През 2013 година Турция избра китайска компания за изграждането на системата за противоракетна отбрана на страната. Преди няколко месеца, обаче, бе даден заден ход и в надпреварата се намесиха два местни производителя.
В. „Хюриет“ пише, че цари „объркване“ по отношение на поръчката, защото няма яснота дали Анкара ще заложи на местна компания, натовска такава или на страна като Китай. А на фона на конфликта в Сирия и отношенията с Русия, то отговор трябва да бъде получен възможно най-скоро.
През септември 2013 година китайският производител на отбранителна техника CPMIEC предложи решение, възлизащо на $3.44 милиарда. Под натиска на САЩ и НАТО, обаче, Турция започна паралелни преговори с американски („Локхийд Мартин“) и европейски производители („Eurosam”).
През ноември 2015 година Анкара отново промени курса, отменяйки „лудата надпревара“ между горепосочените. Турските власти изразиха оптимизъм, че турските компании „Аселсан“ и „Рокетсан“ могат да изпълнят поръчката.
През миналата Исмаил Демир, високопоставен служител в отбраната, заговори за компромисен вариант – Турция да изгради собствени системи за противоракетна отбрана в сътрудничество с чужда компания.
Съществува и друга опция – да бъде изградена мобилна ПВО система. „Тя може да бъде опция в момент, в който се чувстваме застрашени“, заяви друг високопоставен служител.
Мобилната система MEADS, която трябва да замени „Пейтриът“, е временно решение, защото изграждането на системата за защита от турски компании може да отнеме 10 години.
Анализатори споделят, че въпросът за противоракетна защита е изключително актуален заради конфликта по оста Москва – Анкара.