На започналото издание на годишната си "пряка линия" руският президент Владимир Путин заяви, че този телевизионен диалог с жителите на Руската федерация му помага да разбере нагласите в обществото, да разбере какво тревожи днес най-много хората, предаде ТАСС, като цитира държавния глава.
Путин говори от специално обзаведено студио с 211 места, в което са поканени гости - граждански активисти или "герои на телевизионни материали", по думите на Дмитрий Песков, прессекретаря на Кремъл.
Организаторите вече са приели над 2 милиона въпроси към руския лидер. Отговорите му се излъчват директно в ефир от Първи канал на държавната телевизия, телевизиите "Росия 1", "Росия 24" и няколко радиостанции.
Предишното издание на президентската "пряка линия" беше на 14 април 2016 г. Рождена дата на предаването е 24 декември 2001 г.
Кремъл неведнъж е уверявал, че "пряката линия" няма установен регламент и президентът Путин решава сам колко да продължи разговорът му с гражданите в телевизионния ефир. Рекордът датира от 2013 г., когато държавният глава отговаря на въпросите им 4 часа и 48 минути.
За 15-и път руският президент Владимир Путин участва в срещата на живо. Продължаващото до 4 часа и половина предаване е един от малкото формати, в които Кремъл контактува без посредници - или поне създава впечатление за това - с избирателите.
„Иска ми се да отговоря положително на въпроса „Отмина ли икономическата криза в Русия?“, но трябва да правим изводи на база обективни данни. Те показват, че рецесията е преодоляна и навлизаме в период на ръст“.
Това каза руският президент Владимир Путин в началото на традиционната „Пряка линия“, по време на която той отговаря на въпроси на граждани. Първите питания са на тема икономика.
През последните години реалните доходи на гражданите се понижиха, увеличи се броят на гражданите под линията на бедността. През 90-те години близо 40% от населението живееше под тази линия. Най-добре бяхме през 2012 г. – тогава в бедност живееха 10% от населението. Към момента под линията на бедността са 13% от руснаците, отчете президентът.
„Инфлацията миналата година беше 12,9%, а индексация на заплатите в публичната сфера нямаше. През 2018 г. ще опоравим това“, каза още президента, след като държавни служители се оплакаха от малките си трудови възнаграждения.
Запитан за ефекта от санкциите, Путин отговори: "Историята ни показва, че Русия е живяла под санкции винаги, когато се е въздигала. През цялата ни история. Още преди т.нар. Октомврийска революция. Ето, САЩ пак заговориха за санкции без да се случва нещо изключително. Това е резултат от вътрешнополитическите им борби. Дори да нямаше историята с Крим, пак щяха да измислят нещо. Отразиха ли ни се санкциите - да, но не радикално. Повлия ни по-скоро поевтиняването на петрола и други продукти на световните пазари.
Засега Русия удължи своите санкции, който са предимно срещу ЕС - до 2018г. Путин отказа да обещава нещо по повод това кога Москва би отменила своето ембарго и дали може да се въведат нови санкции.
Внуците ми живеят за Русия, противно на множестгво писания по медиите, заяви Путин, който съобщи, че неотдавна се е родил вторият му внук.
Дъщеря ми се занимава с наука и образование, децата ми не се бутат в политиката, живеят нормален обикновен живот, добави той.
По-големият внук ходи на детска градина... Не искам те да са някакви принцове, трябва да бъдат обикновени хора, да са в нормални детски групи. Ако ги посоча кои са, ще им нанеса вреда, ще бъде ощетено детството и развитието им. Моля да се отнасяте с разбиране към тази моя позиция, каза още Владимир Владимирович.
"Три президентски мандата, стига толкова!", "Кога ще престанете да нарушавате конституцията?" - коментари на недоволни руснаци смутиха Путин, появявайки се на екрана пред очите на милиони телевизионни зрители, предаде Франс прес.
Предаването "Пряка линия", което е много добре подготвено и в което всичко е предвидено до последната подробност, така че обикновено протича гладко, кани руснаците да задават въпросите си директно на държавния глава, основно чрез есемеси.
"Путин, наистина ли смяташ, е народът вярва на този цирк с тези изфабрикувани въпроси?", прочетоха зрителите на това изключително гледано предаване. "Довиждане, Владимир Владимирович!", се изписа след това на екрана.
Няколко минути по-късно синята рамка изчезна.