''2006 година, още преди присъединяването на България към Европейския съюз, Европейската комисия, препоръчвайки всякакви добри идеи за реформи, препоръчва в България да се въведе компютърно, случайно разпределение на делата, което по идея трябва да бъде сериозно препятствие за организирани корупционни схеми. Тоест, да знаеш кое дело ще се падне при кого и да можеш да организираш то да се падне при съдия, който е подкупен или по друг начин може да му се влияе, така че да предопределиш резултата. Добрата новина за това, че ни трябва такъв софтуер, показва, че явно има съдии, които не са корумпирани. Тогава ВСС въвежда една система, която е абсолютно разградена, ние установихме това нещо още 13-та година (бел. ред. 2013 г.), преди да стана министър. Публикувахме един доклад, той може да се намери в интернет, където много досконално, със снимки, с различни сценарии, доказахме как може да се манипулира онзи софтуер, той се казваше ''Лоу чойс'' тогава'', това заяви пред Лили Маринкова в студиото на ФАКТИ съпредседателят на политическото обединение ''Демократична България'' Христо Иванов. Той коментира казуса със съмненията за манипулация на системата за разпределение на делата в съдебната система.
''Трябва да кажа, че ние в момента доклада, на който се базира Гешев, не сме го видяли, не сме видяли никаква конкретика за това какъв е проблемът, колко е съществено неговото... практическите му резултати, никой не е виждал текста. Включително Лозан Панов се оплака, че не го е виждал. Защото, вижте, има съществена разлика между това да има определени недостатъци, потенциални, и те да са били използвани в определен мащаб за реално повлияване върху процесите на разглеждане на делата в правосъдието'', заяви още по темата Иванов, който е и бивш министър на правосъдието.
''Това, което стана 14-та година (бел. ред. 2014 г.) е, че аз като министър наистина поставих въпроса с проблемния софтуер преди това и поисках от ВСС той да бъде заменен, но по никакъв начин не съм лобирал за конкретна фирма или конкретен софтуер, това си е правомощие на ВСС. Висшият съдебен съвет възложи на две фирми да предложат вариант за временен софтуер. Тогава те говореха за 3 или 6 месеца. Беше изработено нещо, което трябваше именно за толкова време да трае, няколко месеца'', добави по темата той.
''Моят ангажимент като министър на правосъдието беше да осигурим целево финансиране за цялостна електронна система на съдебната власт, това беше изрично задължение на ВСС и трябваше да бъде свършено до 17-та година ( бел. ред. 2017 г.). Ако 17-та година те бяха направили това, тоест беше изработена трайна цялостна система..., нито предишният състав на ВСС, нито сегашният състав на ВСС свърши тази работа. Ако тази работа беше свършена, сега ние не само, че щяхме да имаме една сигурна, трайна система за разпределение на делата, но цялата съдебна власт щеше да бъде дигитализирана, което означава, че в момента тя щеше да функционира, без изобщо да има проблем с тази криза, в която се намираме. Забележете в какво състояние се намираме ние, работят само две от централните институции - изпълнителната власт и прокуратурата. Местната власт, Народното събрание, съдебната власт, са в различна степен на парализира. Ако те си бяха свършили работата (бел. ред. ВСС), тези два проблема щяха да са решени.
''В момента, според мен, покрай това, че сега започнаха да се сблъскват с това, че не са въвели електронното правосъдие, те са се уплашили, че три години не са си свършили работата за електронното разпределение на делата, и се опитват да ме атакуват мен и други хора за своята работа. Фактически те прикриват собствената си колективна безотговорност за това състояние на нещата. Колко е сериозен проблемът на практика - аз не знам. Но имам силни подозрения, че г-н Гешев в превъзбудата си, че има възможност да се изявява и да атакува Върховния касационен съд, защото неговата атака е много ясно форматирана да атакува ВКС, не просто заради Лозан Панов, а защото още по времето на Цацаров те изградиха паралелна съдебна власт в рамките на т.нар. Специализиран наказателен съд, прокуратура, апелативно ниво. Последната не завладяна територия е третата инстанция - Върховният касационен съд. Фактически това е далечният прицел, да се делегитимират действията не просто на съдебната власт като цяло, но конкретно на нейния връх в лицето на ВКС. Това е изключително опасно'', констатира Иванов и добави: ''Конституцията изрично предвижда, че магистрати, включително главният прокурор, които подронват доверието в съдебната власт, подлежат на дисциплинарно наказание. Да обявиш, че в България 5 години не е имало правосъдие, да обявиш, че, цитирам: ''Кризата с този софтуер е по-сериозна, отколкото коронавирусът''. Това е удар срещу доверието на българските граждани в правосъдието като цяло, и то в един изключително тежък момент. Това е престъпно.'' Според бившия правосъден министър ВСС трябва да се заеме с този въпрос.
Христо Иванов бе категоричен, че ВСС единодушно е взел решение за въпросния временен софтуер, като той дори не е присъствал на конкретното заседание. Той добави, че онзи състав на ВСС, в голямата си част, е бил подвластен на бившия главен прокурор Сотир Цацаров, като с оглед на това е било невъзможно той да им повлияе по какъвто и да е начин.
Съпредседателят на ''Демократична България'' смята, че прокуратурата, начело с Гешев, може да стигне доста далеч по този казус, в не добрия смисъл на думата. Според него това е така, защото те имат медии, репресивен апарат, имат паралелна съдебна власт и държат Висшия съдебен съвет. ''Могат да ударят когото искат'', категоричен бе бившият правосъден министър.
Що се касае до извънредното положение в страната, наложено заради разпространението на коронавирусната инфекция из целия свят, от ''Демократична България'' подкрепят противоепидемиологичните мерки на правителството и смятат, че в тази ''пожарникарска'' част на кризата държавата ни е реагирала навреме и се справя. Според тях обаче оттам насетне нещата куцат.
''Едно е да си добър пожарникар, съвършено различно е да си добър архитект и строител, който след това ще трябва да възстанови ''опожарената сграда''. И тук очевидно управляващите не се справят. Нашата критика е първо към цялостния икономически пакет, който беше обявен. Второ, нашата критика е към това, че има конкретни групи от населението, които са изключително тежко ударени от мерките, които се изисква от тях да се спазват. Те трябва да получат повече помощ. Семейства с деца, самоосигуряващи се, дребен бизнес, това са големи групи от населението, до които не само, че недостига помощ, но тя е и недостатъчна дори като размер. Но освен другото, това, което нас ни притеснява е, че няма никаква дългосрочна стратегия. Ние много настояваме да започне максимално бързо връщане към нормалното функциониране на политическата система. Това, което ние казваме е, че необходимите мерки са необходими, ние не ги подлагаме под съмнение, но те трябва да започнат да се прилагат не на базата на извънредно положение, а на базата на съществуващия закон за реакция при кризи (и законът за здравето). Той дава пълния спектър от възможностите, но в рамките на нормалния конституционен и демократичен режим.
Ние казваме Народното събрание веднага да се върне на работа. Това е моментът, в който те, както Европейският парламент и редица законодателни събрания на европейски страни, трябва да минат в дистанционно управление. Ако имат проблеми с интерпретацията на конституционни текстове, да питат Конституционния съд, за да им даде той авторитетно тълкуване. Но ние по никакъв начин не можем да си позволим да се харчат огромни средства, без да има обществен контрол в лицето на парламента'', каза Христо Иванов.
Иванов застъпи тезата, че не е добра идея да се оставят без заплати държавни служители (бел. ред. не включва в това и депутатите), които пряко работят за противодействието срещу коронавируса. Според него това може да доведе до корупция.
Освен това, според съпредседателя на ''Демократична България'' сега е моментът България да се откаже от проекта АЕЦ ''Белене'', защото може да си спести милиарди от него.
''Хората не очакват подаяния от дебели момчета, хората не искат дарения, хората искат закон, който се прилага еднакво за всички'', каза в заключение гостът на Лили Маринкова.
Целия разговор можете да изгледате във видеото: