Ясно е, че т.нар. "активна пяна", масово използваща се от автомивките у нас е вредна за боята и за пластмасовите детайли по екстериора на колата. Има обаче и доста други течности, които на пръв поглед са безобидни, но могат да повредят лаковото покритие на вашия автомобил.
Така например козметичните средства против обледеняване подпомагат корозията по ламарините, но и спирачната течност не влияе добре на боята. В спирачната течност има вещество от класа на гликолите, които не взаимодействат добре с някои бои.
Ако случайно разлеете спирачна течност върху боята, то трябва да я отстраните веднага, защото много бързо ще влезе в реакция с лаковото покритие и ще го развали. Това обаче важи основно за по-старите автомобили, които са по-често срещани у нас. Новите бои, които са на водна основа "не се боят" от спирачна течност.
Но и те си имат своите проблеми. Боите на водна основа не трябва в никакъв случай да се третират с течен амоняк, а този продукт е съставна част на много от почистващите препарати за бита. Така, че ако сте решили да почистите някое по-упорито петно от ламарините или остатъци от асфалтов битум, то прочетете състава на препарата, с който възнамерявате да го отстраните.
Подобни петна не трябва да се отстраняват и с лакочистител за нокти. Друга опасна за боята на колата течност е електролитът от акумулатора. Ако по някаква случайност попадне върху повърхността, трябва незабавно да се отстрани, при това не само с вода, а и с подходящ препарат.
Далеч по-безобидни, но такива, които също могат да повредят лаковото покритие са различни газирани напитки. Ортофосфорните и лимонените киселини се използват най-често като регулатор на киселинността в такива продукти. Съдържанието им не е голямо, но контакт с лаковото покритие на колата не е желателен.