Преди това астрономите можеха да изследват процеса на образуване на свръхнова чрез косвени признаци, които се появяват в резултат на експлозията им. Въпреки това, с помощта на телескоп в Хавай, учените успяха през 2020 г. да запишат подготовката и експлозията на червен свръхгигант от втория тип, наречен SN 2020tlf.
Учени от обсерваторията Кек в Хавай започнаха да наблюдават обекта през лятото на 2020 г., идентифицирайки червения свръхгигант чрез мощен светлинен сигнал. Още през септември същата година е регистрирана светкавица, сигнализираща за експлозия на звездата. Това е първият път, когато това явление се наблюдава от Земята.
Въз основа на резултатите от наблюдението астрономите са установили наличието на плътна околозвездна материя, която е обграждала звездата в момента на експлозията. Учените откриха, че експлодиралата звезда е червен свръхгигант, с маса около 10 пъти по-голяма от масата на Слънцето. Звездата се намира на около 120 милиона светлинни години от Земята в галактиката NGC 5731.
Изследването на етапите на събитията, предхождащи експлозията, ще позволи по-подробно описание на механизма на образуване и еволюция на звездите и ще потвърди или опровергае теоретичните изследвания на съвременната астрономия за последните моменти от „живота“ на червените свръхгиганти. За да илюстрират процеса, учените представиха видео, демонстриращо процеса на експлозия SN 2020tlf.