Руската полиция разследва случаи на самоубийства в страната, които може да са свързани с игра в социалните мрежи, пише „Метро“.
Играта, известна като „Син кит“ (Синий кит), е придобила популярност сред млади потребители, които са били подложени на огромно психическо натоварване. Следственият комитет на Руската федерация е започнал разследване за „подбуждане към самоубийство“.
15-годишната Юлия Константинова (на снимката) и 16-годишната Вероника Волкова са се самоубили, оставяйки и съобщения в профилите си. „Разумът е загубен... Край“, е написала Волкова, преди да сложи край на живота си.
Вестник „Новая газета“ написа, че полицията в Красноярск е започнала разследване по случая. Зловещата игра е давала задачи на участниците в нея, някои от които ставане в 04:20 часа сутринта и слушане на определени песни.
Младите момичета е трябвало да гледат филми на ужасите по цял ден, а на 50-ия ден от „мисията“ да сложат край на живота си. Двете момичета са скочили от 14-етажна сграда в Красноярск.
Такива случаи е имало още през миналата година. Властите смятат, че млади хора са влизали в „общности“ и групи в социалните мрежи, в които са губели разсъдъка си. Голяма част от тях са били от добри семейства и е нямало индикации, че могат да се самоубият.
Училищен директор в Красноярск е информирал полицията след анонимен сигнал, че негов ученичка се е присъединил към „групата на смъртта“ и планира да се самоубие. Момичето е било спасено. Тя е разкрила пред полицията, че се е присъединила към група в руската социална мрежа „Вконтакте“, където са й били давани задачи от администратора на групата.
Някои от тийнейджърите са били призовавани да използват нож или бръснач, с които да направят формата на кит на китката си, става ясно от докладите на полицията. Има опасения, че зловещите умове, стоящи зад тази игра на смъртта, може да са отговорни за 130 смъртни случая в цялата страна между ноември 2015 и април 2016 година.
Рен ТВ цитира доклад на Федералната служба за сигурност, в който се казва, че „проблемът с подтикването към самоубийство на малолетни в интернет е много сериозен“.