Все още нищо не е загубено в преговорите на Гърция с нейните кредитори. Това заяви в интервю за националната телевизия ЕРТ финансовият министър Янис Варуфакис.
За първи път той даде ясен сигнал, че правителството на Сириза е готово да приеме строги икономии, ако те са следствие на преразглеждането на дълга и приемането на нова схема за неговото изплащане.
Интервюто на Янис Варуфакис стана факт няколко часа след като на късна телеконферентна среща в сряда финансовите министри от Еврозоната дадоха ясен сигнал, че до провеждането на референдума няма да има нови преговори с Атина.
Няма да има нови преговори, нито на ниво Еврогрупа, нито между гръцките власти и институциите. Просто ще изчакаме резултата от референдума в неделя. Много съжалявам за тази ситуация, въпреки силното желание на гръцкия народ да е част от Европа и да остане част от Еврозоната, което твърдо подкрепяме, написа в профила си в Туитър председателят на Еврогрупата Йерун Дейселблум.
Янис Варуфакис посочи, че не трябва да се драматизира, ако гърците отговорят с „не“ на насроченото за неделя допитване. Според него европейските партньори на Гърция трябва да разберат, че един подобен отговор ще е само от полза за еврото. Пред ЕРТ финансовият министър разкри, че Еврогрупата е "един непрекъснат процес на обсъждане и пазарене" и в този ред на мисли е резонна позицията на германския канцлер Ангела Меркел, че трябва да се изчака присъдата на гръцкия народ в неделя.
Янис Варуфакис отрече да има личен конфликт с германския си колега Волфганг Шойбле и сътрудничеството между двамата било много добро.,
Гръцкият финансов министър не пропусна да се похвали, че колегите му от Еврозоната са оценили последното предложение на Атина за дълга като стъпка в правила посока, но са поискали допълнителна информация за очаквания финансов и бюджетен резултат от предлаганите мерки.
Днес при президента на Гърция се очаква да се проведе среща на Янис Варуфакис с ръководството на Централната банка, на която да се обсъжда ситуацията на банкови пазар от последните дни.
В понеделник Гърция не плати вноската си от близо $1,6 млрд. евро. към МВФ. По този начин Атина създаде прецедент за страна от Еврозоната. Това принуди ЕС също да спре финансовата си подкрепа за балканската страна.