Британският министър на външните работи Борис Джонсън се опита в Москва заедно с руския си колега Сергей Лавров да преодолее годините на двустранно напрежение и да постигне разбирателство по севернокорейското досие, по иранската ядрена програма и по сирийската криза, предаде ВВС.
Визитата на Джонсън е първата на британски външен министър в Русия за повече от пет години.
Отношенията между двете страни бяха подкопани от смъртта на бившия руски агент Александър Литвиненко през 2006 г., а в последно време и от сирийския конфликт и от украинската криза.
"Не е тайна за никого, че нашите отношения са на крехко ниво", заяви Лавров в началото на срещата. Руският министър каза още, че иска да работи за конкретни мерки за "залепване на парчетата" на разбитите двустранни отношения.
Джонсън призна в началото на срещата, че нещата с Русия не са прости и каза също, че иска открит разговор за Украйна и за случващото се в кибепространството, където Русия е обвинявана в хакерски атаки и в намеса.
"Мисля, че можем да постигнем положително сътрудничество по проблеми от съществени общи интереси, като Иран, необходимостта да попречим на Северна Корея да разработи ядрено оръжие и бъдещето на Сирия", каза той.
"Нещата са трудни, но ние искаме да работим с вас по определени проблеми", каза британският дипломат. Като трудни въпроси, по които Лондон иска да говори с Москва, Джонсън определи руската анексия на Крим и руската дестабилизиращ роля в Западните Балкани.
По въпроса за кибердейностите на Русия Джонсън предупреди, че Великобритания си има своите киберспособности и е готова да защитава интересите си.
Позициите на Москва и Лондон се сблъскват по-специално по въпроса за Украйна, като Лондон обвинява Москва, че подкрепя проруските сепаратисти в източната част на страната. Двете страни имат и различия по въпроса за Сирия, като Лондон упреква Москва, че подкрепя безусловно режима в Дамаск.
Джонсън трябваше да посети Русия през април, но визитата му бе анулирана в последната минута заради продължаващата защита от страна на Русия на режима на Башар Асад в Сирия след химическата атака в Хан Шейхун, извършена от Дамаск според западните страни.
През ноември британският премиер Тереза Мей разкритикува враждебните, по думите й, действия на Русия, цитирайки украинската криза, кампанията за кибершпионаж и намесата в изборните процеси.