Отидете към основна версия

10 318 40

Историята на Winamp - легендата, която се изгуби в съвременния свят

  • winamp-
  • медиен плеър-
  • музика

През 2001-а Winamp има 60 милиона потребители

Докато в наши дни слушането на музика се свързва предимно със Spotify, Apple Music, YouTube Music и други стрийминг услуги, имаше време, когато всички просто искаха, а и нямаха друг избор, да слушат собствените си музикални библиотеки. Тогава Winamp беше медиен плеър номер едно, като милиони потребители на Windows и macOS използваха именно тази програма. Това предаде Softpedia.  

Популярността на Winamp достига своя връх през 2001-а, наслаждавайки се на 60 милиона потребители. 

Въпреки че няма да обсъждаме актуализациите на медийния плеър, заслужава да се подчертае, че първата версия на приложението дебютира пред 23 години през април 1997-а. Само година по-късно излиза Winamp 2 - най-успешното издание на програмата.  

Втората версия на медийния плеър поддържа скинове, плъг-ини, плейлисти, визуализация и други функции, който в крайна сметка го превръщат в задължително приложение за Windows. 

Преходът от локални медийни плеъри към стрийминг услуги обаче не е единственият фактор, който уби Winamp. Основните причини всъщност са промените в собствеността, смесени с лоши решения и лоши актуализации, които превърнаха приложението в легенда, която вече няма място в съвременния свят.

Winamp е създаден от студентите от университета в Юта Джъстин Франкел и Дмитрий Болдирев. Първият основава Nullsoft през 1997-а., за да продължи разработката на медийния плеър, но на 1 юни 1999-а го продава компанията на AOL.

Повратната точка настъпва през 2004-а, когато екипът на Nullsoft, отговорен за създаването на Winamp, решава да напусне корпорацията.  

Оттогава развитието на медийния плеър едва напредва. Всъщност, когато екипът на Nullsoft се пенсионира, Winamp има своята пета версия, която с няколко актуализации продължава да съществува и до днес. 

През 2013-а AOL официално обявява намерението си да убие програмата. За щастие обаче, белгийската компания Radionomy се появява от нищото и решава да поеме поддръжката на Winamp, както и да запази приложението живо, обещавайки големи актуализации и нови функции през следващите години.

Въпреки това, на пазара излиза само една нова версия на приложението. Radionomy пуска Winamp 5.8 през октомври 2018-а, близо пет години след като компанията поема медийния плеър. Също така, до това се стига, след като изтекла версия на ъпдейта достига до мрежата чрез неофициални канали. Най-голямата промяна в тази актуализация е пълната поддръжка за Windows 10.

Оттогава има само обещания, че Winamp ще се върне в един момент с още по-усъвършенствани функции.

От Radionomy дори казват, че работят усилено върху новата версия на медийния плеър, като изпълнителният директор на компанията дори обявява официално Winamp 6 през октомври 2018-а. Ето ни обаче почти две години по-късно без актуализирана версия на легендарната програма. 

В края на краищата изглежда, че честата смяна на собствеността уби Winamp. Кой знае къде би бил медийният плеър днес, ако екипът на Nullsoft не беше напуснал през 2004-а.

Поставете оценка:
Оценка 4.5 от 24 гласа.

Свързани новини