Отидете към основна версия

1 184 2

Европейците все по-малко толерантни

  • европейци-
  • толерантност-
  • ес-
  • роми-
  • бежанци-
  • расизъм
Протест срещу дискриминацията в Италия. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Европейците стават все по-малко толерантни, предупреди американската организация за защита на човешките права Human Rights Watch, цитирана от сайта EUobserver. Расистките стълкновения в Гърция и Унгария, лошото третиране на ромите и мюсюлманите, заподозрени в тероризъм, отношението към бежанците от Арабския регион са сред доказателствата, че крайно десни настроения обземат европейците.

Най-шокиращият пример е масовото убийство на 77 души, извършено от норвежкия капасин Андерш Брайвик, който се обяви за военен командир, защитаващ континента от исляма.

Това само потвърждава опасността от подтиснатата нетолерантност в страни като Франция, която забрани мюсюлманските бурки, и Холандия, която позволи на крайнодесни партии да пропагандират противопоставяне с исляма, смятат от организацията.

През май крайнодесни гръцки активисти щурмуваха предградие с пакистанци. Резултатът бе 25 души в болница, някои от които с прободни рани.

През април унгарският Червен кръст се видя принуден да евекуира спешно 227 роми, държани на сила в палатки.

Докладът изобличи девет страни в ЕС – Франция, Германия, Гърция, Унгария, Италия, Холандия, Полша, Испания и Великобритания, които са в процес на „втвърдяване“ на крайнодесните настроения по ред въпроси – от даването на убежище до гей правата.

Франция и Италия са критикувани за политиката им на експулсиране на роми. Гърция пък продължава да държи бежанци, сред които майки с деца, в крайно унизителни битови условия.

Италия отпрати около 60% от бежанците от Тунис, които революцията принуди на търсят убежище.

В доклада на организацията има и критика към Европейската комисия, която не изпълнила задълженията си да опази основните човешки права. „Ако ЕК не намери повече кураж, пропадането на правата в ЕС изглежда ще продължи“, твърдят експертите.

„Без обединени правителствени усилия, следващото поколение европейци може да гледа на човешките права като да допълнителна екстра, отколкото на основна ценност“, допълват те.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини

  • Ромите - заплаха във всяка втора статия

    От 743 публикации с ромска проблематика в българската преса, едва 15 са с положително отношение към ромите, сочи изследване. То е обхванало пет бъл ...
    03.04.2012
    1 779
    10
  • Да си бежанец в България

    850 души са поискали да получат статут на бежанци в България за 2011 г.  Само на 6 от тях е предоставен такъв, 319 са получили отказ, а на 166 ...
    17.01.2012
    3 254
    0