Отидете към основна версия

4 302 91

Радев със 121 депутати и редовно правителство?

  • румен радев-
  • президент-
  • еднолична власт-
  • еднолично управление

Такова единодушие между ПП, Възраждане и Доган може да се постигне само, ако има руска заповед, а Радев им е обещал големи порции от служебните министерства

Снимка: БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Коалицията на Радев направи неуспешен засега опит да състави парламентарно мнозинство зад Силви Кирилов. Целта беше да има нов служебен премиер, който да замени Главчев и да предизвика нови, осми предсрочни избори.
В тази „служебна коалиция”, скрита зад термина „технически председател”, се наредиха ПП, Възраждане, ИТН, МЕЧ и АСП на Доган. Те имат 101 депутати заедно и благодарение на това, че ДБ и БСП отказаха да участват в тяхната завера, номера им не мина.

Това коментира Димитър Попов за Faktor.bg.
Но коалицията около Радев е жива и може

да обърка политическия пейзаж в страната

Тя показа две опасни тенденции, с които трябва да се съобразяваме в бъдеще.
Едната е, че има достатъчно партии тип „Ганьо Балкански”, който е готов и архиподлец да става само да е на власт. Например - някои подробности ме карат да мисля, че според плана на Радев новото служебно правителство щеше да бъде коалиционно и в него всяка от партиите щеше да получи министерства. Дали МВР са го гласили за Гела, външните работи за Възраждане, финансите за ПП, военното министерство за ИТН, а Доган по традиция е поискал земеделието, аз не знам, защото уговорките са били много тайни. Подробности все още няма, но съм сигурен в едно – такова единодушие между ПП, Възраждане и Доган може да се постигне само, ако Радев им е обещал големи порции от служебните министерства с опция да ги запази пак за тях, ако и следващия парламент се провали.
Другата тенденция е още по-опасна от „Ганьовската” и дори има зловещо лице, което е толкова грозно, че би трябвало да притесни не само демократичната общност у нас, но и европейските ни съюзници. Всички партии, които гласуваха за Силви Кирилов или са напълно зависими, или имат съмнителни връзки с Кремъл, което ги поставя

в графата „проруски партии”

За Възраждане доказателства не са необходими – партията е на каишка на руския посланик в София и веднага след изборите се срещна с него за инструкции. Искането за напускане на НАТО и за отказ от еврозоната са просто детайли в тяхната стратегия тук пак да стане руска зона на влияние.
ИТН е толкова зависима от Радев /или от жена му/, че в три последователни парламента изпълнява само поръчки на президента – като беше против помощ за Украйна, като саботира редовно правителство през юни, и сега, като пробутва човек на президента за служебен премиер.
МЕЧ е партия, зад която се говори, че стои Васил Божков – човек от списъка Магнитски, тясно свързан с руски интереси около хазартния си бизнес, но в нея намериха място и хора от служебните кабинети на Радев.
За Доган не е нужно да се търсят много аргументи. Ще припомня само едно изказване на външния министър на Турция направено преди 7 години, в което той открито обвини Доган, че е

на подчинение на руските тайни служби

Що се отнася до ПП – те са създадени от руския резидент Румен Радев и имат двама председатели – Петков, който е готов на договорки с Възраждане по всяко време, и Асен Василев, който имаше нерегламентирани отношения с Лукойл Нефтохим и с руски газови компании на Балканите, а освен това заедно с други депутати от ПП е гласувал против помощ за Украйна.
В тази компания, както добре се вижда, липсва само БСП – също партия, която никога не е крила своите връзки с Кремъл.
Какво щеше да се случи, ако и социалистите, със своите 20 депутати, бяха подкрепила служебната коалиция на Радев? Силви Кирилов щеше да е избран от проруско мнозинство, зад което стоят 121 гласа в българския парламент. Представете си сега, че към тях се присъедини и Величие с десетина депутати! Тогава ще имат почти 130 депутати и биха могли спокойно да формират дори редовно правителство.
Социологията отдавна показва, че русофилите в България са около една трета от българското население. Преди време са били и 51%, но след войната в Украйна много хора се отказаха да подкрепят Путин. 33% русофили не са достатъчно за да променят геополитическата ни ориентация, нали!
Обаче в политическия елит балансът е съвсем различен.

Половината ни депутати са на каишка на Кремъл,

някои открито, други прикрито, но всички много ефективно работещи за Русия! Путин вече контролира мнозинството и от българските партии – някои през Радев, други през енергийни проекти, трети през корупция. Такова мнозинство в парламента е отлична база за промяна на геополитическата ориентация на страната. Това може да изкуши Путин открито да постави въпроса пред своя приятел Тръмп за ново разделяне на Балканите. Не знам как ще реагира Тръмп, но съм сигурен, че в българския парламент партиите ще приготвят хляб и сол за новия стратегически съюзник…
Приказките, че руската заплаха в България била надценена, че нямало опасност за нашия геополитически избор, са приказки за приспиване на вниманието. В този парламент Кремъл има силен център на власт в лицето на Радев, и достатъчно обслужващи го партии, които да направят редовно правителство.
При такъв геополитически баланс във вътрешната ни политика, нещата никак не са розови. Те вероятно ще стават още по-неприятни след всеки предсрочен избор, защото протестният вот и недоволството на избирателите ще

изтикват на сцената все по-„токсични” лидери

Сигурен съм, че посланиците на страните от НАТО и ЕС са силно притеснени от тази ситуация у нас. Обаче мнозинството избиратели, особено тези, които спят и сънуват розови либерални сънища, пет пари не дават за настъпващата заплаха. Събуждането им ще бъде шок и за тях, и за останалите. Дали ще има време за реакция не знам, но като виждам колко са пасивни евроатлантическите партии си мисля, че времето на всички ни вече свършва.

Поставете оценка:
Оценка 2.7 от 89 гласа.

Свързани новини