Отидете към основна версия

8 470 63

Настимир Ананиев пред ФАКТИ: ГЕРБ се страхуват от българите в чужбина

  • герб-
  • избори-
  • българи в чужбина-
  • настимир ананиев-
  • партия волт-
  • волт българия

''Призовавам абсолютно всички избиратели, хора, които ще гласуват, а всички трябва да гласуват, да гласуват машинно'', отправи своя призив лидерът на ''Волт'' България

Снимка: ФАКТИ

''Датата е важна от гледна точка на това, че протестите, които се случиха миналата година, лятото, искаха оставката на това правителство и предсрочни избори. С една дума избори, колкото се може по-бързо. За това беше ключово да се знае кога са те, тъй като по Конституция президентът има тези два месеца, в които има право да ги назначи. Между другото, аз го поздравявам за консултациите, които направи. Те всъщност нямат аналог''. Това заяви пред Лили Маринкова в студиото на ФАКТИ лидерът на партия ''Волт'' България Настимир Ананиев. Той коментира назначената от президента дата за предстоящите парламентарни избори (4 април) и още няколко актуални теми.

''Бях на консултациите при него, те нямат аналог. За мен всеки, който иска да управлява, трябва да прави подобни публични консултации. Всеки да излезе и да каже какво иска. А не работна група, в която не се знае кой влиза в нея, какви са му интересите, има ли някакви лобистки интереси, или други, а да си излезеш с името и лицето и да кажеш: ''Аз предлагам еди-какво си'''', добави за консултациите при президента той.

''Около всички извънпарламентарни партии се получи това обединение, че първо искаме дистанционно гласуване. Опцията сега е по пощата, но фокусът сега е електронно дистанционно гласуване. В XXI век всичко ни е дигитално, абсолютно всичко. Всичко правим през телефона - банка, ръководим бизнеси и всичко останало. Защо да не може да гласуваме? Обединихме се около пощата, защото за нас това е най-лесното, което може да се направи. Но даже да кажем: ''Ок, нека да не го правим в България, тук може да не сме готови''. Защо не направихме гласуване по пощата за всички българи в чужбина? Аз поне вярвам на всички пощи, които са в целия Европейски съюз, живял съм в Ирландия. В Ирландия българите, ако искат от Корк да не отиват до посолството в Дъблин, да пуснат по пощата глас, а в изборния ден да се отворят пред комисия всичките тези писма и да се направи протокол. Това можеше да се направи и по този начин да не се карат българите в чужбина да нарушават противоепидемичните мерки, локдаун и всичко останало'', коментира Настимир Ананиев.

Лили Маринкова помоли събеседника си да коментира изказването на президента Радев, който заяви, че ако изборите са били през есента на 2020 г., то България като държава е щяла да си спести милиарди.

Коментарът на лидера на ''Волт'' България бе следният:

''Усещането което остава е, че ГЕРБ иска да спечели служебно тези избори като си купи различни общности като им даде някакви средства. Аз предполагам, че президентът визира последните три месеца на миналата година, когато, ако не се лъжа, са изхарчени 7,7 млрд. лева в различни посоки, което е 2 или 3 пъти повече от стандартното, базирано на миналия период. С една дума има едно раздаване на пари в различни направления, което цели две неща - или да си подсигури избори, или да си подсигури ресурс даже за по-следващи избори. Ако някой планира да не е на власт за известно време на него пак ще му трябва ресурс. Даваме пример веднага с прословутите ''Автомагистрали'' (държавната компания), където в момента мисля, че има над 3.5 млрд. излети за различни проекти, но тези проекти ще се случат с подизпълнители. ''Автомагистрали'' нямат техниката, нямат хората, нямат ресурса да го направят в този момент. Прескачат се обществените поръчки, за да може да се каже: ''Ти слушкаш ли? Ти ще вземеш поръчка. Ти не слушкаш и няма нищо да вземеш''. Това е стилът на управление, който гледаме. От тази гледна точка се получи този сблъсък между премиер и президент. За това и ми харесва президентът. В последните 20 години президентите никога не са влизали директно в сблъсък с управляващите. Борисов е свикнал да може да се разбира с всички - кой ще натисне, кой ще купи, кой по някакъв начин ще се договори с него. Той е много силен в това нещо - да намери подход, независимо дали е негативен или стимулиращ, тази обществена поръчка или онази, но да може да се разбере с всеки. За пръв път видяхме Румен Радев, който между другото, трябва да отбележим това нещо, той не идва от политическа класа, той не е от някое от политическите семейства или партии, някой от кариерата, той дойде военен, който влезе като независим кандидат, подкрепен от една от основните политически партии, и стана президент. За мен той отговаря на дефиницията за гражданин. Всъщност, гражданин стана президент. Той се сблъска с този модел и продължава да се сблъсква, той не отстъпва. Знаете, че подкрепи протестите на хората, които всъщност излязоха заради него, след безпрецедентното нахлуване на прокуратурата в президентството''.

Според Ананиев в пъти ще се вдигнат процентите на гласували българи в чужбина, ако се въведе електронно дистанционно гласуване, но управляващите нямат интерес от това. ''ГЕРБ нямат такова намерение, тях ги е страх от хората в чужбина. Много от тях не са избягали, те са изгонени в чужбина от ГЕРБ и това управление. За тях гласуването е много важен процес и много важно право'', отбеляза политикът. Той изрази притеснението си и относно това, че след като Великобритания вече е извън ЕС, то секциите за българите там ще са много по-малко и отпреди.

''Вижда се страхът в ГЕРБ, нищо не се прави и аз се надявам роднините, приятели на всички тези хора в чужбина, които няма да имат възможност да гласуват, да излязат и да гласуват от тяхно име, да изразят техния протест чрез гласуване'', допълни Настимир Ананиев.

''Българите в чужбина в един момент ще станат повече от българите в България'', каза той и добави, че българските диаспори в чужбина са тотално неглижирани към момента. ''Te се чувстват гневни. Когато си гневен това е емоция, което не е лошо, защото и гласуването е емоция. Проблемът е, че много хора са се отвратили. Това целят управляващите - да отвратят хората. Има и много хора в България, които са отвратени. Казват: ''Всички са маскари, за никой няма да гласувам, всичките са едни и същи''. По този начин моделът продължава да работи, защото моделът има едно ядро от зависими (може да е администрация), контролиран вот (може да е по всякакъв начин), корпоративен вот през обществени поръчки и други неща, който гарантира една минимална бройка хора, които гласуват. От тази гледна точка, ако излязат много хора да гласуват, няма как да се компенсира. За това е много важно да се излезе и да се гласува. Намери някой, който ти харесва и гласувай за него. Ако трябва гласувай срещу някого. Въпросът е да започне един граждански рестарт, да се събере една критична маса от хора в следващия парламент, за да започнат тези промени, за да се почувстваме ние европейци. Нито здравеопазването ни европейско, нито правосъдието, нито доходите са ни европейски, а ние сме 13-та, влизаме в 14-та година сега, членове на Европейския съюз'', заяви още лидерът на ''Волт'' България.

''Ние всъщност видяхме и отговора на Борисов (към коментара на президента), който каза: ''Ама на кой да не дам? На пенсионерите ли, на полицаите ли''? Но всъщност какво направи? Вместо на пенсионерите да им реши дългосрочно проблема с актуализация на пенсиите и с пенсии, които поне не са под прага на бедност... В момента прагът на бедност е над 370 лева, а минималната пенсия е 300 лева. Има много хора със стаж, не говорим за социална минимална пенсия, говорим за някой, който е работил 40 години и накрая взима 300 или 320 лева пенсия. А прагът на бедност е 370 лева. От друга страна, той (б.р. премиерът) каза: ''На полицаите ли да намаля парите''? Проблемът с полицаите е, че той им вдигна заплащането без никакви реформи. МВР има нужда от реформи. В момента се вдигнаха плащанията в МВР сектора, но без никакви реформи. Винаги, когато вдигаш, влагаш пари в нещо, трябва да се предложат и да се използва възможността да се направят реформи в този сектор'', коментира още Настимир Ананиев.

''Има такъв сценарий да се повтори сценарият с Орешарски, който дойде за една година, едва ли не се показа, че Борисов е единствен и неповторим, спряха се парите и не знам още какво. Сега се вижда, че парите, които се отпускат от Европа, те не стигат до обикновения човек, те не стигат до микро и макро бизнеса. Никоя от мерките не можа да стигне до хората. Има някакви мерки, но те са много хаотични. Не виждам стратегия'', каза той и даде пример със сестра си, която работи в кафе, сега е в неплатен отпуск и все още не е получила нито един лев като обезщетение. ''Знаете ли колко хиляди българи са като нея, в тази ситуация? Минали през празници без никакъв доход и една администрация, която бави тези мерки. Мярката е да ти помогне, когато имаш нужда, не когато вече тотално си фалирал, набутал си се с още заеми, бързи заеми, за да можеш да живееш, а след това ти подхвърлят едни пари, които даже не можеш да се оправиш с тях'', възмущава се политикът.

Лидерът на ''Волт'' смята, че през февруари или март може да избухне икономическо недоволство у нас. ''Икономическо недоволство от безработни хора, от бизнеси, които се оставят да фалират. Страшно много бизнес ще фалира тази година и ние тук говорим за микро, малък и семеен бизнес. Борисов винаги казва за мярката 60/40, но тя работи за големите заводи, за големите бизнеси. Тя не работи за микро, малък и семеен бизнес. До обикновения човек не стига нищо като помощ. При тези хора в един момент гневът може да се окаже много по-силен и да се окаже, че тези протести няма да са мирни, каквито бяха протестите лятото'', предполага той.

Ананиев коментира и разминаванията в тезите на вицепремиера Томислав Дончев, който заяви, че не е против да се снима с телефон броенето на бюлетини, и зам.-председателя на парламентарната група на ГЕРБ Красимир Ципов, който е на обратния полюс. ''Играят винаги, както винаги, доброто и лошото ченге. Класическа система, в която единият казва: ''Да, защо не''? А другият казват: ''Не, не може''''. ''Няма да го направят, защото ги е страх'', смята лидерът на ''Волт'' България. Той е категоричен, че при управляващите има тотално разминаване между думи и действия.

На срещата с президента от ''Волт'' са предложили да се предложили на ЦИК да наложи ротации на председателите на секционни избирателни комисии, защото в годините назад се вижда, че ГЕРБ имат пожизнени председатели.

''Призовавам абсолютно всички избиратели, хора, които ще гласуват, а всички трябва да гласуват, да гласуват машинно. Във всички секции ще е задължително да има машини. Машината с едно натискане на копчето изважда машинния протокол и ако някой се опита да манипулира нещо, това може да бъде хванато. Това се случи на европейските избори. Спомняте си, че едно НПО тогава направи сравнение между хартиените и машинните протоколи и откриха 10% разлика в гласуванията. И какво направи ГЕРБ? Забрани машините за местния вот. Това беше техният отговор. Затова нека всички да гласуваме машинно, повече хора да излязат и аз съм сигурен, че това управление ще си замине'', отправи своя призив политическият лидер.

''Волт'' България е част от партньорската мрежа ''Изправи се.БГ'' на Мая Манолова, поясни Настимир Ананиев, а след това изрази задоволството си, че част от мрежата вече и ''Отровното трио''.

''Аз се надявам това обединение да може да представлява протеста и исканията на протеста за промяна. Ние имаме нужда от промяна, имаме нужда от рестарт в България, някак си да затворим този преход. Тези партии, много от тях са от години на терен, обещават неща, които за съжаление не се случват. Важното е да се даде възможност на гражданите да участват в този процес, защото много от хора не се чувстват част. Те делят: ''Аз гражданинът'' и ''Те политиците''. Не е така. Всеки един човек трябва да участва в процеса. В Ирландия, пак ще я дам за пример, там се направиха граждански асамблеи към всички институции. Това е лаборатория на Съвета на Европа, тестват по какъв начин може гражданите и институциите заедно да взимат решения. С една дума гражданите да се чувстват, че са част от това решение, а не да гласуват за някой и след това 3-4 години, с извинение, да псуват от екрана или на маса''.

Целия разговор можете да изгледате във видеото:

Поставете оценка:
Оценка 4.7 от 23 гласа.

Свързани новини