Първо трябва да кажем, че вместо да разсее съмненията в изборния процес, организиран при действието на новата поправка в Конституцията, това правителство за пореден път показа, че така конституиран служебен кабинет не може да обезпечи честни избори. И не може да обезпечи борбата с купения, манипулиран, корпоративен вот. Сега към този вот се прибави и един нов вот-даден от страх. И то страх, забележете, от самите държавни институции, които се оказаха по някакъв начин подвластни на един човек, който, след като издаде определено нареждане, те действат. И действат по точно определен начин. Това е едно. Второ-тези притеснения, които бяха изразени днес от президента, това са притесненията на българските граждани, впечатленията у българските граждани. За пореден път става така, че това впечатление и недоволство, което зрее в българското общество, рядко намира начин да излезе и публично да бъде оповестено. За пореден път това стана чрез изявлението на президента. Но въпросите, които се поставят в това изявление, трябва да намерят своите отговори. И то да намерят своите възможно най-коректни отговори, за да се стигне до генезиса на тези събития, което доведоха до този резултат. И до поредните избори, които ще ситуират един парламент с твърде много съмнения за начина, по който един или друг кандидат е станал народен представител. А това пък вече засяга пряко както легитимацията на законодателната власт, така и в последствие на изпълнителната, която ще бъде избрана от така ситуирано Народно събрание.
Това каза в студиото на ФАКТИ пред Лили Маринкова адвокат Иван Демерджиев- бивш служебен министър на вътрешните работи в своя анализ за изминалите избори, борбата с купения вот и работата на вътрешното министерство. Ето и още от неговите думи:
Мисля, че са доста стряскащи нещата, които видяхме- както кадрите на жена, която видяхме, че оперира с химикалка в кадър. Тя твърди, че не нанася корекции по бюлетините. Всички, които гледаме кадрите, виждаме нещо друго. И възприемаме нещо друго. Така и втори проблем с видеонаблюдението-на много места то не сработи, на други места устройствата гледаха в стената, а не там, където трябва да се случват събитията. Очевидно процесът по видеонаблюдение и видеозаснемане трябва да се оптимизира значително. Освен друго трябва да се оптимизира и да се помисли за начинът, по който се използват машините при гласуването. Тук ще отворя една скоба- още като министър на вътрешните работи имах срещи с представители на посолството на Великобритания. Те поставиха много остро въпроса защо ние ползваме машините единствено като принтери, след като те имат много повече възможности. И не става ли така, че после тези гласове, които излизат от условно казано принтерите, се броят от същите тези хора, които видяхме в кадри, отразяват се в протоколи от същите тези хора, които видяхме в кадри. На тези протоколи често се нанасят множество корекции- ставали сме свидетели на това. А най-накрая всичките резултати се обобщават и броят с една програма, която управлява "Информационно обслужване". Която никога не е одитирана и до днес, въпреки, че многократно поставяхме този въпрос.
Всичко това е ангажимент на правителството. Когато организира избори, към този ангажимент се прибавя и ангажимента на МВР да противодейства на изборните престъпления.
Още от коментара на адвокат Иван Демерджиев - във Видеото