Само 5 минути ни делят от Апокалипсиса, предаде Си Ен Ен.
Заради несигурността, свързана с двойната заплаха от разпространението на ядрено оръжие и от климатичните промени, човечеството се намира „една минута по-близо до Страшния съд“, метафорично обясни Алисън Макфарлан, главен директор на научното издание Бюлетин на ядрените физици.
„Преди две години изглеждаше, че лидерите по света могат да реагират на заплахите, тегнещи над планетата ни, но тази тенденция не се запази и дори се преобърна",заяви Алисън Макфарлан.
Така че сега стрелките на страховития часовник са върнати на положението им от 2007 г.
През януари 2010 г. асоциацията, в която влизат и 18 лауреати на Нобелови награди, измести голямата стрелка на часовника с една минута назад. Тогава учените обясниха, че състоянието на света буди надежди, че Апокалипсисът няма да настъпи толкова скоро.
От тогава часовникът показваше шест минути преди полунощ, или шест минути до Страшния съд.
Преместването на стрелката на часовника с една минута напред е и в резултат на бездействието на лидерите на планетата по намирането на решение на съществените проблеми като климатичните промени, както и в резултат на покачване на международното напрежение.
Ядрената катастрофа в АЕЦ „Фукушима“ показа колко крехък може да бъде баланса при използването на ядрената енергетика за мирни цели. Кризата с наследяването в Северна Корея допълнително поставя въпроса за крехкия баланс на силите.
Часовникът на Апокалипсиса от създаването си през 1947 г. досега е бил сверяван 20 пъти. Сверяването се отразява със снимка на корицата на научното издание Бюлетин на ядрените физици. При създаването си часовникът показваше 23,53 часа или седем минути до полунощ. Най-близко до полунощ или две минути преди Апокалипсиса часовникът показваше през 1953 г., след като САЩ и Русия в рамките на девет месеца изпитаха водородна бомба.
През 1991 г. стрелките бяха най-далеко от полунощ - или на 17 минути преди 0 часа - заради оптимизма, породен от края на Студената война и разпадането на СССР.