''Някои маски паднаха. Тук остава един много сериозен въпрос. Каква точно заплата трябва да получава един държавен служител, защото пиарът на премиера е държавен служител, та да може да си позволи такъв имот в какъвто живее г-жа Арнаудова? Това е много ключов момент. Ние виждаме, станахме свидетели на един скромен палат, така бих го определил аз, с път, който е изграден специално, за да може да се достига до портата на тази пищна къща в сърцето на Витоша'', това заяви пред Лили Маринкова в студиото на ФАКТИ Димитър Стоянов, разследващ журналист от сайта ''Биволъ''.
''Познаваме сумите от нотариалния акт, но според експерти цената на този имот е може би два пъти и половина по-висока. Защото това не е имот, който може да си позволи някой, който не е особено успял бизнесмен. Ние виждаме, че и съпругът на г-жа Арнаудова също е държавен служител. Не е бил в частния бизнес, не са развивали някакви кой знае какви частни инициативи, няма фотоволтаичен парк, не е вносител на газ, работи в държавна газова компания. Така че аз лично не виждам логичен произход на тези пари'', продължи той по темата за скъпарския имот на пиарката на министър-председателя Бойко Борисов.
По повод твърденията на Арнаудова, че с дарения от родителите е погасила кредитите за имота, Димитър Стоянов заяви следното: ''Какви точно занимания трябва да са имали родителите на г-жа Арнаудова, та да натрупат такъв капитал? Един полицейски началник (б.р. бащата на Севдалина Арнаудова) дори с 20-те заплати, които взима когато си пенсионира, не може да си позволи дори панелка в някой квартал като Люлин или Надежда, без да искам да създавам някаква негативна конотация по отношение на тези квартали в изказването си. Не виждам какъв е произходът на тези средства, какъв е произходът на тези имоти. Аз отчасти съм запознат с неговата бурна кариера като началник на полицейски управления в рамките на ОД на МВР-СОФИЯ. Преминавал е през различни полицейски управления, има информация за негова свързаност с криминалния контингент, което е нещо стандартно за всеки един началник на полицейско управление по време на Прехода, връзки със знакови фигури от организираната престъпност, връзки с хора от т.нар. ''Фабрики за убийства''. Естествено, това всичкото е на ниво слухове и затова не влизам в конкретика. Но това поражда съмнения. Местата, на които той е бил началник на полицейски управления, са места, които са известни със своите организирани престъпни групи. Явно той или не се справял достатъчно добре като служител на МВР и като ръководител на местно ниво, или има и друга хипотеза, че се е справял много добре, в личен план.''
Водещата Маринкова направи сравнения между Арнаудова и Цветанов, като по този повод Стоянов направи следния коментар: ''Вижте, Севдалина Арнаудова не е Цветан Цветанов. Цветан Цветанов има много сериозни организаторски качества, той е фигура, която има своите позиции в редиците на ГЕРБ, а и не само. Не може да не ни направи впечатление фактът, че медии, свързвани с Делян Пеевски, оказват един своеобразен съпорт на дейността на Цветан Цветанов в опитите му да реализира свой политически проект.''
''Поне от начина, по който аз интерпретирам писанията на Васил Божков, той намеква, че тя е била пратеникът (б.р. Севдалина Арнаудова), проводникът, който е отговарял за тази такса спокойствие, за която Божков каза, че е плащал. Той не го е артикулирал по този начин директно. Не е казал: ''Аз давах парите на Арнаудова и тя го носеше на Борисов''. Ние нямаме такова изказване, но всички мислим, че това е посоката на неговото изказване. И ако това е било така, вече имаме една обоснована хипотеза как точно г-жа Арнаудова се е сдобила с този имот. Аз съм много любопитен, ако независими оценители, но независими, а не държавни, направят оценка на стойността на парцела и на стойността на постройките, за да видим каква е реалната стойност на този имот. Защото всички знаем, че много рядко сделките за имоти се изповядват на реална стойност. А самият факт, че тази сделка е изповядана за над милион показва, че стойността на това жилище наистина е огромна'', заяви журналистът по повод скорошните поредни намеци на изгнаника Васил Божков.
''Вие виждате ли опит Борисов да изясни, която и да е корупционна сделка? Аз за 10 години управление, с малки паузи, така и не видях един случай на корупция, който да бъде осъден. Нещо различно от корупцията на най-ниско ниво в МВР с пътните полицаи. Да, имаме няколко присъди по дела от типа на ''Палките'', на някакво дребно корупционно поведение от редови служители, или до ниво на районен инспектор, зам.-директор на районно управление в София. Това са операциите. Вие корупционни дела срещу министри, срещу депутати, които са успешни (б.р. делата), видели ли сте? Корупционни дела за взети подкупи, СРС-та, които се изнасят пред обществото, защото в момента част от поведенческия манталитет на прокуратурата е да публикува протоколи от разпити на свидетели, да публикува доказателства. Отделен въпрос е, че това в един бъдещ процес, наказателен, би принизило тяхната доказателствена стойност. Да не кажем, че направо те биха били негодни доказателства. Но това е тема, по която ще се произнесе съдът. Вие видяхте ли запис, обвинение срещу министър за взет подкуп, за търговия с влияние, за лобиране? Имаме премного доказателства, които могат да ни накарат да се съмняваме обосновано в честността на управляващата политическа класа и може да изградим хипотеза, че партия ГЕРБ е генератор на корупция'', каза той.
''Опасявам се, че общественото търпение в България е безпределно. Ако ние бяхме народ, който има изградено гражданско общество, ние щяхме да бъдем по улиците, щяхме да бъдем в протести, щяхме да бъдем в блокади, какъвто е френският модел. Какъвто и е моделът в повечето държави. Виждаме какво става в Испания, виждаме какво става в Гърция, виждаме какво става в Сърбия. Това са държави, които имат далеч по-развито гражданско общество и далеч по-развито самосъзнание на гражданите, защото всеки в България се стреми да скатае, да избяга от проблемите, но те го застигат със страшна сила. Ще бъде така, докато ние бягаме от решението'', смята разследващият журналист от ''Биволъ''.
''Аз не мисля, че Божков реално планира да създаде какъвто и да е политически проект. Той може да говори, да заявява каквото пожелае. Той е в ситуацията на лице, което е обвиняемо на този етап, не подсъдимо, но аз не виждам някакви реални шансове той да създаде работещ политически проект. И би било много трудно да намери хора, които да застанат зад този проект, хора, които да му бъдат лица, защото в продължение на едни 30 години на преход Васил Божков беше един много успешен бизнесмен, с много топли връзки с криминалния свят, с криминалния контингент, със силовите групировки. Той най-вероятно е стартирал като един назначен капиталист, както много други. Вродените му качества са му помогнали да реализира един успешен бизнес, къде законно, къде не, ще каже съдът. Но той определено е, за съжаление, успешният модел на бизнесмена, на олигарха от Прехода. Сега той е много ценен като човек, който свидетелства за корупция. Той открито свидетелства за корупция, той признава корупция. Защото даването на подкуп е толкова престъпление в България, колкото и вземането на подкуп. Аз не виждам кой нормален политик би се ангажирал да подкрепи проект на човек, който си признава, че е градил бизнеса си, давайки подкуп и плащайки такса спокойствие'', коментира Димитър Стоянов загатването на Васил Божков (чрез анкетата), че обмисля да направи политическа партия.
Той коментира и теорията на политическия анализатор Осман Октай, който смята, че сега се структурира нова групировка, която трябва да измести старата: ''Аз виждам нещо много по-дребно и съвсем просто. В България политическата класа и олигарсите си играят на ''Шотландски боец''. И накрая трябва да остане само един, защото европейските пари свършват и няма пари за всички. А те са прекалено лакоми.
''В България мафията стана по-богата с европейски пари'', категоричен бе Стоянов.
''Дали Божков ще оцелее в тази война или не - е по-малко важният въпрос. Важният въпрос е дали ние ще успеем да ревизираме своята държавна администрация, дали ще успеем да ревизираме и да накараме съдебната власт да работи. Защото тук е разковничето. Дали ще успеем да имаме едни работещи институции, които да усвояват ефективно средствата, които ние получаваме, и да създаваме продукт. Защото ние не създаваме и продукт. Какъв е продуктът, който създаваме? Ние се издържаме от европейските фондове. У нас малкият и средният бизнес в България се убива, той няма подкрепа'', добави Димитър Стоянов.
''Когато един министър застане и каже: ''Ние трябва да си мълчим пред Брюксел, а не да се хвалим какви сме измамници, защото ако грешките, които сме допуснали бъдат известени пред Брюксел, ще ни бъде спряно финансирането по обвързаната подкрепа''. Това няма как да бъде извадено извън контекста. Кое точно сме извадили извън контекста? Нашият екип разполага с целия запис от този консултативен съвет по земеделие. Проблемът с финансирането на площи, които само се декларират като обработваеми, а всъщност не са, не е от днес. Начинът, по който тези пари се усвояват в България е поредното доказателство за корупция. Цифрите го сочат. Да, у нас се правят огромни измами с тази подкрепа, с тези дотации от Европейския съюз, защото се декларират едни огромни масиви. През предходните години ''сме имали'' хиляди, дори десетки хиляди декари засадени със зеленчуци. Това в България е просто невъзможно. Големите производители на зеленчуци са до 300, 500 декара'', обясни Стоянов, който е журналистът, работил по това разследване на ''Биволъ''.
Той бе категоричен, че ако в България имахме толкова много продукция, тя щеше да залее европейския пазар. Но нея я няма.
''Надявам се Лаура Кьовеши да провери какво са правили и Танева, и нейният предшественик Порожанов'', допълни разследващият журналист. ''Ако тези данни стигнат до Европа - тази програма трябва да бъде спряна, понеже има такъв механизъм. Защото голяма част от хората, които се представят за земеделски производители са измамници. Както и от строителите, както и повечето бенефициери на европейски средства. Това е проблемът'', добави още Стоянов.
Целия разговор можете да изгледате във видеото: