Отидете към основна версия

4 823 33

Стоил Цицелков пред ФАКТИ: Машините отразиха вота на българите

  • стоил цицелков-
  • обществен съвет към цик-
  • избори-
  • машинен вот

Председателят на Обществения съвет към ЦИК определи броенето на разписките след изборите като "екзотично, скъпо и разточително"

Снимка: ФАКТИ

"Сега моментът да си направим равносметка какво научихме, какво не бива да повтаряме и какво трябва да вземем с нас като опит". Това заяви пред Лили Маринкова в студиото на ФАКТИ Стоил Цицелков, председател на Обществения съвет към Централната избирателна комисия (ЦИК).

Той отчете, че през тази календарна година сме имали три парламентарни вота, единият от които 2 в 1 с избор на президент, а също и президентски балотаж.

В разговора водещата Маринкова зачекна темата за акциите на МВР относно схемите за купуване на гласове и контролиране на вота.

"Прочетох в медиите, че прокуратурата е отказала да разследва голямата маса от тези случаи. Обществото няма да получи ясен отговор дали това беше едно предизборно политическо говорене. Трябваше да има проверка, да стане ясно има ли основание за тези сигнали. Нека бъдем честни, като общество всеки един от нас се е сблъсквал с купуване и продаване на гласове, поне тези, които работим с избори", коментира председателят на Общественият съвет към ЦИК.

Той уточни, че не става въпрос за даване на 50 лв. на някого да гласува за определен човек, а за контролиран вот - например, че ако не избереш правилния кандидат, няма да си получиш земеделската субсидия.

"Сега действащият механизъм не е най-ефективният", каза Стоил Цицелков по отношение на възможността за подаване на сигнали в ЦИК за нарушения, касаещи изборите.

"Ако избирателите чувстват, че някой ги агитира и той остава ненаказан, а на някой друг по-рано е бил размахан пръст, те остават с чувство за несправедливост", коментира Цицелков в контекста на това, че Кирил Петков бе наказан за агитация по време на вота на 11 юли, а лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов не наказан за същото нещо.

В лично качество, практиката някой да се кандидатира в два района и после да си избере от кой да бъде, той определи за "много грозна".

"Не би следвало чрез едно решение ЦИК да може да освободи някой, който е избран от избирателите. Защото по този начин какво се казва на избирателите: Вие може да отидете да избирате когото искате, да гласувате с преференции, да си губите от своето лично време за 4-ти път тази година, а пък ние ще преценим", обоснова се председателят на Обществения съвет към ЦИК.

"Има хора, които правят това устойчиво. Това са знакови лица, водачи, които се отказват всеки път, защото не им се ходи да работят в парламента", допълни Стоил Цицелков за неприятната практика, установена от някои партии и политици.

Той даде своя коментар и за случилото се в Турция по време на българските избори:

"Считам, че българските граждани трябва да знаят в колко от тези секции в чужбина е имало представители на държавата, както е по закон, какво са направили те, какви са докладите им. Аз лично нямам тази информация. Много е важно - всичко, което е свързано с избори, да бъде публично и прозрачно. Изборите не могат да бъдат политика".

Цицелков разкри, че Общественият съвет към ЦИК са имали свои наблюдатели и в Турция, като след това допълни, че докладът им за изборите ще е готов до края на годината.

"Информацията, която аз лично имам, от лидери на общността там (б.р. на българската общност в Турция, т.нар. изселници), е, че те наистина се почувстваха обидени от тази реакция", довери Стоил Цицелков визирайки, че нашите изселници в Турция са обидени от обвиненията, че влияят по някакъв негативен начин на вота след принуда от различни фактори.

Председателят на Обществения съвет към ЦИК изрази мнение, че висока избирателна активност като цяло би разводнила вота от Турция и той няма да има такава тежест. "Не е редно постоянно да се вглеждаме в някой друг, към едни хора, към които имаме една вина", каза той визирайки Възродителния процес.

Цицелков определи броенето на разписките след изборите като "екзотично, скъпо и разточително". "Важно е да се каже ясно, че машините отразиха вота на българите", добави председателят на Обществения съвет към ЦИК.

За него проблем е това, че на гражданите не е обяснено как точно се осигурява сигурността на вота им.

Към края на разговора той коментира как би трябвало да изглежда статуквото в Централната избирателна комисия:

"Трябва да има експертност. Дори да не е цялата Централна избирателна комисия на експертен принцип, поне председателят и секретарят би трябвало да са изцяло надпартийни личности, хора, които се ползват с авторитет в нашето общество, хора, които да носят и отговорност. И не само в ЦИК, това трябва да се разпредели навсякъде".

"Добре е да се помисли и председателят на една секционна избирателна комисия да има един минимален образователен ценз, да получава едно по-високо възнаграждение, но и една по-голяма отговорност", заяви още Цицелков.

Целия разговор между Лили Маринкова и Стоил Цицелков можете да изгледате във видеото:

Поставете оценка:
Оценка 3.3 от 19 гласа.

Свързани новини