По-рано през тази година Русия и Беларус проведоха съвместно учение „Запад 2017“, което надмина по мащаби предишните такива. От Кремъл посочиха, че то има „отбранителен“ характер и целта е да се тестват защитните способности на армията.
Немското издание „Билд“ обаче постави под съмнение тези твърдения. Двама водещи анализатори от западното разузнаване смятат, че военните маневри на руснаците не са нито „антитерористични“, нито „отбранителни“. Всъщност въоръжените сили на Русия са тренирали и симулирали „шокова кампания“ срещу западни страни, членуващи в НАТО.
Според източниците руската армия е симулирала кампания срещу балтийски страни, както и западни такива, в това число Германия, Холандия, Полша и Норвегия. Въоръжените сили са тренирали завладяване на „уязвими региони“ на НАТО, какъвто в очите на Кремъл е Прибалтика.
Освен това руснаците са „репетирали“ бомбардировки над западните страни, особено Германия. Стратегическата бойна авиация на руските военновъздушни сили е провела изпитания със симулационни полети над Балтийско море и Северно море. При реални бойни действия целите на руснаците ще са „критичните инфраструктури“ на натовските страни, посочва немското издание. Такива са пристанища и летища. Целта на Москва чрез спирането на доставките е местното население да се обърне срещу своите правителства и да поиска мир.
Интересно е, че при бъдеща война руските стратегически бомбардировачи могат да се опитат да изненадат НАТО, нападайки от Северно море. Русия не е тренирала атаки от изток, защото въздушното пространство на Беларус и Украйна е между страната и потенциалните й цели. Поради тази причина е възможна изненадваща офанзива от север. Натовската противоракетна отбрана е по-добре подготвена в Източна Европа, отколкото в страни като Норвегия, Дания и Германия.
Според източниците от разузнаването в учението „Запад 2017“ са участвали 12 700 войници. Сценарият, за който Русия се е подготвила, е последната стъпка преди ядрена война със Запада. Иронично опитите на Русия да предотврати ядрена война са именно чрез завоюване на „бърза победа“ в Прибалтика и осъществяване на успешна „шокова кампания“ в Западна Европа. Ако всичко това не помогне, Русия ще изпрати сигнал на Запада, че ще използва ядрените си оръжия, ако НАТО се опита да възстанови военното си влияние в Балтийското пространство. Все пак Кремъл иска да избегне този сценарий.