Отидете към основна версия

1 510 45

Рамадан по време на война: "За много хора в Газа няма храна"

  • ивицата газа-
  • газа-
  • израел-
  • хамас-
  • рамадан-
  • ислям-
  • религия-
  • мюсюлмани-
  • война-
  • палестинци-
  • храна

За хората в Газа нищо вече не е както преди. Гладът и съдбата на хиляди палестинци създават безутешна атмосфера

Снимка: БГНЕС/ EPA
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

В началото на свещения за мюсюлманите месец Рамадан улиците на Стария град в Източен Йерусалим са по-тихи от обичайното. За разлика от предишни години не се усеща празнично осветление. Настроението е мрачно.

“Няма я празничната атмосфера на Рамадана”, казва Ум Амар. „Войната в Газа обезверява всички“, казва жената. По данни на ръководеното от Хамас Министерство на здравеопазването около 31 000 души са загинали в ивицата Газа, а правозащитните организации алармират за опасността от масов глад.

“Тук ще имаме ифтар. Но много хора няма да могат да се нахранят, защото в Газа няма храна”, казва тя. “Това не е Рамадан. Усеща се повече като помен, отколкото като празник”.

"Ставащото в Газа ни потиска"

И други хора в квартала се чувстват по същия начин. Хашем Таха държи магазин за подправки на една от главните улици. “Ситуацията в Източен Йерусалим е тъжна, защото хората в Газа са едни от нас, те са нашето семейство. Ставащото там много ни потиска”, казва Таха.

През годините хората тук неведнъж са виждали конфликти между израелските гранични полицаи и палестински граждани. Ежедневието им е трудно. Напрежение има и сега. Близо до магазина на Таха израелски полицаи спират млад палестинец за проверка. “Вече направиха живота ни просто непоносим и тормозят хората непрестанно”, коментира Таха.

Войната в Газа хвърля тъмна сянка върху свещения месец Рамадан

В миналото напрежението обикновено беше съсредоточено около джамията “Ал Акса”. По време на Рамадана стотици хиляди мюсюлмани се събират там, за да се молят на големия площад пред джамията. Опитите на Израел да наложи възрастови ограничения за палестинците, влизащи в храма, който е свещено място и за мюсюлманите, и за евреите, често водят до сблъсъци и ескалация.

Но сцени на напрежение и насилие имаше и в други части на анексирания от Израел Източен Йерусалим, особено около Дамаската порта - една от главните порти, водещи към Стария град - тъй като полицията не позволяваше на млади палестинци да се събират на стълбите по време на Рамадан. Все още не е ясно дали палестинците от окупирания Западен бряг ще могат да влизат в Йерусалим.

Хамас също се възползва от важният за мюсюлманите свещен месец. Исмаил Хания, лидерът на организацията, смятана за терористична от ЕС, САЩ, Германия и други държави, призова палестинците от окупирания Западен бряг да се съберат пред джамията “Ал Акса” в първия ден на Рамадан. Крайнодесни членове на израелския кабинет пък призоваха за строги ограничения за палестинците по време на Рамадана.

Шанс за споразумение?

Началото на Рамадана беше свързано и с очаквания за постигането на успех в усилията по ново споразумение за заложниците и временно прекратяване на огъня между Израел и Хамас. Засега обаче успех няма.

В Газа имаше надежди, че едно прекратяване на огъня, дори и временно, ще донесе известно спокойствие.

Поне щеше да има по-малко страх и безпокойства, казва Нур Ал-Музайни. "По време на Рамадана спазваме ритуали, които са неразделна част от нормалния ни живот - като пост, молитви и поклонения. Това е месец на милосърдие и прошка, но е трудно да го спазваш, когато са те прокудили от дома ти", казва той.

Мрачен празник

Тамер Абу Куаик се притеснява най-много за децата си. Със семейството си живее в палатка в Рафах, след като им се наложило да напуснат северната част на Газа. “В дните преди войната винаги създавахме празнична атмосфера за децата. Но сега най-доброто, което можем да направим, е да ги караме да се усмихват. Докато украсявам палатката обаче осъзнавам, че няма как да е като преди”, споделя той.

Постоянната несигурност за бъдещето е особено тежка. “Опитваме се да се справим и психически с тази криза, да се надяваме, че войната скоро ще свърши и ще можем да се върнем у дома”, казва Абу Куаик. “Нашата къща беше разрушена”, казва мъжът.

Ако не се постигне ново споразумение за освобождаване на заложниците, Израел казва, че ще разшири военната си операция и към Рафах, където в момента се смята, че живеят 1,4 милиона прокудени палестинци. Израелският премиер Бенямин Нетаняху отново заяви, че израелските военни ще продължат да се сражават срещу Хамас в цялата ивица Газа, тоест и в Рафах. “Всеки, който ни казва да не влизаме в Рафах, ни казва да загубим войната, а това няма как да се случи”, каза той.

Автор: Таня Кремер

Поставете оценка:
Оценка 2.2 от 5 гласа.

Свързани новини