Отидете към основна версия

12 758 45

Адв. Славов пред ФАКТИ: Партиите на статуквото искат избори максимално късно

  • адв. петър славов-
  • клуб просперитет-
  • цик-
  • бонуси-
  • парламентарни избори-
  • избори-
  • прокурор-
  • венецианска комисия-
  • сдс

Юристът изнесе поредните данни, които доказват, че в ЦИК нямат никакъв срам

Снимка: ФАКТИ

''Изглежда по всичко, че партиите на статуквото, основно представени в Народното събрание, търсеха всякаква възможност изборите да бъдат максимално късно, надявайки се с времето да отшуми всичко това, което в момента виждаме и което са принудени да изтърпяват хората. И като неподготвеност на здравната система и на правителството за справяне с пандемията, и като икономически последици, лишения, ограничения и т.н.''. Това заяви пред Лили Маринкова в студиото на ФАКТИ адв. Петър Славов, народен представител от 43-ото Народно събрание и представител на неправителствената организация Клуб ''Просперитет''.

Адв. Славов поздрави студентите с днешния им празник и им пожела здраве.

''Търсеха възможност да бъде максимално късна тази дата, но тъй като това пряко не зависи от тях в момента, очевидно с механизмите на това да пускат един или друг говорител на властта - било то онзи професор там, по всичкология (б.р. проф. визира се Михаил Константинов), който включително и днес чувам как е обяснявал, че машините били опасни за здравето, че ако били изборите март, а не май, това било опасно за здравето, вместо да се засрами и да даде обяснение защо с толкова усилия направиха най-после тези електронни направления за PCR тестовете, неговата фирма (б.р. Информационно обслужване), защо електронните рецепти ги няма никакви? Това, което пряко му е отговорно и е работа на подопечното му дружество, с това да се занимава, а не да менторства българските граждани и да им казва кога било хубаво да бъдат изборите и кога не е хубаво да бъдат'', допълни по темата юристът.

Той коментира и в детайли тезата на проф. Михаил Константинов, който смята, че машините могат да заразяват.

''Това е несериозно. Машината може да бъде дезинфекцирана след всяко гласуване и това не е никак сложно. Нека аз да попитам, гласувайки с традиционната хартиена бюлетина, когато се влиза в близък контакт с членовете на секционната комисия, за да се вземе, после да се пусне и т.н., плюс, че е и с една и съща химикалка, която всички пипат и с нея гласуват, нея някой ще я дезинфекцира ли в тъмните стаички или няма? И не е ли по-голям рискът там, отколкото при машината, която всички виждат и е пред очите на всички хора, и е ясно, че ако не е дезинфекцирана вие можете да кажете: ''Бихте ли си изпълнили задължението да дезинфекцирате съответния машинен терминал''?

За мен той, както и други хора, са пуснати да обясняват колко е хубаво изборите да се изтеглят към месец май, по възможност хората да забравят Борисовата зима. Много хора започнаха да я наричат Борисова зима по примера на Виденовата зима и Лукановата зима, които всички и до ден днешен помним. Даже и тези, които не са били родени тогава, също знаят'', каза адв. Славов.

''Не бива да забравяме, че ако изборите са в края на март, това практически означава, че действащото Народно събрание ще спре да функционира някъде около началото, средата на месец февруари. Което видимо ги ограничава в много неща, които явно са замислили по отношение на усвояването на тези средства (б.р. европейските средства за възстановяване след края на пандемията). Това очевидно също не им се нрави'', констатира представителят на Клуб ''Просперитет''.

ЦИК си пишат допълнителни материални възнаграждение до 16-та заплата и то не за първи път. Това разкритие направи вчера във Фейсбук профила си адв. Петър Славов, изваждайки протоколи от заседание на ЦИК, в което те си гласуват солидни бонуси и за тази година.

''Нека кажем, за да знаят и Вашите зрители, че заплатата на член на Централната избирателна комисия не е никак ниска. Председателят получава заплата, ако не ме лъже паметта, равна на тази на министър. Като членовете получават 90% от това възнаграждение, тоест става дума за едни доста добри заплати, особено в тази ситуация в момента, когато виждаме как бизнеси затварят, не могат да работят, остават без какъвто и да било доход и държавата не им помага. На фона на това нещо, след като миналата година ги хванахме, че са си раздали не просто 13-та заплата, както се случва не рядко в различните държавни ведомства, но 14-та, 15-та, та и 16-та заплата. Това са го направили миналата година, а тази, очевидно по същия път тръгвайки, в края на ноември са гласували подобни неща на свое заседание, без да назовават конкретните суми. Това, което ние успяхме да разберем е, че освен за готвени допълнителни заплати към възнаграждението, имат намерение да си купят и нови мобилни телефони, и то на цена от порядъка на около 1400 лева бройката. Едни допълнителни 30 000 лева ще се дадат и за това. Извадил съм протоколите (б.р. протоколите от заседанието на ЦИК) и съм ги качил в моя Фейсбук профил още вчера, съответно това, което сме направили с моите колеги - Мартин Димитров, Калин Манолов, Методи Андреев и останалите, е да сезираме агенцията Държавна финансова инспекция с искане за намеса и проверка тези разходи законосъобразни ли са, и ако не са незабавно да бъдат спрени'', поясни адв. Петър Славов.

Водещата Маринкова попита госта си дали ЦИК са върнали нещо (като пари) за миналогодишния гуляй, а той ѝ отговори така: ''Аз не съм чул да са върнали каквото и да било. Вдигаха рамене, общо взето, с една такава леко смутена усмивка, като ги питаха, и повечето казаха, че не могат да си спомнят какво точно са получили.''

''Това е една постоянно действаща администрация в лицето на Централната избирателна комисия и действително на нея законът и дава възможност да определя възнаграждението на районните и на секционните комисии, които не са постоянно действащи администрации, а се създават за конкретен вид избор. Но по отношение на тях самите законът не им дава такова правомощие и за мен те тук са излезли извън рамките на Изборния кодекс. Така че според мен има всички основания да се намеси агенцията Държавна финансова инспекция, и то да се намеси решително'', обясни юристът.

''Знаете ли кое е най-скандалното в цялата работа? Че в същото заседание, на което те си гледат тези точки за допълнителните възнаграждения и бонуси, след като са решили да си ги раздадат, казват: ''Сега да докладваме едно писмо на министъра на финансите, в което той изисква от нас реализираните икономии, тоест да бъдем максимално сдържани в харчовете, да реализираме икономии по предварително заложения бюджет и всичко това да се насочи към Министерство на здравеопазването с оглед справянето с пандемията и здравната криза''. И това нещо те си го докладват, всички са наясно, че има такова писмо към тях, но вече преди това са си гласували решението да си раздадат допълнителните бонуси. Един вид - ако нещо остане, ще го дадем за борба с пандемията. Което за мен е не просто неморално, това направо е цинично'', заяви още той.

По думите на адв. Славов и други органи, подобни на ЦИК - като КЕВР, КЗК, КФН, също си позволяват подобни своеволия. По тази причина от Клуб ''Просперитет'' са поискали от Държавна финансова инспекция и те да бъдат проверени. ''Очакваме наистина да бъдат проверени всички подобни висши държавни органи, основно регулатори, и ако има подобни нарушения да ги проверят поне три години назад, и неправомерно полученото да го върнат'', сподели адвокатът.

Той припомни, че според приет закон в 43-ото Народно събрание, дистанционното електронно гласуване е трябвало да бъде факт и да работи още за европейските избори през 2019 г. ''Това, което сегашните депутати направиха, беше да отменят тези текстове'', добави адв. Петър Славов.

''Още 2018 г. с мои колеги от ''Демократична България'' занесохме на крак законопроект за гласуване по пощата, казвайки: ''Добре, като ви е много сложно дистанционното електронно гласуване, както е например в Естония от 10 години, очевидно може и не е толкова сложно за едни хора, но да кажем, че на вас ви е сложно и не можете, направете го по пощата, във всички европейски държави практически го има''. Видяхте в Съединените щати колко беше важно то и как това се отрази именно, за да могат хората хем да си упражнят конституционното право на вот, хем да не са застрашени здравословно в условията на пандемия. Отлежава в някое чекмедже вероятно и този законопроект, абсолютно нищо не направиха'', разказа адв. Славов.

''Логичният въпрос, който остава, е хората, които са под карантина, а доколкото знам в момента става въпрос за едно поне 50 000, никой не знае март месец колко ще бъдат, те как ще гласуват? Онзи ден, това, което имаме като председател на ЦИК излезе и ни обясни с благ тон как Изборният кодекс, разбирате ли не предвиждал тази възможност. Един вид няма да гласуват (б.р. карантинираните) и него това изобщо не го притесняваше очевидно, казвайки: ''Това не е в нашето поле, обърнете се към законодателя''. Това е абсолютно несериозно'', възмути се юристът.

И водещата Маринкова, и гостът ѝ, смятат, че всички тези действия и бездействия, са нещо като саботаж на изборния процес, за да има ниска избирателна активност, която да възпроизведе настоящото статукво. ''Не е ли всъщност това целено? Неслучайно да се случват тези събития... Да е точно това, което цели ''управляващото мнозинство''. Една ниска избирателна активност, при която твърдите ядра на т.нар. ''системни партии'' да решат за пореден път бъдещето на страната, горе-долу както се случи и 2017 г. В случая отговорността на гражданското общество е да бъде активно, да положи и наложи нужния натиск. Първо, хората да разберат, да излязат, да са активни и да гласуват, като, разбира се, сами вземат всички необходими мерки да запазят здравето си, защото изглежда, че нито ЦИК, нито държавата ще предприеме такива мерки. И второто, което е, наистина да се упражни нужният натиск върху Централната избирателна комисия и парламента, хората под карантина да могат да гласуват например със способа подвижна избирателна кутия, преносимата урна, каквато и в момента има разписана в Изборния кодекс, но с нея могат да гласуват само лица с трайни увреждания, а карантината очевидно не влиза в тази хипотеза'', призова адв. Петър Славов.

''Вижте как се получава. Няма време да приемат гласуването по пощата, няма време за дистанционното електронно гласуване, обаче да си гласуват 15-та и 16-та заплата, нови телефони и подобни неща, за това има време. А за другото все няма време. Това са неща, които се надявам да разгневят хората и когато дойде изборният ден тогава този гняв да избликне под формата на активно гласуване'', коментира той.

Водещата подхвана и темата, касаеща прокурора, който трябва да може да разследва главния прокурор, по идея на управляващата партия ГЕРБ. ''Мисля, че това е поредното тупкане на топката и печелене на време по начина, по който го направиха с този маньовър с новата конституция. Което беше нещо изключително срамно за една политическа партия по подобен начин да се опита да злоупотреби с основния закон на страната. Но виждате, че и през това минахме. И към това посегнаха сегашните управляващи.

Тук интересното е, че Венецианската комисия едни и същи неща им говори от повече от 10 години. Откакто са на власт, все едно и също чуват. Че не може главният прокурор да остава безконтролен, че трябва да има ефективен механизъм за това да му се търси отговорност, включително и наказателна, ако е извършил престъпление. Включително законодателни промени, каквито и аз съм внасял в миналото Народно събрание, и ГЕРБ ги отхвърлиха абсолютно с лека ръка, без особено много да се впечатлят. Сега изведнъж - хем Венецианската комисия, която стана толкова важно и изведнъж взеха да я слушат управляващите, че всяко нещо се съгласува с нея и се чака мнението ѝ, същевременно едни други неща, които им говори от 10 години, не ги изпълняват. И до ден днешен не са ги изпълнили, а и едва ли ще ги изпълнят. За мен е очевидно опит за печелене на политическо време и опит да се отложат тези събития за някакъв бъдещ момент. Просто не поемане на отговорност'', направи своя коментар адв. Славов по тази тема.

Той изрази задоволството си от начина, по който адвокатското съсловие е реагирало на комичните заигравки на ГЕРБ с Конституцията. Адв. Славов обобщи какво е казала съсловието на управляващите така: ''Долу ръцете от Конституцията, това, което вие правите е абсолютна подигравка с основния ни закон. Това, което предлагате не е нова конституция, а е неграмотно преписана сегашната и вие наистина се подигравате с правата на гражданите.''

По повод вчерашния рожден ден на СДС, както традиционно ретроспективно се коментира, адв. Петър Славов също даде своята оценка за партията, която даде много надежди на българите след 1989 година:

''Моето впечатление е, че до момента, в който съществуваше Синята коалиция действително и СДС имаше своето лице и се бореше за интереса на гражданите. За малкия, за средния бизнес, за това, което навремето, когато беше създавана тази организация, практически всички тези надежди, които се въплъщаваха в нея. Впоследствие това срастване с управляващата партия ГЕРБ, включително явяването в общи листи на последните избори, тотално ги обезличи и ги накара да загубят своята физиономия. Накара ги да загубят и възможността да реагират наистина по проблемите на хората, на малкия бизнес. Практически техните позиции до 99%, да не каже 100, съвпадат с тези на управляващото мнозинство.

Реално като дейност погледнете, реални законодателни предложения, реални действия в подкрепа на гражданите, на малкия, на семейния бизнес, в последните години нито съм чул, нито съм видял. Това, с което ''блеснаха'', е онова особено скандално интервю (б.р. на Александър Йорданов за БНР) на техния евродепутат, избран от листата на ГЕРБ в Европарламента, в което той си позволи да обижда по крайно недостоен и, не знам как да го река начин, вашата колежка Силвия Великова. Нещо абсолютно недопустимо не просто за един политик, говорим за политик, който е представител на страната ни в Европейския парламент.''

Целия разговор между Лили Маринкова и адв. Петър Славов можете да изгледате във видеото:

Поставете оценка:
Оценка 4.7 от 35 гласа.

Свързани новини