Отидете към основна версия

7 464 32

Н. Пр. Москаленко за Крим: Опасността не е отминала (ВИДЕО)

  • н. пр. виталий москаленко-
  • посланик на украйна-
  • украински посланик-
  • крим

Признателни сме на България за подкрепата, каза Н. Пр. Виталий Москаленко

Н. Пр. Виталий Москаленко

Със струпването на войските по границата Русия цели първо да постигне основната си цел - да ликвидира Украйна като независима държава. Целеше също да бъде обърнато внимание от американската администрация. Безпрецедентен е броят на военните, които п

рез последните месеци Москва разположи и това постави света на прага на голяма война, която би могла да се превърне и в Трета световна. Само благодарение на усилията на нашите партньори - НАТО и ЕС тази катастрофа беше предотвратена. Това каза в студиото на ФАКТИ Н. Пр. Виталий Москаленко, посланик на Украйна в България.

"Опасността не е отминала. На това обърна внимание и президентът Зеленски, който заяви, че има заповед за изтеглянето на военни части, концентрирани на руско-украинската граница да се върнат на постоянните си места, но съвсем малка част са сторили това. По-големите части остават в незаконно анексирания Крим. Русия от тази година стабилно увеличава бойните си способности и по-специално в Донбас, където действат Първи и Втори армейски корпуси и в тези формирования в момента има 20 000 военнослужещи и над 2000 представители на въоръжените сили на Руската федерация, а в Ростов на Дон се намират още 12 допълнителни батальона и тактически групи, разположени като резерв за окупационните сили. Така, че опасност от навлизането на територията на Украйна продължава да съществува.

На практика Путин отказва диалога. Президентът Зеленски неведнъж е предлагал да се проведат срещи и разговори с Путин, в това число последното предложение за среща в Донбас, но тези предложения биват отхвърлени. Както е и с Минските споразумения, които Русия торпедира и не изпълнява", каза той.

"Разбира се, че сме по-близо до Европа. Направено е много за нашето желание да бъде Украйна инкорпорирана в Европа. Записано е в Украинската конституция, че Украйна иска да стане членка на ЕС и член на НАТО. Правят се реформи, необходими за встъпването в тези две структури. Друг въпрос е кога това ще стане. Както се развиват нещата, не бих казал, че сме на прага на ЕС, на НАТО, макар че Украйна е една от трите страни, заедно с Грузия и Молдова, които имат близко партньорство с НАТО.

В това отношение сме много признателни на България за това, че имаме пълна подкрепа за евроатлантическа интеграция. Благодарни сме, че България подкрепя териториалния интегритет на Украйна, това беше нееднократно заявено на всички международни нива и форуми", посочи Н. Пр.

"Все повече украинци всяка година идват да летуват в България. Налице са всички възможности, това го показва самата статистика. Миналата година сме били на 6-7 място от всички туристи, дошли в България. По-миналата година 471 хил. украински туристи посетиха България. Миналата година при пандемия - 204 хил., но аз мисля, че този сезон ще бъде значително по-успешен", каза той.

"Двустранните ни дипломатически отношения напълно ни задоволяват, нямаме противоречия в политическия смисъл. Украйна сега започва една инициатива, която се нарича "Кримска платформа". Тя е лансирана от украинска страна за обсъждане на международно ниво ситуацията с незаконно окупирания от руска страна Крим и мерките, които трябва да се вземат, за да прекрати Русия незаконната анексия. Отправени покани за участие на държавни и правителствени лидери има много, включително и към България, надяваме се, че страната ще вземе участие. Имаме и официално изявление на МВнР на Р България от 19 март т.г. за категоричната подкрепа на тази инициатива. Надявам се, че представител на България на 23 август ще вземе участие на учредителната среща на върха на "Кримската платформа", която ще съвпадне и с тържества по повод 30-годишнината от Независимостта на Украйна", съобщи Москаленко.

"Икономическото сътрудничество между страните ни се развива добре. По-миналата година сме имали стокообмен, превишаващ 1 млрд. щатски долара, миналата година поради COVID-19 цифрата е занижена - 825 млн. щатски долара. Надявам се, че тази година резултатите ще ни удовлетворят, т. к. първите два месеца икономическото сътрудничество между двете страни показва, че ако темпото се запази, към края на годината отново ще надминем 1 млрд. щатски долара. Сега е много важно и това е задача на посолството да привличаме колкото може повече български инвестиции в Украйна. Има няколко интересни проекта, които се надявам да бъдат реализирани.

От 10 години не сме провеждали смесена междуправителствена комисия по търговско-икономически въпроси. Би било добре тази комисия, както и комисия по военно-техническо сътрудничество (която също от доста време не е свиквана) да се свикат. Има назначени председатели на двете комисии. Заради ситуацията в България вероятно ще бъде забавен този процес. Надявам се като минат изборите и има ново правителство, този въпрос да бъде положително решен", коментира той.

Целия разговор с Н. Пр. Виталий Москаленко гледайте във видеото:

Поставете оценка:
Оценка 1.5 от 15 гласа.

Свързани новини