганата, най-доената, с най-много изклани агънца, най-търпеливата и най.блеещата!Коментиран от #10
21:24 28.01.2024
8 Този коментар е премахнат от модератор.
9 Гориил
21:28 28.01.2024
10 Да, бе
До коментар #7 от "ФЕЙК":
Вярно е, но не напълно. Всички съседи още плашат децата си с бугарите. И има защо, може да им напомним.21:28 28.01.2024
11 Този коментар е премахнат от модератор.
12 Дойче веле 🚾
21:34 28.01.2024
13 Да живее Русия
Коментиран от #18
21:36 28.01.2024
14 Този коментар е премахнат от модератор.
15 Този коментар е премахнат от модератор.
16 Феликс Дж
21:39 28.01.2024
17 да питам
До коментар #4 от "РЕАЛИСТ":
Какво мнозинство бе ... По Иво Христов ли бе ..🤭😁21:40 28.01.2024
18 Този коментар е премахнат от модератор.
19 Този коментар е премахнат от модератор.
20 Минго
21:41 28.01.2024
21 Варненец
До коментар #2 от "гост":
За какво яйце говориш, онова дето липсва в рашката демокрация ли? То там и кокошката липсва, само кокоши крака има.21:42 28.01.2024
22 Варненец
До коментар #3 от "Както каза ШолЦ от трибуната":
Върви в раша, там ще ти чуят мнението, за издигнат празен лист , те пращат в Сибир.21:44 28.01.2024
23 Този коментар е премахнат от модератор.
24 Този коментар е премахнат от модератор.
25 Вой Чували
21:46 28.01.2024
26 Този коментар е премахнат от модератор.
27 Този коментар е премахнат от модератор.
28 ХаХаХа
22:05 28.01.2024
29 Този коментар е премахнат от модератор.
30 Този коментар е премахнат от модератор.
31 Този коментар е премахнат от модератор.
32 ОПИТЕН
22:11 28.01.2024
33 Ха-ха-ха
Коментиран от #38
22:14 28.01.2024
34 Уса
22:18 28.01.2024
35 Артилерист
Коментиран от #41
22:25 28.01.2024
36 Това
Коментиран от #39
22:27 28.01.2024
37 Истината
22:30 28.01.2024
38 Задунаец
До коментар #33 от "Ха-ха-ха":
И каква е съпротивата срещу "скапаното брюкселско управление"? ......нападаме Украйна и по този начин коригираме скапаното брюкселско управление? Гениално!Коментиран от #63
22:33 28.01.2024
39 Задунаец
До коментар #36 от "Това":
Кое точно в статията не ти хареса, товариш ТОВА? Че Смилов нарича п Ут ле р диктатор? Ми какъв да е?22:37 28.01.2024
40 Аоаоаоааа
22:41 28.01.2024
41 Задунаец
До коментар #35 от "Артилерист":
Артилериста!!! Хайде едно по едно!1. Путин диктатор ли е?
2. Руzия води ли война в Украйна.
3. БНР излъчва ли кремълска пропаганда чрез петър волгин?
Коментиран от #45
22:42 28.01.2024
42 Честири
22:42 28.01.2024
43 Задунаец
До коментар #29 от "Радикално трябва да се постъпи...":
Ето такива изказвания наливат вода в мелницата на кремълската пропаганда. Защото няма да чуете нормален човек да говори за въдворяване в белене, пък още повече и на цели семейства. Този начин на изказване освобождава радикализма на българските русофили от всякакви задръжки. Може колегата да има истински, неподправени симпатии към ЕС, но с това изказване прави услуга на антиевропейците. Европейските ценности не включват "белене" и подобна риторика!22:47 28.01.2024
44 Бай Дън
22:53 28.01.2024
45 Този коментар е премахнат от модератор.
46 Перо
22:54 28.01.2024
47 Квартал Изток
Ей такива мизерни пропаганди водят до това, че повечето българи въобще вече не искат да сме в ЕС.
За НАТО не говоря - там само Украйна иска да е. Или пък вече и тя не иска, хахах
23:00 28.01.2024
48 Бъдете снизходителни
Ще гледаме сеира като ви спрат парите от Америка.
23:04 28.01.2024
49 ццц
23:10 28.01.2024
50 Мър
23:11 28.01.2024
51 Един
23:13 28.01.2024
52 Процесите
23:14 28.01.2024
53 Рева за МОЧАТА
23:17 28.01.2024
54 Този коментар е премахнат от модератор.
55 Тези мисловни
Не разбрахте ли, че вашите лакърдии за демокрация вървят само при вас? Идете при папуасите да ги учите на демокрация, нас ни оставете да живеем по лошия недемократичен, където има ред и се знае кой е мъж и кой жена.
23:30 28.01.2024
56 Интересно
Според тях в света има само една истина и всички останали са аборигени и смахнати ако не ги разбират.
Очаквам скоро да въведат и министерство на истината и печат за автентичност от него…
23:34 28.01.2024
57 Ми то този
То по гората не ходи, ходи по хората.
23:39 28.01.2024
58 Хахахаха
Имиджа им доста пострада последно време нервите им не издържаха и почти се разкриха
23:47 28.01.2024
59 Този коментар е премахнат от модератор.
60 Кавалерист
До коментар #59 от "Артилерист":
Яко са та назобили с руска пропаганда,само незнам плащат ли ти за това или сам си вярваш поне руски знаеш ли в русия или в украйна бил ли си и т.н00:01 29.01.2024
61 Този коментар е премахнат от модератор.
62 Този коментар е премахнат от модератор.
63 Хммм
До коментар #38 от "Задунаец":
Русия не е съпротивата. Ти явно си маняк на тема Русия. Фермерите в Германия и Франция са съпротивата. Възхода на десни партии са съпротивата.00:57 29.01.2024
64 Грантаджиев соросоид
Писна ни от вас. Всички държави имат проблеми за решаване, които се задълбочават с неглижирането им. Но вие сте узурпирали медиите и ни заливате с нови пропагандни бълвочи.
И сега ревете, че имате опозиция. Редно е да имате, защото се самозабравихте и е крайно време да бъдете озаптени. Щото радикалите сте вие - една шепа психопати, кохорта платени клакьори отблъснахте хората от политиката и я узурпирахте за своите цели. Механизмите отдавна са ясни, но сте пуснали НПО метастази в правосъдието, затова се считате за недосегаеми.
Ама вече почнахте да усещате жегата зад ъгъла. Държавите се тресат от протести, а идват избори за ново брюкселско Политбюро. А с него в момента сте яхнали 500 милиона души.
01:06 29.01.2024
65 Този коментар е премахнат от модератор.
66 Тази монета,
01:46 29.01.2024
67 Име
Слепите виждат - че Западът е интригант, както нас ни извъртяха с Берлинският договор, та още се маем, ще станат 150 години оттогава.
Уж - се разбрали с Горбачов - а то - всичко било - мижи - да те лажем.
02:10 29.01.2024
68 Смилоф, дайноф и демокрадция...Божеее
Обществена тайна е, че у нас няма такова животно... Кристиян Шкварек
„За пореден път включвам телевизора, прочитам името на еди кой си гост и отдолу надпис "политически анализатор", започвам да го слушам и чувам само единствено чиста, едностранчива, неприкрита полит-агитация. Директна, партийна.
Абе, време е да кажем едно нещо открито - в България няма такова животно "политически анализатор".“
„...Когато в студиото например седнат Даниел Смилов или Евгений Дайнов всички знаем ,че това не са "обективни преподаватели", от които ще чуем някакъв "неутрален анализ, плод на академичната им мисъл", ами бесни либерални активисти, нерядко преминаващи към партийни комсомолци. Че тяхната задача, аз вярвам самопоставена, не е да използват академичните си познания за изграждане на обективен анализ, ами винаги и всячески да защитават поредния градски партиен проект - в момента ППДБ. Без значение какво "анализът" показва.“...
Четем във Факти...
05:37 29.01.2024
69 Този коментар е премахнат от модератор.
70 ДОНЧО ГОРСКИЯ
07:13 29.01.2024
71 Така е
07:49 29.01.2024
72 DW и даниел Смилов!!
07:57 29.01.2024
73 Коментар
От кога това бавноразвиващо се чучело започна да дава интервюта на най-нацистката медия в света DW?
И кое от това за което говори важи за Българтия?
Ние не искаме да станем сатансити,отричащи християнаството,въведено в Римската империя от българин, Не искаме да станем държава в която да важат законите на Сорос и някакви "Отворени "общества ,които да погубят нашата държавност.
Не искаме да станем нацисти каквито станаха окронацистите ,за да обслужват чужди интереси.
Не искаме да обслужваме зелените фашисти ,които искат да ликвидират всичко ,само и само да диктуват как да живеем и да им се подчиняваме.
Всички тези идиотизми са свързани с глобалистите ,които всяка година се срещат в Давос и ,които искат да ни натикат в концлагер ,за да ни управляват по лесно.
08:20 29.01.2024
74 Урюрвкос
08:25 29.01.2024
75 касапина
08:36 29.01.2024
76 касапина
До коментар #11 от "КАСАПИН":
не ми използвай името името измисли си друго08:39 29.01.2024
77 Гледаме действията
09:04 29.01.2024
78 Ченгето от Дойче Веле
11:05 29.01.2024
79 Какво по
11:19 29.01.2024
80 Факт
14:33 29.01.2024
81 Точен
16:42 29.01.2024