Отидете към основна версия

2 986 5

Путин, патриарх Кирил и бунтуващите се монаси в Атон

  • атон-
  • путин-
  • патриарх кирил-
  • монаси
Атон. Снимки: Факти.бг

Путин и руският патриарх ще се срещнат в Атон с бунтуващите се монаси, пише в. „Независимая газета“. Подготовката на посещението на Владимир Путин и руския патриарх Кирил в Атон по случай 1000-годишнината на „руското присъствие“ в Света гора съвпада с нови протести на представители на трите атонски манастири срещу някои теми, предложени за обсъждане на Всеправославния събор, който започва на 18 юни. В случай че техните искания не бъдат изпълнени, те заплашват да излязат от опеката на Константинопол.

Предполага се, че в събота, 28 май, Владимир Путин и патриарх Кирил ще се срещнат в Атон. Участие ще вземат и гръцкият президент Прокопис Павлопулос и гръцкия премиер Алексис Ципрас. Визитата ще бъде отразявана от консервативния телевизионен канал „Царьград“, чийто главен редактор е Александър Дугин, а собственик е руският олигарх Константин Малофеев. Според гръцките медии визитата на руския президент Путин и Московския патриарх е предизвикала недоволството на някои представители на Вселенския патриарх и Еладската православна църква. Те предполагат, че след дадената независимост на Атон през 1913 г.и провъзгласяването му за независима монашеска република, там не може да има каквото и да е „национално присъствие“.

Заключителният етап от подготовката на мероприятието съвпада с поредната вълна от протести на няколко групи от атонското монашество срещу постановките на Всеправославния събор, който ще се проведе от 18 до 27 юни на остров Крит. На 13 май бе публикувано „открито писмо“ на светогорските монаси, подписано от шест клирици от гръцките манастири, Великата лавра, Кутлумуш и Ватопед. През март и април шест атонски манастира - пет гръцки и един български, написаха писмо-протест срещу проекта на документите, подготвени от Предсъборното съвещание в Шамбези.

Организацията на тържествата по случай 1000-годишнината на руското монашество в Атон и свързаната с тях визита на руския президент и руския патриарх, може да се разглежда като още един ход в църковно-държавната политика на Русия.

Това обаче поставя патриарх Кирил между два огъня. От едната страна е скептицизмът на Константинопол по отношение на неуместната пищност и националното оцветяване на предстоящия празник. От другата страна са пазителите на благочестието сред руските монаси от Атон, които имат сериозни претенции към неговия диалог с другите християнски вероизповедания.

Така че ходът на Москва може да постигне обратен ефект и едва ли ще отбележи планираните точки.

 

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини

Новини по държави:
Новини САЩ, Новини Великобритания, Новини Германия, Новини Италия, Новини Франция, Новини Испания, Новини Гърция, Новини Украйна, Новини Белгия, Новини Китай, Новини Сирия, Новини Сърбия, Новини Бразилия, Новини Австралия, Новини Япония, Новини Швейцария, Новини Северна Македония, Новини Турция, Новини Полша, Новини Румъния, Новини Иран (Ислямска Република), Новини Австрия, Новини Нидерландия, Новини Северна Корея, Новини Всички държави, Новини Унгария, Новини Канада, Новини Литва, Новини Индия, Новини Мексико, Новини Южна Корея, Новини Хърватия, Новини Норвегия, Новини Дания, Новини Финландия, Новини Ирландия, Новини Аржентина, Новини Дубай, Новини Португалия, Новини Словакия, Новини Беларус, Новини Латвия, Новини Естония, Новини Словения, Новини Чехия, Новини Швеция, Новини Ирак, Новини Афганистан, Новини Албания