Комисията по правата на човека в турския парламент заяви в свой доклад, че в страната живеят 4,3 милиона бежанци.
Според документа само 600 хиляди от тях имат разрешително за пребиваване. От останалите бежанци 3,4 милиона идват от Сирия, а 300 хиляди - от Ирак, Афганистан, Иран, Сомалия и други страни, пише в. "Хюриет".
По информация на вестника това е най-големият брой бежанци в една страна в света и надвишава населението на третия по големина турски окръг (след Истанбул и Анкара) Измир - 4,223 милиона към 2016 г. по данни на турския статистически институт.
Членът на парламентарната комисия за правата на човека Атай Услу заяви за вестника, че трябва да се разработи политика за интеграция на тези хора.
През март 2016 г. ЕС и Турция постигнаха споразумение, според което всички нелегални мигранти, пристигнали в Гърция от Турция, трябва да бъдат върнати обратно. Тогава Брюксел обеща на Анкара 6 милиарда евро, отмяна на визовия режим до лятото на същата година и отваряне на нова глава в преговорите за членство на Турция в ЕС в замяна на спирането на притока на бежанци и мигранти към Европа.
Оттогава отношенията между Анкара и Брюксел съществено се влошиха.
На 13 януари турският министър по европейските въпроси Йомер Челик заяви, че страната не бива да се възприема като лагер за бежанци. Анкара настоява ЕС да изпълни обещанието си за безвизов режим, заплашвайки в противен случай да се откаже от споразумението за мигрантите.