След като се противопоставиха на искането за втори Brexit референдум, членовете на горната камара на британския парламент приеха поправка, с която задължават правителството на премиера Тереза Мей да даде повече правомощия на парламента при гласуването на окончателното споразумение за излизането на Великобритания от рамките на ЕС, съобщиха британските медии.
С това си решение лордовете отхвърлиха молбата на правителството членовете на парламента да не се месят и да не пречат на преговорите.
Новото допълнение към законопроекта, който дава на Тереза Мей правото да задейства член 50 от Лисабонския договор и да постави началото на двугодишните преговори за излизането на страната от ЕС, постановява, че британският парламент трябва да одобри споразумението за напускане на блока преди то да влезе за обсъждане в Европейския парламент (ЕП) или, ако преговорите се провалят, депутатите могат да гласуват решение за напускане без споразумение.
Това е второто поражение, което правителството търпи по отношение на Brexit, след като по-рано в законопроекта бе внесена поправка, която защитава правата на гражданите от ЕС, живеещи във Великобритания.
Лордовете приеха новите промени с 366 гласа "за" срещу 268 "против" след тричасов дебат.
Бившият вицепремиер Майкъл Хезълтайн заяви, че парламентът трябва да бъде "пазител на националния суверенитет", съобщава Би Би Си.
Министрите обаче заявиха, че решението е разочароващо и те ще се постараят да наложат вето над законопроекта, когато той бъде върнат за гласуване в Камарата на общините.