Със своите значителни запаси от природен газ и нефт Иран има потенциал да участва в процеса на енергийна диверсификация за България. Това заяви президентът Румен Радев на среща в Ню Йорк със своя ирански колега д-р Хасан Рохани. Това съобщават от прессекретариата на българското президентство.
Обща беше позицията, че разширяването на енергийната инфраструктура, която свързва Европа и Азия, създава предпоставки за активизиране на сътрудничеството между България и Иран.
Д-р Рохани подчерта, че в
сферата на енергетиката в Иран се реализират редица мащабни проекти
с инвестиции от страна на европейски държави, Китай, Индия и Япония, и Иран ще работи за привличането на нови инвеститори и получаването на достъп до нови пазари.
Двамата президенти потвърдиха стремежа на България и Иран да възстановят добрите традиции на активен двустранен икономически, научен и културен обмен. "Държавните лидери имат задача да насърчават контактите между бизнеса и в сферата на науката и културата. За Иран, България е надежден приятел и врата за разширяване на икономическите връзки с Европа", заяви д-р Рохани. Българският държавен глава подчерта, че историческите връзки между българския и иранския народ са добра основа за надграждането на двустранните отношения.
Президентът Радев изрази и интереса на страната ни за насърчаване на взаимните инвестиции в сфери като транспорта, енергетиката и туризма, както и за откриването на пряка въздушна връзка между София и Техеран.
Задълбочаването на сътрудничеството в сферата на науката и образованието
също беше обсъдено от президентите на България и Иран. През последните години и в двете държави беше натрупан опит в развитието на информационните технологии, което създава предпоставки за научен обмен и партньорство между технологичните паркове.
Президентът д-р Хасан Рохани отправи покана към българския държавен глава да посети Иран в удобно за него време.
Румен Радев се срещна с украинския си колега Петро Порошенко.
Срещата идва в момент на обтегнати отношения между двете страни заради нов закон в Украйна,
който ще ограничи възможността на българчетата там да учат на майчин език. Радев обаче увери, че е постигнал споразумение с украинския лидер това да не се случва.
"Получих пълните уверения от Порошенко, че българската общност в Украйна няма да бъде засегната от промените в езика", категоричен беше той.
Невъзможно е да бъде гарантирана сигурността и стабилността на Европа, докато регионът на Близкия Изток продължава да бъде в криза. Това беше общата позиция на държавния глава Румен Радев и на Негово величество кралят на Хашемитското кралство Йордания Абдула II бин ал-Хусеин, които проведоха днес среща в Ню Йорк в рамките на 72-ата сесия на Общото събрание на ООН. Българският президент благодари на крал Абдула II за подкрепата на Йордания в борбата с тероризма и за възстановяване на стабилността в Близкия Изток.
Президентът Радев подчерта и
ролята на Йордания за справяне с бежанските потоци от военните действия в региона,
които създават предизвикателства пред социално-икономическата стабилност на страната. Йордания провежда активен диалог и сътрудничество с Европейския съюз и крал Абдула II изрази убеждението си пред президента Румен Радев, че това партньорство ще бъде задълбочено в рамките на Българското председателство на Съвета на ЕС.