Гражданските войни в Сирия и Йемен, заедно с връщането на съперничеството между великите сили САЩ, Русия и Китай, доведоха до обръщане на сериозно внимание върху световната търговия с оръжие, съобщи Би Би Си, цитиран от Дарик.
И не е изненадващо, че това е процъфтяваща глобална индустрия, като общата международна търговия с оръжие днес възлиза на около 100 млрд. долара годишно, казва Питер Веземан, старши изследовател в Международния институт за изследване на мира в Стокхолм (Sipri).
Според последните данни на мозъчния тръст големите продажби на оръжие през петте години до 2017 г. са били с 10% по-високи в сравнение с 2008-2012.
Съединените щати увеличават своята преднина като износител на оръжие номер едно в света, добавят от Sipri. САЩ сега извършват 34% от всички продажби на оръжия в световен мащаб, което е увеличение в сравнение с 30% преди пет години и сега те са на най-високото си ниво от края на 90-те години на миналия век.
"САЩ са отворени за доставка на оръжие на голямо разнообразие от получатели и има голям брой държави, готови да придобият оръжие от САЩ", казва Веземан.
Износът на оръжие от страна на САЩ е с 58% по-висок от този на Русия, вторият по големина износител в света. И докато износът на оръжие в САЩ се е увеличил с 25% през 2013-17 г. в сравнение с 2008-12 г., износът на Русия е намалял със 7,1% през същия период.
Страните от Близкия изток са сред най-големите клиенти на САЩ - Саудитска Арабия е начело на списъка, като регионът като цяло представлява почти половината от износа на оръжия в САЩ през периода 2013-17.