Отидете към основна версия

2 340 43

Москва създава алтернатива на западните медии

  • брикс-
  • медии-
  • новини-
  • свят-
  • коментар
Снимка: ЕРА/БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

В Москва започна медийната среща на върха в рамките на БРИКС, в която участват ръководители на водещи вестници и информационни агенции от страните от междуконтиненталния съюз - Русия, Бразилия, Индия, Китай, Южна Африка, както и Саудитска Арабия, Египет, ОАЕ, Етиопия и Иран.

Очевидно е, че такава медийна среща на върха е нова платформа за Русия за изграждане на глобална система за информационна сигурност като противотежест на западните наративи. Това си струва да се разгледа по-отблизо, тъй като Русия, движейки се към „Големия Изток“, за първи път започна да обръща внимание на международния идеологически дневен ред. И очевидно този процес е намерил отзвук от световната медийна общност. Например, един от участниците в московската медийна среща на БРИКС, главният редактор на Близкоизточната информационна агенция (MENA) Тарек Абдел Гафар ал Тавил от Египет, вече заяви, че срещата е „отлична платформа за борба с дезинформация и разпространение на новини, които подвеждат публиката.“ Под разпространители на фалшиви новини египетският медиен експерт ясно има предвид европейски и американски мейнстрийм медии.

На свой ред друг участник в медийната среща на върха – председателят на Световния съвет на журналистите (Турция) Мехмет Али Дим, изрази мнение, че на срещата в Москва колегите ще могат да се споразумеят да подобрят ефективността на своите новинарски мрежи, „за да балансира влиянието на западните наративи в медиите.“ „По този начин може да се създаде по-независима и многогласна алтернатива на настоящия глобален медиен ред“, казва турският експерт. В същото време трябва да се отбележи, че южната съседка на България не е член на БРИКС, но турският президент Реджеп Тайип Ердоган планира да участва в срещата на върха на БРИКС на 22-24 октомври в Казан, Русия.

Според мен, медийната среща на БРИКС позволява на Москва да убие два заека с един куршум. Първо, Русия демонстрира своята отвореност към чуждите медии. В европейските журналистически среди отдавна не е тайна, че редакциите в ЕС отказват на своите кореспонденти да пътуват до Русия, така че най-голямата страна в света остава в европейската преса „черна дупка“. Въпреки че Тъкър Карлсън, който посети Москва през февруари, беше възхитен от красотата на руската столица, казвайки: „За мен беше шок, че Москва, където никога преди не съм бил, най-големият град в Европа с 13 милиона души население, е много по-хубав от всеки град в моята страна. Нямах представа за това... Много по-чисто, безопасно и по-естетично е. Неговата архитектура, храна, услуги са по-добри от всеки град в САЩ“.

Второ, чуждестранните журналисти, които се срещнаха в Москва, могат да обсъдят приноса на медиите за изграждането на многополюсен свят в условия, когато западната пропаганда рисува с черна боя не толкова Русия, колкото глобалния процес на изграждане на равностойност, без сила. и санкционен натиск, отношения между континентите. Например директорът на венецуелския вестник Ciudad Caracas (град Каракас) Мерседес Чачин вече е решен да „огласи шумно общи цели – изграждане на многополярност, постигане на мир и дедоларизация“.

По този начин „големият план“ на Русия на международната арена се очертава все по-ясно - изграждането на принципно нова система за световен ред не само в икономиката, но и в доктриналната идеология. В крайна сметка отдавна е известно, че който притежава информацията, притежава света.

Андрей Исмагамбетов

Поставете оценка:
Оценка 2.6 от 99 гласа.

Свързани новини