Отидете към основна версия

3 847 29

Милен Желев пред ФАКТИ: Борбата ще бъде със зъби и нокти за марката ДПС

  • милен-
  • желев-
  • дпс-
  • доган-
  • пеевски-
  • избори-
  • главчев

Да сме в такова положение не са виновни българските гласоподаватели, а са виновни българските политици, защото не правят качествени кампании, казва политологът

Снимка: Личен архив
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

По-малко от 24 часа остават до крайния срок, в който партиите трябва да определят номинациите си за български еврокомисар. Част от партиите обявиха кандидатите си, но ще излъчим ли фигура, зад която седят всички… Ще видим ли две партии ДПС на вота на 27 октомври… Пред ФАКТИ говори политологът Милен Желев.

- Г-н Желев, колко ДПС-та ще се явят на изборите на 27 октомври?
- Оказва се, че това е горещият въпрос за изборите на 27 октомври. И това е така, защото марката, брандът ДПС е жестоко оспорван - и от ДПС на Доган и от ДПС на Пеевски, ако мога така да ги обознача. Любопитно е това, че ДПС на Доган си позволи да изключи един от председателите на партията в лицето на Пеевски, както и областни ръководители. Чухме от Пеевски, че това ще бъде оспорвано в съда. Ако приемем старата фраза от едно време, че службите са на ДПС, сега въпросът е дали прокуратурата и съдебните власти също са на ДПС. Любопитно е, че вътрешнопартийни казуси ще бъдат решени от съдебната система в България. Тук сякаш самият Делян Пеевски по-скоро има лостове за влияние, но какво ще стане… предстои да разберем. Не мога да преценя дали това е добро, или лошо, но това е един сериозен разлом, който за първи път виждаме в тази партия от над 30 години.

- Две марки ДПС - как звучи изобщо това?
- Нека си припомним, че първоначалната заявка на Делян Пеевски беше, че неговата партия ще носи име от сорта на „Ново начало“. Явно обаче той е бил посъветван от по-опитните функционери на партията, че всъщност името ДПС крепи тази организация. Името ДПС има доста сериозен авторитет особено в смесените райони, така че наистина борбата ще бъде със зъби и нокти за марката. И, да, не е изключен фактът да има две ДПС-та. Това сме го виждали в българския футбол, където има две ЦСКА – ЦСКА-София и ЦСКА-1948, за ужас на феновете на този отбор. Така че две марки ДПС ще е ужас за привържениците на партията, а те не са никак малко у нас.

- Имаме служебен кабинет „Главчев 2“ с три промени. Това, което поиска президентът Радев, бе направено - Калин Стоянов не е вътрешен министър. Какво очаквате…
- Имаме три нови министерски имена и ако трябва да ги коментираме, трябва да започнем задължително от вътрешния министър. Естествено, още от първия ден на назначаването на Атанас Илков от ПП-ДБ, които бяха остри критици на кандидатурата на Калин Стоянов, видяха и в Илков скрита зависимост. Всички знаем, че един служебен вътрешен министър няма да успее да извърши каквито и да е реформи в МВР. Тоест, с или без зависимост, вероятно изборите ще протекат не много по-различно от миналите и от по-миналите. Ако говорим за останалите две имена - Красимира Стоянова като министър на транспорта, и Иван Кондов – външен министър, не очакваме от тях кой знае какво. Всички знаем, че Стоянова няма да успее да реформира БДЖ, където има наслагвани проблеми от над 30 години. Просто можем да се надяваме, че през следващите два месеца няма да има пак запалени влакове. Иначе българските влакове ще продължат да закъсняват, БДЖ ще продължи да има все същите структурни промени. Не по-малко отговорна е и работата на новия външен министър Иван Кондов. България няма дълго време редовен кабинет и сериозно изоставаме във външната политика. А в същото време виждаме, че Северна Македония действат малко или много по антибългарска линия. Имаме проблем със забавянето с така наречените приоритети еврозона и Шенген, нямаме точна дата, не се вижда кога ще бъдем приети. Не на последно място в момента пред Димитър Главчев стои и въпросът за номинациите ни за еврокомисар. Като цяло е съвсем безотговорно, че още нямаме ясна кандидатура. Функциите на еврокомисаря имат изключително важна роля. И да не забравяме, че България държи рекорд от 2016 година, когато шест месеца бяхме без еврокомисар. Да се надяваме, че сега ще успеем да излъчим, защото ролята на еврокомисаря изобщо не е за подценяване. Нашият представител може да влияе на приемане на еврото, да допринесе за пълноправното членство в Шенген, за подобряване на отношенията със Северна Македония и защита на българските интереси в Европейската комисия. Не на последно място вече се появи информация, че Румъния е на път да премахне визите си за САЩ, което значи, че северната ни съседка ще ни изпревари по още един параграф. Така че пред тримата нови министри има безброй предизвикателства и нека им пожелаем успех. Ясно е, че им бъде изключително трудно за два месеца да постигнат каквото и да било различно от техните предшественици.

- Все повече се говори за още по-ниска избирателна активност и по-малка легитимност на следващите избори. Писна ли им на хората да гласуват?
- Хората са отегчени, но това е така от няколко години. И да сме в такова положение не са виновни българските гласоподаватели, а са виновни българските политици, защото не правят качествени кампании, бягат от дебати, бягат от отговорност и разчитат на доброто старо задкулисие.

- За кого е добро това задкулисие?
- От задкулисието в България винаги има печеливши. Лошото е, че партиите и коалициите, които говорят за прозрачност, за публичност, за демократичност често пропускат сериозни шансове да се докажат. Ако мога да се върна на темата за европейския комисар, според мен не е сериозно ПП-ДБ, които имат претенцията да са „демократичното добро“ в България и ни водят към „светлото европейско бъдеще“, да не излъчват номинация за европейски комисар. Без значение дали тя има шансове, или не. Те казаха, че не биха участвали в „свирен мач“. Само че това не им пречи да излъчат своя номинация. Например, от БСП излъчиха Сергей Станишев, от ИТН заложиха на Велислава Петров - излъчиха жена, а това има значение, защото Урсула фон дер Лайен иска паритет между мъже и жени в ЕК. Въпросът днес е, че българският политически дебат страда от сериозни дефицити и кандидатури за европейските постове. Като цяло това е сериозен тест за българските партии, а те обикновено не го минават.

Поставете оценка:
Оценка 2.6 от 8 гласа.

Свързани новини