Първата пресконференция на Владимир Путин след изборите за президент на Русия, провели се на 18 март 2018 г., засегна както вътрешнополитически, така и външнополитически въпроси. Отношенията между Русия и Китай, както и тези между САЩ и Латинска Америка продължават да са във фокуса на международната политика. „Отношенията между САЩ и Латинска Америка са сложни и базирани на определен натиск от политически и икономически характер. Много се надявам, че днешната администрация има възможност и тя ще бъде реализирана, а именно през XXI в. да се изградят отношения на базата на равенството и уважението на интереси на двете страни”, каза Путин.
Русия е заинтересована от това отношенията между държавите на всички континенти да се развиват позитивно.
Що се отнася до Китай, той е стратегически партньор на Русия. „Нивото на отношения между двете държави е на безпрецедентно високо ниво. Китайският държавен глава Си Дзинпин е поставил пред себе си мащабни задачи за развитието на страната, като например идеята за „Копринения път” и неговия икономически компонент. Няма да говоря конкретно за нашето сътрудничество, но мисля, че то е напълно съпоставимо с нашите проекти по изграждането на Евразийския икономически съюз в широкия смисъл на думата. Тук нашите интереси съвпадат и ние имаме много работа”, допълни Путин.
Нямаше как да се подмине темата за възпрепятстването на руски граждани до изборните секции в Украйна. „Това е безобразие! Това е нарушение на всички общопризнати международни норми”, каза руският президент. „Русия няма да отговори с нищо. За нас Украйна и украинският народ са братски народ и ние няма да отговаряме с никакви ограничения, а напротив – ще направим всичко възможно украинците да се чувстват в Русия като у дома си”, категоричен беше Путин.
Промени в руското правителство по принцип трябва да се правят от президента след встъпването му длъжност. „Сега ще мисля за това как и какво трябва да се направи. Всички промени ще са след инагурацията”, заяви Путин. Що се отнася до изменения в Конституцията, такива не се планират.
На въпрос дали след изборите ще видим стария или нов Путин, президентът отговори: „Всичко тече, всичко се променя!”.
На президентските избори на 18 март 2018 г. за Путин са гласували близо 50 млн. души. Той е получил рекордните за руски президентски избори почти 77% от гласовете, съобщават от ЦИК. За сравнение, на изборите през 2000 г. за него са гласували 39.7 млн. души, или 52.9% от упражнилите право си на глас. През 2004 г. – 49.6 млн. души, или 71.31% от гласоподавателите, а през 2012 г. – 45.6 млн. души, което прави 63.6% от гласувалите. С преизбирането си Путин ще остане в Кремъл до 2024 г. Той ще влезе в историята и като най-дълго управляващия руски или съветски лидер след Йосиф Сталин.