Путин и руският патриарх ще се срещнат в Атон с бунтуващите се монаси, пише в. „Независимая газета“. Подготовката на посещението на Владимир Путин и руския патриарх Кирил в Атон по случай 1000-годишнината на „руското присъствие“ в Света гора съвпада с нови протести на представители на трите атонски манастири срещу някои теми, предложени за обсъждане на Всеправославния събор, който започва на 18 юни. В случай че техните искания не бъдат изпълнени, те заплашват да излязат от опеката на Константинопол.
Предполага се, че в събота, 28 май, Владимир Путин и патриарх Кирил ще се срещнат в Атон. Участие ще вземат и гръцкият президент Прокопис Павлопулос и гръцкия премиер Алексис Ципрас. Визитата ще бъде отразявана от консервативния телевизионен канал „Царьград“, чийто главен редактор е Александър Дугин, а собственик е руският олигарх Константин Малофеев. Според гръцките медии визитата на руския президент Путин и Московския патриарх е предизвикала недоволството на някои представители на Вселенския патриарх и Еладската православна църква. Те предполагат, че след дадената независимост на Атон през 1913 г.и провъзгласяването му за независима монашеска република, там не може да има каквото и да е „национално присъствие“.
Заключителният етап от подготовката на мероприятието съвпада с поредната вълна от протести на няколко групи от атонското монашество срещу постановките на Всеправославния събор, който ще се проведе от 18 до 27 юни на остров Крит. На 13 май бе публикувано „открито писмо“ на светогорските монаси, подписано от шест клирици от гръцките манастири, Великата лавра, Кутлумуш и Ватопед. През март и април шест атонски манастира - пет гръцки и един български, написаха писмо-протест срещу проекта на документите, подготвени от Предсъборното съвещание в Шамбези.
Организацията на тържествата по случай 1000-годишнината на руското монашество в Атон и свързаната с тях визита на руския президент и руския патриарх, може да се разглежда като още един ход в църковно-държавната политика на Русия.
Това обаче поставя патриарх Кирил между два огъня. От едната страна е скептицизмът на Константинопол по отношение на неуместната пищност и националното оцветяване на предстоящия празник. От другата страна са пазителите на благочестието сред руските монаси от Атон, които имат сериозни претенции към неговия диалог с другите християнски вероизповедания.
Така че ходът на Москва може да постигне обратен ефект и едва ли ще отбележи планираните точки.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 ЧИВИ самбиста
Коментиран от #3
16:18 20.05.2016
2 НРБ
Който/ Вартоломей / е основен борец за приемането на такава политика от ортодоксалното християнство и който българските поли/атлан/тици / безпросветници и атеисти/ наградиха скоро с орден за неясно какви заслуги с най-висш орден на РБ и то при представяне на книгата " Стратегическа дълбочина" и при откровено противобългарсаката му изява тук.
Добре, че има такива Българки като голямата Нешка Робева, показвайки им какво мислят болшинството от българите за девалвацията на държавност и морал.
Коментиран от #4
06:55 21.05.2016
3 бокл
До коментар #1 от "ЧИВИ самбиста":
Висока летва на мислене и "хумор" !06:58 21.05.2016
4 ИНТЕРЕС БЪЛГАРСКИ
До коментар #2 от "НРБ":
Е то руснаците след 09.09. 1944 г. избиха много повече народ !Само "народния " съд по време на руската окупация изби 2730 ....Да се е чуло някой руснак да се е разкаял? Нищо подобно!Даже твърдят че ни е било хубаво!Коментиран от #5
18:03 21.05.2016
5 НРБ
До коментар #4 от "ИНТЕРЕС БЪЛГАРСКИ":
Да четете нещо в поста ми за политика. Става въпрос за вяра и род.Не за пари от соросоиден тип NJO.
Щетите от папските кръстоносни походи, са съвместими с хората изтребени като местно население в двеста годишната държава, чиито " цености" явно защитавате като " Матросовец".
Но явно Бог на МОЛ-а е в душата и сърцето Ви.
07:34 22.05.2016