Отидете към основна версия

2 176 20

Илон Мъск пръв започна с чипирането на човешки мозъци

  • илон мъск-
  • neuralink-
  • чип-
  • човешки мозък

Първа успешна имплантация на чип в мозъка на човек

Neuralink, компания, която отдавна търси правото да започне клинични изпитвания върху хора, тази година вече извърши първата операция за имплантиране на имплант в мозъка на пациент, който му позволява да взаимодейства с компютър. От компанията съобщават, че тази година такива операции ще бъдат извършени на още 10 пациента доброволци.

В повечето случаи хората са подтикнати към такъв риск от тежки двигателни увреждания, които не им позволяват да движат крайниците си самостоятелно. Neuralink се надява да конфигурира интерфейса между човешкия мозък и компютъра, така че пациентите да могат ефективно да контролират бионични протези или екзоскелети и в идеалния случай да започнат да движат собствените си крайници.

Вчера Илон Мъск призна на страниците на своята социална мрежа X, че първият човек е получил имплант Neuralink и сега се възстановява след операция. Нека припомним, че малък цилиндричен имплант се монтира в дупка в човешкия череп и е свързан с мозъка с най-тънките възможни електроди. По план на компанията подобни операции трябва да извършват специализирани роботи. Илон Мъск добави, че първите резултати са обнадеждаващи, тъй като имплантът вече може да записва активността на невроните на пациента.

Компанията вече е измислила и име за своя имплант, който планира да произвежда масово, ако клиничните изпитвания са успешни. Наричан "телепатия", този чип ще позволи на човек да контролира смартфон или компютър, или всяко друго устройство, „буквално със силата на мисълта“. Целта на стартъпа според Мъск е да помогне на хора с тежки нарушения във взаимодействието на мозъка с нервната система. „Представете си, че Стивън Хокинг можеше да комуникира по-бързо“, даде пример ръководителят на компанията.

Нека припомним, че в предишните етапи на тестване решението Neuralink беше използвано от опитни маймуни за управление на обекти в компютърни игри с помощта на мозъчни сигнали. Макак с имплантиран чип например играе пинг-понг на компютърен симулатор. Първоначално компанията искаше да премине към тестване на импланта върху хора до края на 2019 г., но разрешение беше получено едва в миналото лято.

Електродите, които проникват в мозъчната кора на пациента, достигат на по-малко от 2 милиметра дълбочина, но това, според учените, е достатъчно. Тестването на имплантите върху първата група от пет или десет пациенти обикновено отнема около шест месеца. Ако всичко върви добре на този етап, компанията ще може да разшири изпитанията си. Научните съветници на Neuralink казват, че ще минат години, преди мозъчните импланти на компанията да бъдат одобрени за масова употреба.

Поставете оценка:
Оценка 3.4 от 10 гласа.

Свързани новини