Австрийското правителство прие нов закон, с който драстично ограничава възможностите за даване на убежище и дава възможност за отхвърлянето на молби още на границата, съобщи Би Би Си.
Според правни групи законът подкопава принципите за защита от война и преследване. Само преди дни крайно десните сили в станата спечелиха първия тур от президентските избори.
Официални лица заявиха, че в момента се обмисля и изграждането на ограда по основния граничен пункт с Италия.
Новият закон ограничава до три години срокът, в който лицата, които имат нужда от закрила,ще получава такава в Австрия. Той беше приет с 97 гласа „За“. 67 депутата гласуваха „против“.
Виена също ще има правото да обяви извънредно положение при голям наплив от бежанци. Така тя ще може да спира такива още на границата. В тази ситуация имигрантите няма да имат право и да подават молба за убежище.
Според вътрешният министър Волфганг Суботка, неговата страна не е имала друг избор, освен да приеме решението. Според него се е стигнало до тук, защото „много членове на ЕС не са свършили своята работа по ограничаването на бежанския поток“.
„Ние не можем да понесем тежестта на целия свят“, допълни Соботка.
„Това е ярък опит за ограничаване на достъпа на хората до Австрия и нейната система за даване на убежище“. Това бе заявено от директорът на Амнести Интернешънал за Европа Гаури ван Гулик.
В същото време бе обявено, че изграждането на гранична стена с Италия ще зависи от готовността на страна да сътрудничи при ограничаването на бежанския поток. През 2015 г. Австрия прие 90 000 имигранти.