Отидете към основна версия

17 461 47

Мартин Димитров: Парите ще се движат след джипа (ВИДЕО)

  • мартин димитров-
  • аец белене-
  • турски поток-
  • заем

СДС за първи път са от грешната страна от историческото развитие на България, смята бившият председател на партията

Даден е ход на делото (за АЕЦ "Белене" - бел. ред.). Виждам, че отсрещната страна се е разбързала, досега протакаха. Това дело е достатъчно основание за спиране на проекта. В световната икономическа картина място за проекти като АЕЦ "Белене" няма, никой няма да даде 10 млрд. евро за проект, чиято печалба не е доказана. Мисля, че през цялото време тези хора са знаели, че няма да го построят, но са знаели, че ще харчат през цялото време, ето вече 20 години харчат. В момента ние не знаем колко харчат, не знаем има ли финансов консултант, самото консервиране на площадката също струва пари. Подозрението ми е, че вече всички знаят, че "Белене" е невъзможен за построяване. Това заяви в студиото на ФАКТИ икономистът и бивш депутат Мартин Димитров, който минути преди участието бе в съда по случая.

"Нямаме нужда от "Турски поток". Това е една стратегическа фундаментална грешка, да не кажа глупост. Газът, който идва през "Турски поток" е руски. Т.е. това е частният проблем на Русия, която иска да заобиколи Украйна. Защо България плаща Русия да си решава проблемите? Ние имаме изградени тръби, те минават през Украйна, пътят оттам е по-евтин, а ти да дадеш 3,3 млрд. лева за същия газ, за същите тръби от същия доставчик, това е една голяма глупост. Проблемът е, че ние тези пари ги нямаме, взимаме ги като кредит, не знаем кои са кредитодателите, но има следната опасност, за която аз предупреждавам: ако тези кредити не се обслужват коректно, има опасност кредиторите да поискат собственост върху българската тръбопреносна мрежа, тъй като тази отсечка се представя, като част от нея. Сегашното правителство ни вкарва в огромна опасност някой да поиска да притежава, да прехвърли, да получи собствеността върху вътрешната ни тръбопреносна мрежа.

Междувременно Турция драстично намали вноса на руски газ по една много проста причина: алтернативният газ е по-изгоден и за разлика от България – Турция не плаща нищо по цялата работа. А ние платихме част от сметката на Русия, за да си решава тя личните проблеми", каза той.

"Има основания за европейски и американски санкции по много въпроси. Първо има европейски правила, които от тарикатлък българските власти се опитват да избегнат. Европа казва, че щом е международна тръба, трябва 50% от нея да е свободна за конкуренция, за да може цената за потребителите да е благоприятна. Българските власти казват, че не е международна тръба, ще я кръстим "Балкански поток" и я представят като част от вътрешната тръбопреносна мрежа. Възможно е ЕК да каже, че тръбата все пак е международна и да се приложи правилото за 50% свободен капацитет, което е форма на европейски санкции. Според американците, с проекта "Турски поток" не се постига идеята за диверсификация и за конкуренция и също са склонни да наложат санкции. Трети въпрос е кой строи "Турски поток". Вижда се, че хилядите български работници, които трябваше да бъдат наети, не са там", каза бившият депутат.

"Идващата зима е много рискова за България, защото досега видяхме само първата част от кризата, наближава следващата част. За да се справи с нея, правителството трябва да е стабилно. Сегашната власт е много разколебана и объркана и се занимава само с популистки мерки. Брани се да оцелее и е зарязала важните неща. Опасявам се, че в тази ситуация ще се влоши икономическата криза. Те не дадоха отчет за нищо. Популистки ще раздават пари от джипа. Парите ще се движат след джипа. Трябваше да се наблегне на даването на много на брой малки заеми на фирмите, за да оцелеят. Вместо да се съсредоточат към десетки, стотици хиляди малки заеми, те взеха да дават големи кредити на компании, които не могат да бъдат обосновани", каза той.

"В момента, засега, икономиката и бюджетът не са в критично състояние, хората трябва да са спокойни, че на този етап няма опасност за пенсиите. Когато обаче имаш едно популистко настроено правителство, те много бързо могат да развалят картината. В името на това да останат на власт, са готови на всичко. Социалното недоволство ще нарасне изведнъж. Това може изведнъж да постави финансовата система пред изпитание, защото парите изчезват", коментира Димитров.

"Ние сме страната с най-много бензиностанции на глава от населението. Първите 50 млн. лева са вече планирани. Това е много опасно, защото има области, в които могат да бъдат похарчени неограничено количество средства, има и опасност и от неконтролируемо харчене на пари. Много е важно да намерим граждански механизми да ги контролираме тези хора", смята той.

"За мен дългият престой в чакалнята на Еврозоната е добър вариант за България. В рамките на този период ще има един външен натиск за реформи, който е необходим. Самата Еврозона има проблеми с натрупани дългове. По-дългият престой на изчакване хем ще ни позволи да участваме в процесите на взимане на решения, хем Еврозоната да си реши проблемите. Това ще ни предпази от взимането на крайно популистки и опасни решения като отмяна на Валутния борд.

"За съжаление, СДС за първи път са от грешната страна от историческото развитие на България. СДС винаги е била с протеста, с хората, които искат промяна, с тези, които се борят за демокрация – това е било мястото на СДС. Сега за първи път са от грешната страна – заедно със статуквото, което подкрепя "Белене", Руско-Турски поток, статукво, което ни отклонява от европейския път, но това аз го видях още като развалиха "Синята коалиция". Те са същите хора. Като видях мотивите им ми стана ясно, че те искат да бъдат с властта и друго не ги интересува", завърши Димитров.

Целия разговор с Мартин Димитров гледайте във видеото:

Поставете оценка:
Оценка 3.6 от 43 гласа.

Свързани новини