Ще имат ли САЩ военноморска база на Каспийско море?, пита руското издание "Правда". На пръв поглед казахстанският лидер Нурсултан Назарбаев е най-верният съюзник на Русия в Централна Азия. Наред с Русия Казахстан участва във всички интеграционни структури в постсъветското пространство, но същевременно с това Астана задълбочава сътрудничеството си с Пентагона, посочва електронният вестник.
Подписан тези дни във Вашингтон петгодишен план за военно сътрудничество до 2022 г. предвижда според "Правда" възможност да бъде създадена база на военноморските сили на САЩ в каспийското пристанище Актау. Страните не разкриват подробности, но според източници, близки до преговорите,става дума за програма на САЩ с цел подготовката на квалифицирани кадри за армията на Казахстан.
И "най-важното тук е помощта на САЩ за създаване на казахстански флот в Каспийско море", където след разпадането на Съветския съюз "доминират военните кораби на Русия, а флотът на Казахстан е едва на етап строителство".
"Затова не е изключено да бъде създаден на постоянна основа учебен полигон в пристанището Актау, който в бъдеще може да бъде трансформиран в база на ВМС на САЩ", пише изданието.
Така Казахстан, който от четвърт век води така наречената "многовекторна" външна политика може да стане надеждна крепост на САЩ в стремежа им да поддържат стабилност в Централна Азия и Каспийско море, заключава "Правда".
Целта на Пентагона е очевидна: постепенно да измести Русия от Казахстан като негов главен военен съюзник и при първа възможност да разположи там военна база на САЩ. А Казахстан - този "най-верен съюзник на Русия в Централна Азия", май замисля опасна двойна игра с най-непредсказуеми последици за отношенията с Москва, предупреждава руското издание.