Отидете към основна версия

9 407 20

Съдия Дишева за ФАКТИ: Съдебният контрол над отказите на прокуратурата да образува досъдебно производство е тема табу

  • съдия атанаска дишева-
  • атанаска дишева-
  • всс-
  • иван гешев-
  • съдебен контрол-
  • прокуратура

Членът на ВСС постави на дневен ред отново този важен аспект от реформата в правосъдната сфера в България

Снимка: ФАКТИ

"Пленумът беше продължителен. Хубавото, по мое виждане, беше, че едно по едно всички основания се обсъдиха последователно, изразиха се становища."

Това каза пред Лили Маринкова в студиото на ФАКТИ съдия Атанаска Дишева, член на Висшия съдебен съвет, по повод Пленума на ВСС, на който най-после органът реши да допусне да се обсъди по същество отстраняването на главния прокурор Иван Гешев. Както е известно, обсъждането и въобще искането за отстраняването на Гешев е по инициатива на правосъдния министър Надежда Йорданова.

Въпросното ключово заседание на ВСС ще се проведе идния вторник, 12 април.

"Основанията са девет отделни. Пет бяха приети като допустими за разглеждане в своята цялост, три частично, и едно беше прието за недопустимо", разказа съдия Дишева.

Частично недопустимите основания са извършени преди Иван Гешев да стане главен прокурор на 18 декември 2019 година.

"Всичко, което се твърди, че е извършено от него - действие или бездействие преди тази дата, се прие, че не може да представлява основание за неговото предсрочно освобождаване, с аргумента, че това производство може да има за основание само поведение на главния прокурор, в случая Иван Гешев, след встъпването в длъжност на поста", обясни членът на Висшия съдебен съвет и след това добави: "Аз лично не споделям това виждане".

"Случаят, който се прие, че е изцяло недопустим, е "Жоси", защото всички действия и бездействия, описани в него, са осъществени преди началото на мандата му", заяви още Атанаска Дишева.

Основанието за полицейското насилие над протестиращи мирно български граждани, за което Гешев и прокуратурата си затвориха очите, ще бъде обсъдено, случаят "Осемте джуджета" също е приет като изцяло допустим, както и някои медийни изявления на главния прокурор.

"Всички от посочените основания твърдят, че със своето поведение - действие или бездействие, главният прокурор е уронил престижа на съдебната власт. Престижът на съдебната власт най-широко се схваща като доброто име, авторитета на съдебната власт, който съществува в обществото, доверието, което има към съответната институция.

Всички тези негови прояви нарушават престижа на съдебната власт, това се твърди в предложението на министъра. А уронването на престижа на съдебната власт е едно от основанията - по Конституция и закон, което може да послужи за основание за предсрочното прекратяване на мандата на главния прокурор", обясни юристът съдия Дишева.

Относно това как ще се работи на 12 април при разглеждането на различните основания за освобождаването на Гешев, членът на ВСС Атанаска Дишева заяви: "В правилата, които приехме, ние нямаме точно описание за начина, по който трябва да действаме. Случаите не са свързани един с друг, съвсем различни са, осъществени са с различни действия или бездействия, по различно време. Според мен само би попречило на работата и на произнасянето, ако те се разглеждат съвместно. При приемането на правилата аз настоях изрично да впишем, че се провежда гласуване за всяко едно от основанията, но това не бе възприето. Струва ми се, че е редно по този начин да се постъпи, но не мога да кажа какво ще се случи. Самият главен прокурор в становището, което мисля, че вече е публично, е изложил възражение срещу това да се разглеждат пункт по пункт."

Според съдия Дишева произнасянето може и да не приключи в едно заседание.

Относно това, че МВР публикува над 1000 случая, пренебрегнати от прокуратурата, т.е., че тя не е образувала досъдебно производство, включително по случаи, по които е явно, че има данни за престъпление/я.

"Ако досъдебните производства не се движат така, че или да приключат по допустимия ред или да бъдат внесени като обвинителни актове в съда, това означава, че нещо в работата на прокуратурата не се случва както законът предписва", коментира съдия Атанаска Дишева, а след това добави:

"Отделно от това стои онзи изключително болезнен въпрос с липсата на контрол върху работата на прокуратурата в частта отказ да се образува досъдебно производство. Това е тема табу, тя съществува като проблем, но до сегашния момент няма нито една направена крачка в посока да се допусне съдебен контрол върху отказите на прокуратурата да образува досъдебно производство.

"Там (б.р. в прокуратурата) стоят огромен брой случаи, върху които съдът няма контрол", уточни тя и изрази надежда, че ще се извършат реални законодателни действия в посока съдебен контрол над отказите на прокуратурата да образува досъдебно производство.

Целия разговор между Лили Маринкова и съдия Атанаска Дишева можете да изгледате във видеото:

Поставете оценка:
Оценка 4.5 от 35 гласа.

Свързани новини