''Поначало това е стратегията на ''Тоягата и моркова''. Значи ''морковът'' е субсидии, финансиране по някакви схеми, някакъв приближен олигарх поддържа едни медии на загуба, които обаче трябва да хвалят правителството. ''Тоягата'' сме я виждали много пъти. Уволнени журналисти, закриват телевизия, купуват я и я закриват. Между другото ние говорим за 111-то място, но в анкетите на ''Репортери без граници'', които правят класация, никога не включиха този епизод от българските медии в техните доклади. Купиха една телевизия, BiT, и я закриха с много лъжи как щели да я направят модерна. Сложиха един сламен човек като собственик, пускаха месеци наред записи на старите предавания, без никаква политика, разбира се, и накрая я закриха'', това заяви за състоянието на част българските медии журналистът Иван Бакалов пред Лили Маринкова в студиото на ФАКТИ.
''Милен Цветков, Бог да го прости нашия колега, колко години го мачкаха и го местиха след 00:00 часа, пък го уволняваха два пъти, пък колко го лъгаха това не е известно на широката аудитория. Колко го лъгаха продуценти в другата телевизия, а не Nova, че ще може да започне'', продължи популярният журналист.
''Той самият Борисов дава знак. Ако си спомняте преди години в един сутрешен блок ли, къде беше: ''Сутрин ме започва Милен Цветков, вечер ме свършва Слави Трифонов''. Той се оплака и резултатът е, че тези, от които се е оплакал, по един или друг начин изчезнаха от големите медии. Той сам си призна преди години пак: ''Пращам им гадни смс-и''. Говореше за журналисти, водещи. И то наистина, имаме колеги, които си ги пазят'', сподели Бакалов.
''Нашите медии, големи медии, са комформистки медии. Дори и да няма върху тях някаква ''вилица'' сложена, тояга и морков, те самите са комформистки настроени'', смята той.
''Ние имаме една мека диктатура, имаме имитация на демокрация, зад която стои личен режим. Той избира прокурори главни, той раздава футболни отбори на олигарси, той раздава вестници на олигарси, за да ги издържат, телевизии, кара ги да купуват телевизии, за да работят за него. Това е един много порочен модел, той съсипва българския бизнес. Домусчиев, питате ли го Домусчиев дали е имал желание да купи телевизия?'', запита Бакалов.
''В условията на този режим се получи нещо като при Тодор Живков. 90-та година го направиха шеф на БНТ, тогава Българска телевизия, Павел Писарев. Той обясни след години в интервю, мисля, че беше при мен: ''Ние махнахме всички водещи, за да не напомнят на хората тоталитарния режим''. След тези години от 2009 г. досега, в които доминира изцяло в медиите (б.р. говори за Бойко Борисов), в новините, ако отворите новините ще видите, че някой път има по три обекта, в които се явява Борисов. Тодор Живков не се явяваше толкова често. След тези 10 години в медиите, доминиращо, когато този режим падне, щото това е неминуемо, нищо не продължава вечно, аз искам да видя тези всички наши колеги, които олицетворяваха режима със сервилното си поведение на водещи, които се държаха като адвокати на властта, които могат да смачкат някой, опитал се да каже нещо опозиционно против властта, могат да го смачкат с въпроси, а същевременно удобно не задават най-важните въпроси на хора от властта. Българските сутрешни блокове са превърнати в нещо, което е политически спектакъл. Пиар отдели на партии, на Министерски съвет, на отделни министерства, пращат определени хора в трите големи телевизии в сутрешните блокове да облъчват със своите абракадабри. Аз мисля, че един ден собствениците на телевизии, които и да са те след време, просто ще разчистят тези хора като някакви стари дивани, които са вече изцапани, изтъркани, прокъсани и напомнящи едно друго време. Телевизията това свое свойство има, че когато човек лъже, или нещо се опитва да замазва, това си личи страшно, това се вижда, камерата го показва 1:1'', коментира Иван Бакалов.
''Имаше една вълна, свободна вълна докъм 2000 г. Във вестниците се затвори към 2000 г., а големите медии малко повече. ''Който дрънка е за вънка'', такава епиграма имаше Радой Ралин навремето. Милен Цветков не можаха да го смачкат. Уволниха го, обаче той, докато работеше си преследваше свободата и си отстояваше. Някой път не му спираха предаване, не го излъчваха, но човекът си отстояваше своето. Така е с всеки журналист. Ботев го е казал, не знам дали точно ще го цитирам: ''Няма власт над оная глава, която не иска власт''. Това е. Всеки си избира дали да е комформист или да се бори като Дон Кихот'', припомни той.
Водещата Маринкова констатира, че има хора, които искат да чуят нещо критично, да се информират, но няма реална съпротива, а Иван Бакалов заяви следното: ''Социалните медии ужасно подриват големите медии в това отношение. Те са нож с две остриета социалните мрежи. Страшно много невярна информация и се раздухват едни истории. Обаче не случайно премиерът изригна на онзи брифинг в неделя, не случайно изригна срещу социалните мрежи. Значи той овладял всички медии, телевизиите са под контрол, едната е купена от подчинен негов олигарх, другата я държи, всичко е овладяно. Обаче социалните мрежи, както той се изрази, цитирам: ''Задават ми въпроси нахалниците''. Той не може да търпи вече социалните мрежи. Големите медии са овладени. И едни тулупи, дето спят до обяд, ''задават ми въпроси нахалниците''. И тук вече започнаха караниците във Фейсбук, ама защо казал ''тулупи'', а едни му се радват. Това си заслужава една много сериозна оценка и анализ. Аз не знам защо го премълчават, това не е какво да е. То не е за пръв път, няма изненада, той е говорил и друг път така. То ''мисирки'', то ''Вие сте прости и аз..'', ''гадове'' и т.н. Да не говорим към политическите си противници как се обръща. Но изразът ''тулупи'', употребен за някакъв кръг хора от министър-председател, няма никакви причини за оправдаване. Опорките на неговите запалянковци стигнаха до следната идея: ''Ааа, разпознахте ли се, тия, които се разпознават се обиждат, а който не спи до обяд няма какво да се обижда''. Чакайте, вие давате ли си сметка, вашите деца гледат телевизия, щом премиерът на една държава казва на някакви хора ''тулупи'', какво ще правят вашите деца, ученици и прочее? Какво ще прави утре един началник в някаква институция? Спокойно ще си нарича подчинените ''тулупи''. Или един шеф на фирма. ''Тулупи'' - това е примерът, който дава. Аз мисля, че общото културно равнище на държавата, откакто този човек е премиер, е слязло много надолу. И това е най-голямата щета. Икономика се оправя за 5-6 години. Щетата от неговия авторитарен стил и простащината, която ръси, е заразителна, той дава пример, едно цяло поколение е повлияно от това поведение.''
Журналистът припомни изтеклия преди години запис на разговор между премиера Бойко Борисов и покойния бивш шеф на ''Митниците'' Ваньо Танов, в който министър-председателят ни оказва натиск върху Танов, а това по НК е престъпление. Според Иван Бакалов Бойко Борисов нямаше да има никакъв шанс да остане на поста министър-председател, ако този скандал се беше разразил в друга европейска страна.
Според него ние българите сме късметлии в тази епидемия, с оглед на малкия брой заразени с коронавирус.
Целия разговор можете да изгледате във видеото: