Бившият президент на Южна Корея Пак Гън-хе се яви в съда в Сеул за началото на делото срещу нея. Тя е посъдимя след грандиозен корупционен скандал, довел до отстраняването й от поста, предаде ТАСС.
Процесът, който се очаква да продължи месеци, е следващ етап от сагата, започнала миналото лято и белязана от огромни протести срещу президента. Те ускориха низвергването на Пак - дъщеря на диктатор, избрана демократично, преди да бъде отстранена от власт през март от висшата съдебна инстанция на Южна Корея.
"Обвиняема Пак Гън-хе, каква е професията ви?", попита председателят на съда. "Нямам професия", отвърна тя.
Жената, смятана в течение на десетилетия за политическа "принцеса", пристигна в съда с микробус на наказателните власти и влезе в съдебната зала, придружена от най-малко шестима пазачи.
Шестдесет и пет годишната Пак беше свалена от власт от парламента през декември миналата година заради ролята й в скандала около загадъчната фигура на тайната й довереница и "приятелка от 40 години" Чхуе Сун-сил, която също е подсъдима.
Конституционният съд потвърди в началото на март отстраняването й, в резултат на което беше отнет съдебният имунитет на бившата президентка. Идването на Пак в съда е първата й публична поява от задържането и в края на март.
Чхуе, която не е заемала официално никакъв държавен пост, е обвинена, че се е възползвала от връзките си с бившата президентка, за да се сдобие чрез изнудване в замяна на политически услуги с близо 70 милиона долара от големи южнокорейски компании.
Подведени под отговорност са също наследникът на електронния гигант "Самсунг" и президентът на конгломерата "Лоте".
Тя е обвинена, че е допуснала Чхуе - дъщеря на съмнителен религиозен водач, който бил наставник на Пак в продължение на години - да се меси в държавните дела - от висши назначения до гардероба на президентката.
Пак Гън-хе отрича всякакви злоупотреби и обвинява Чхуе, че се е възползвала от приятелството им. Бившият президент е съдена по 18 обвинения, в това число в корупция, принуда и злоупотреба с власт. Заплашва я доживотен затвор.