Отидете към основна версия

1 672 6

НАСА приключи подготовката за изпращане на луноходите-миньони на Луната

  • луна-
  • космос-
  • луноходи

Трите малки роувъра са оборудвани със стерео камери и наземни радари, които могат да гледат на дълбочина до 10 метра

Триото миниатюрни роувъри за картографиране на Луната са завършили тестването в чистата стая на НАСА и се подготвят да бъдат изпратени до Intuitive Machines. Там те ще бъдат поставени на спускаемия модул Nova-C, известен с аварийното си кацане на Луната през февруари тази година, и заедно с други полезни товари ще бъдат доставени на лунната повърхност по-късно тази година или началото на следващата.

Трите малки роувъра са оборудвани със стерео камери и наземни радари, които могат да гледат на дълбочина до 10 м. Модулът ще ги приземи на Луната в зона, наречена Rainer Gamma. Районът изглежда има магнитни аномалии и данните от радар, проникващ в земята, могат да осигурят допълнителна представа за състава на почвата. Но основната цел на експеримента ще бъде екипната работа на марсоходите за изследване и картографиране на поверената територия.

Всеки марсоход ще може да изследва около 400 м2 от лунната повърхност. Камера ще ги наблюдава от 4 м височина от модула за кацане (надяваме се модулът да кацне вертикално, а не както миналия път). Марсоходите ще си помагат при избора на маршрути за избягване или преодоляване на препятствия. Те сами ще определят местоположението на основната машина и с нейна помощ ще координират действията си. Хардуерните и софтуерните компоненти на мисията бяха тествани на полигона на НАСА „Марсиан“, където бяха тествани всички роувъри, както и в чистата стая на НАСА - вече на финалния етап.

Преди това и трите миниатюрни платформи бяха тествани на вибрационен симулатор, за да се оцени устойчивостта на платформата към ускорение по време на изстрелването на ракетата-носител, както и в термична вакуумна камера, където бяха симулирани вакуумни условия на Луната. По-специално, лунните роувъри бяха тествани за способността им да издържат на резки температурни промени по време на прехода от светлина към сянка, когато температурата може да се промени със стотици градуси по Целзий за секунди. Те обаче не са предназначени за лунна нощ. Марсоходите ще работят 14 земни дни - един лунен ден - и изглежда няма да оцелеят през лунната нощ.

Поставете оценка:
Оценка 4.2 от 5 гласа.

Свързани новини