Световните лидери обявиха, че е постигнат напредък в преговорите за разрешаване на гражданската война в Сирия, след "историческите" преговорите във Виена, но въпреки това все още има различия за съдбата на президента Башар Асад, съобщава Би Би Си.
В преговорите във Виена за първи път участва и Иран, който е съюзник на Сирия.
Руският външен министър Сергей Лавров заяви пред журналисти след преговорите, че според него „сирийският народ трябва да реши съдбата на Асад" и добави, че се надява на по-нататъшни компромиси, които да сложат край на продължаващия повече от четири години конфликт в Сирия.
По темата с президента Асад, държавният секретар на САЩ Джон Кери заяви:„Вашингтон продължава да вярва, че слизането на Асад от власт ще изглади пътя към приключването на сирийската гражданска война и към победата над Ислямска държава.“
Участниците са се договорили да направят списък с терористичните организации, които в момента не са включени в списъка на Съвета за сигурност на ООН, за по-ефективна борба с тях.
„Договорихме се твърдо и последователно да се борим с Ислямска държава и с други терористични организации, които са признати като такива от Съвета за сигурност на ООН. Ще проведем и допълнителни консултации, за да съгласуваме списъка и да добавим групировки, които все още не фигурират в списъците, но реално се явяват екстремистки“, каза Лавров, цитиран от Интерфакс.
След осемчасовата среща, френският външен министър Лоран Фабиюс заяви, че е постигнато общо съгласие между присъстващите за нова сирийска конституция и за ролята на ООН в Сирия.
"Що се отнася до нас, ние мислим, че Башар Асад няма място в бъдещето на Сирия", каза Фабиюс и добави: "Други хора, други страни - мислят различно. По-специално Иран."
Още разговори ще се проведат в рамките на две седмици, каза той.
Външният министър на Великобритания Филип Хамънд нарече днешния ден "много полезен".
Върховният представител на ЕС за външна политика Федерика Могерини заяви, че има основания за начало на мирен процес, ръководен от ООН.
"Тази среща определено не беше лесна, но със сигурност е историческа, тъй като за първи път всички участници се събраха около една маса и бих казала, че имаше много конструктивна атмосфера", каза тя.
Срещата имаше за цел да намали различията между САЩ и неговите съюзници, които подкрепят бунтовниците, и ключовите чуждестранни съюзници на сирийското правителство - Русия и Иран.