Често, когато става въпрос за избор на смартфон, се пресяват много параметри, които помагат да се намери идеалният продукт за вашите нужди, но любопитното е, че компонент на здравния риск е трудно да се вмъкне сред тези променливи.
Използваме мобилни телефони от около тридесет години, но въпреки последните три десетилетия науката никога не е намерила нито един отговор за тяхната опасност, особено когато се използват близо до тялото, още повече, когато се използват в близък контакт с главата.
В действителност съществува процент риск и той нараства пропорционално на количеството излъчване на мобилния телефон: очевидно има много ясни законови условия, особено в Европа, където регулирането е много строго и е идентифицирало някои параметри, на които производителите на смартфони трябва да спазват.
Как се измерва опасността от смартфоните - мерната единица се нарича SAR, специфична скорост на поглъщане и за мобилни телефони максималната граница е зададена на 2 W/kg. Това означава, че във фазата на сертифициране на смартфони, в различни страни, измерването на излъчваните електромагнитни вълни трябва да бъде по-ниско от този параметър.
Измерването на излъчваната от смартфона радиация се извършва в две различни точки, на височината на главата и на височината на тялото, параметърът, за който говорим днес, е този, свързан с главата. Следователно необходимата предпоставка е, че всички мобилни телефони на пазара днес излъчват радиация на ниво, което е под законовата граница: да, ако това условие не бъде спазено, продукта не можеше да бъде пуснат на пазара.
Изхождайки от това предположение, вестник Bankless Times състави класация на смартфоните на пазара с най-високо ниво на радиация, оставайки в разрешените граници. Първият елемент, който трябва да се отбележи, е, че повечето от продуктите, включени в тази специална класификация, имат много ограничено разпространение, ако не и напълно отсъстват у нас.
Първият в класацията, този с най-високо ниво на емисии, а именно Motorola Edge, също беше разпространен в Италия, но с умерен успех. Вместо това той придоби значителна популярност в Съединените щати, където е доста широко разпространен. Измереното ниво на SAR е 1,79 W/Kg, много близо до максимално допустимата граница.
Смартфоните на второ и трето място, произведени от китайските производители ZTE и OnePlus са практически непознати за нас, нивото на емисии е съответно 1,59 и 1,55 W/Kg. За щастие Axon 11 5G и OnePlus 6T намериха много малко място на нашия пазар. Мобилният телефон на четвърто място, Sony XA2 Plus, със SAR от 1,41 W/Kg никога не е бил разпространяван на западния пазар и следователно не представлява особен риск.
Съвсем различно е положението със смартфоните на пето и шесто място, защото тези модели на Google, макар и никога да не са постигнали запомнящ се успех - говорим за Pixel 3XL и Pixel 4a, които с ниво на SAR от 1,39 W/Kg и 1,37 W/Kg са сред десетте телефона, които излъчват най-много радиация сред тези на пазара.
В другите позиции има OPPO Reno5, Sony XZ1 Compact, Google Pixel 3 и OnePlus 6, но нивата на радиация винаги са по-ниски, с квота около 1,33 W/Kg, да, това представлява измерване точно по-горе. под който има практически всички най-популярни смартфони на пазара.
Радиоелектричните емисии на iPhone - след като анализирахме една класация, в която кръстосвахме много мобилни телефони с ниска дифузия у нас, потърсихме информация и за най-популярните модели като iPhone.
На практика всички версии на смартфона на Apple в обръщение имат емисии, измерени при височина на главата под 1 W/Kg: по-специално, iPhone 12 достига 0,95 W/Kg, докато iPhone 11 Pro Max достига 0,99 W/Kg. Samsung Galaxy S21, от друга страна, е 1,08 W/Kg, следователно с ниво далеч под границите, наложени от закона.
Бихме могли да спорим дълго време за действителната опасност от обект, който е неразделна част от живота ни от години - тъй като не можем да гарантираме универсално приемлив отговор, препоръката е да започнете да разглеждате този тип детайли, когато избирате вашия мобилен телефон.