Отидете към основна версия

30 Октомври, 2014 16:57, обновена 30 Октомври, 2014 16:57 3 312 13

Нов обрат: „Газпром“ пак ще преговаря в Брюксел за газа (Видео)

  • газпром-
  • газ-
  • украйна-
  • русия-
  • доставки

Анализатори се опасяват, че при провал може да се стигне до поредна газова война

Руският енергиен монополист „Газпром“ обяви, че неговата делегация се връща в Брюксел, за да продължи разговорите по газовото споразумение с Украйна и Европейския съюз за транзита на синьо гориво за Стария континент.

Преговорите се очаква да се възобновят около 21 часа московско време, става ясно от съобщение в Twitter, публикувано от „Газпром“.

Анализатори посочват, че до края на годината Киев ще плаща за $378 за 1000 куб. м. и по $365 за 1000 куб. м. за първото тримесечие на 2015 г.

За вече натрупаният газов дълг ще бъде преизчислен по $268 за 1000 куб. м.

Все още не е ясно какви гаранции е поела Европейската комисия, за да се гарантира редовното изплащане на газовите доставки. 

Делегацията на „Газпром“ е напуснала водените в Брюксел тристранни преговори с Украйна и Европейския съюз за газовите доставки за Киев.

„Когато имаме за какво да говорим, ще се върнем. Европейската комисия с Украйна трябва да изчисти още редица въпроси за финансирането. Без подобно решение е безсмислено да се връщаме на масата на преговорите“, заяви пред радиостанция „Комерсант“ говорителят на „Газпром“ Сергей Куприянов.

До 4 часа сутринта в четвъртък делегациите на руския газов монополист, Украйна и ЕК преговаряха по споразумение, което би позволило възстановяване на енергийните доставки за Киев и транзита за Стария континент.

Анализатори се опасяват, че при провал на преговорите може да се стигне до поредна газова война след тази от зимата на 2009 г.. 

Сред най-пострадалите от нова газова криза ще е България,

която изцяло зависи от руските газови доставки от Русия.

В сряда министърът на икономиката и енергетиката Васил Щонов обяви, че е отчетено намаляване в подаването на газ.

Налягането на входа на българската газопреносна система трябва да бъде минимум 38 бара, а в последните няколко дни по оперативни данни то варира между 30 и 35 бара.

„Смятаме, че по-ниското налягане се дължи на проблем от технологичен характер, който очакваме да бъде разрешен“, заяви Васил Щонов, цитиран от пресслужбата на правителството.

В момента компенсираме със запасите от находището в Чирен.

По думите на енергийния министър дневното потребление у нас, в най-студените месеци, се очаква да бъде между 10-11 млн. куб. метра газ , като в момента то варира между 7-8 млн. куб. метра газ.

Междувременно стана известно, че „Булгаргаз“ е изпратило писмо до всички топлофикации, че заявените от тях количества природен газ ще бъдат намалени с 50 на сто от четвъртък.

В изтощителен маратон се превърнаха преговорите

между Русия, Украйна и Европейския съюз (ЕС) в Брюксел за газовите доставки, отбелязва АП.

Основната пречка за постигане на споразумение са цената на руското синьо гориво и липсата на ясни гаранции от Киев, че ще плаща натрупания дълг.

Президентът на „Газпром“ Алексей Милер заяви, че без финансови гаранции никакви договорености няма да има за газовите доставки.Той посочи, че разговорите ще бъдат подновени в четвъртък вечер.

Основният спор е за финансовата подкрепа на ЕС за Украйна, за да може „Нафтогаз“ да погаси част от дълга си към „Газпром“ и да плаща авансово новите поръчки, уточнява Ройтерс. Агенцията се позовава пожелал анонимност източник.

Ако Москва признае насрочените за 2 ноември и 7 декември избори в самопровъзгласените Донецка и Луганска „народни републики“ в Източна Украйна, това може да доведе до нови санкции, предупредиха от Брюксел.

Това става дни след като руският външен министър Сергей Лавров заяви, че Кремъл ще признае вота.

От своя страна Комисарят на ЕК по енергетиката в отиващата се Комисия на Барозу - Гюнтер Йотингер прави всичко възможно да издейства споразумение, за да гарантира транзита през Украйна през зимните месеци, поне до края на март 2015 г.

През най-студените месеци на годината ЕС се нуждае от 450 млрд. куб. м. синьо гориво. 300 млрд. куб.м. се внасят, а 125 млрд. от тях идват от „Газпром“.

От своя страна „Роснефт” предлага да се въведе 100% предплащане

за доставките на газ в Европа. Това са част от мерките, които компанията е предложила на президента Владимир Путин в подкрепа на руската икономика в условия на криза и санкции.

Натискът за намиране на решение на казуса се засили и от страна на Еврокомисията.

Нейният председател Жозе Мануел Барозу призова всички страни да приключат преговорите, за може Украйна да получава доставки на газ, които да не бъдат нарушавани, да бъдат надеждни и основани на пазарни цени, посочи ЕК в съобщение.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: