Трети реактор на Южноукраинската АЕЦ , която се намира в Николаевска област на страната е била за първи път напълно заредена с гориво от американската компания „Уейстингхаус“, съобщиха от предприятието, цитирано от руското издание „Взгляд“.
Реакторът е включен обратно в енергийната система след плановото спиране на 16 юли. Преди това в него в смесен цикъл се използва гориво и от руската компания „ТВЕЛ“. В момента на ЮУАЕЦ се обсъжда по-нататъшният преход към произвеждано в САЩ гориво, предаде „Фокус“.
Защо именно Украйна? Тъй като другите страни като Унгария или България просто отказват на американците заради собствената си сигурност. Опитите на американците да зареждат гориво в съветските реактори в Украйна доведоха до неуспехи и инциденти. Но в продължение на дълги години американската компания все пак намери подход към съветски реактори.
Целта на американците е ясна. „Уейстингхаус“ иска да усвои нови технологии за сметка на Украйна и да изтласка конкурента си „Росатом“ от традиционните му пазари. След Украйна, американците, разбира се, ще искат да заменят горивото в съветските и руските реактори и в други страни. „Уейстингхаус“ ще се опита да влезе на пазарите на Унгария, Чехия, България, където има съветски блокове. Това са много атрактивни пазари. Какво ще получи самата Украйна от зареждането на съветските атомни електроцентрали с американско гориво? Нищо повече от главоболия.
Официално Украйна получава алтернативен доставчик на ядрено гориво за своите атомни електроцентрали. Но диверсификацията на доставчика в този случай няма икономически смисъл. Цените не се променят по никакъв начин, тъй като „Уейстингхаус“ практически има същата структура на разходите като подразделението на „Росатом“ ТВЕЛ.
Същевременно руската компания „Росатом“ вече има отговор за американската компания „Уейстингхаус“. Скоро ще започне проект на „Росатом“ в Швеция за доставка на руско гориво „ТВС-Квадрат" на реактора на шведската АЕЦ „Рингхалс“, който използва водни реактори под налягане (PWR), западен образец, върху които „Уейстингхаус“ се специализира. По света такива реактори тип PWR са повече от 200.
За шведите (за разлика от украинците) такава диверсификация на доставчика има търговски смисъл - руското ядрено гориво ще увеличи икономическата ефективност на експлоатацията на централата. „Американците проникват в традиционния пазар на „Росатом“, „Росатом“ също прониква в западните пазари. Ако това състезание е честно, а не, както в случая с Украйна, политически мотивирано, тогава няма нищо лошо в това“, смята експерт по ядрената енергетика.