Учените са установяват как се образуват нови звезди чрез изследване на междузвездното пространство. От особен интерес са областите на йонизация, където силната радиация от горещи звезди засяга газови и прахови облаци, пораждайки мъглявини. Тези мъглявини играят ключова роля в създаването на нови светила.
В изследването са участват учени от Института по астрономия на Руската академия на науките, провеждащи наблюдения в йонизационните области в спиралния ръкав на Персей. Те използват телескопи, за да анализират спектралните линии на йонизирани атоми, както и данни от инфрачервения телескоп Herschel.
Резултатите ще помогнат за по-доброто разбиране на структурата на междузвездната среда и влиянието на масивните звезди върху нея. След като изучават зоните на формиране на масивни звезди, които са най-близо до Слънцето, учените насочват вниманието си и към други области.
Такива изследвания обаче са изправени пред ограничения, тъй като астрономите не могат да провеждат експерименти извън самото наблюдение. В този случай учените разработват начини за реконструкция на триизмерната структура на междузвездната материя, използвайки данни за газови и прахови облаци и йонизирани мъглявини.
Използвайки тези методи, те анализират три области на йонизиран водород в спиралния ръкав на Персей, където активно се образуват нови звезди. Резултатите от изследването разкриват, че в района на S255 структурата наподобява сферичен слой, което показва мощен звезден вятър - поток от частици, излизащи от звездата.
Този вятър допринася за образуването на йонизирани мъглявини чрез изхвърляне на газ от непосредствена близост до звездата. Докато в региона S257 не е открита такава структура, което може да показва липса на маса или характеристики на звездообразуване.
Учените планират по-нататъшни изследвания, за да създадат атлас на ярки йонизирани региони, които се различават по форма и тип на звездите, за да разберат по-добре тяхната структура и въздействие върху околната среда.