Падна поредната жертва на безмилостното унищожаване на обекти от световното културно наследство от страна на Ислямска държава. Сателитни снимки, получени от АП, потвърдиха страховете на милиони вярващи. Най-старата християнска обител в Ирак е била разрушена.
Столетия монаси-поклонници оставяли свещи в нишите, молели се в параклиса и се прекланяли пред олтара. В близост до входа са били издълбани гръцките букви Хи и Ро, представляващи първите две букви от името на Христос.
Преди да бъде разрушен, частично реставрираният храм от камък, разположен на площ от 8230 кв.м. се извисяваше, подобно на крепост, на хълм над Мосул.
"Въпреки, че част от покрива му липсваше, там имаше 26 стаи, включително светилище и параклис. Само месец по-късно снимки показват, че каменните стени са били буквално стрити на прах", каза анализаторът Стивън Ууд, главен изпълнителен директор на Алсорс Аналисис, които следеше разрушението между август и септември 2014 г.
От другата страна на света католическият свещеник Павел Табиб Хабиб, който живее в изгнание в Ербил, невярващо се взира в снимките. Според него разрушаването на манастира е знак за желанието на ИД да сложи край на присъствието на християни в Ирак.
"Не мога да опиша тъгата си. Нашата християнска история в Мосул е варварски заличена. Ние разглеждаме това като опит за изгонването ни от Ирак, елиминиране и прекратяване на нашето съществуване по тези земи”, каза 39-годишният Хабиб.
Манастирът в Мосул, наричан Даир Мар Елия, носи името на асирийски християнски монах, който го е построил между 582 и 590 година. От векове той бе място за поклонение на иракските християни, част от близкоизточната халдейска католическа общност.
През годините манастирът е бил свидетел на какво ли не – от надписи по стените и боклуци до убийства. Една от най-големите трагедии, станала там е през 1743 г., когато повече от 150 монаси, които отказали да приемат исляма са избити от персийски генерал. През 2003 г. Свети Елия отново е сцена на трагедия. Този път една от стените му е разбита от танк, отклонил се от битка.